Hydrostat – Regulacja poziomu wody.

Za poziom wody odpowiada czujnik zwany presostatem lub hydrostatem.
umieszczony on jest po prawj stronie na górze bocznej scianki pralki.
Presostat, hydrostat pralka amica PA

jego zadaniem jest:
regulacja poziomu wody w pralce
załaczanie grzałki tylko wówczas gdy poziom wody w pralce jest odpowiedni
załaczanie wirowania – tylko wówczas gdy pralka jest oprózniona z wody
sygnalizowanie przepełnienia

Rozebrany proesotat wygląda tak:
Wnętrze presostatu hydrostatu pralka amica.

w jego wnętrzu widać przełacznik
Wnętrze presostatu Pralki AMICA PA

Wnętrze proesotatu wygląda nastepująco.

Regulacja presostatu hydrostatu poziomu wody w pralce amica.

teraz gdy juz wiem co do czego możemy przystąpić do kręcenia.

Polecam nie kręcic srubkami od regulacji styków- gdyż nie da to zandego widocznego efektu, pozatym regulacja poziomu przepełnienia tez nie jest jakaś spektakularna.
Możemy za to wyregulowąc poziom wody podczas prania !! Słuzy do tego srodkowa śrubka na górze. Zwiększenie poziomu wody – automatycznie podniesie nam poziom przepełnienia – ale raczej nie regulujmy tego ustawienia.

Czesto wypalaja sie styki – powoduje to ze prlka ma prlblemy badź z wirowaniem, bądź z grzaniem wody. Prosze sprawdzić przjscie miedzy „wspólnym” a „pralka pusta” – nastepnie dmuchnać paszczą aż do klikniecia – teraz powinno być przejscie miedzy „wspólnym” a „poziom normalny”, i mocno dmuchnać – powinno być przejście miedzy „wspolny” a „poziom normalny” i „przepełnienie”

dokumentacja w języku angielskim ( z rysunkami)

b1_pressureswitch

B1

 

95 Replies to “Hydrostat – Regulacja poziomu wody.”

 1. Dzień dobry. Pacjent to Amica pa5560a411.
  Objawy:
  Pralka losowo grzała lub nie. Do tego ostatnio zniknęło wirowanie.
  W teście 5% początkowo idzie ok aż do momentu przepełniania. Wtedy leje do sygnalizacji błędu przepełnienia, włącza pompę ale nie przestaje nalewać (jednocześnie nalewa i wypompowuje). Testu nie da się przerwać przyciskiem „start”, trzeba przekręcić na 0.
  Po kilkukrotnej zabawie z trybem 5% i trybem serwisowym dodatkowo zapaliła się dioda „wyłączenie wirowania” i nie reaguje na dedykowany przycisk. No i definitywnie przestała wirować zarówno na programie 8 jak i w teście 5%.
  Co zrobiłem (lub zepsułem 🙂 ):
  -Hydrostat – rozebrany przeczyszczony i przemierzony- wszystko wygląda ok. Przewód hydrostatu cały i drożny.
  -wyjąłem płytkę programatora i sprawdziłem pod kątem „zimnych lutów” – kilka było. Przelutowałem punkty starając się nic nie przegrzać.
  Grzałka i czujnik pomierzona i wydają się ok.
  Niestety działania nie dały żadnego efektu. Dalej nie ma wirowania i pali się dioda „wyłączenia wirowania” i test 5% kończy się jednoczesnym nalewaniem i wypompowywaniem wody.

 2. Panowie prośba o pomoc,

  Pralka ELECTROLUX EWP 126100W kupiona jakies 6 lat temu ale od ok 2 lat mam z nią problem: pobiera za mało wody. Wrzucę parę rzeczy, a najlepiej to widać np naręcznikach ktore wchłaniaja wodę. W bębnie potrafią latac jedynie mokre rzeczy bez jakiegokolwiek poziomu wody. Jak zatrzymam pranie to jest jej może z 5 cm w bębnie (liczone od dolnego położenia bębna). Jak przyszedł jakiś spec to powiedział, że niby wszystko OK. Przedmuchał jedynie wężyk hydrostatu ale nic to nie dało. Wymienić hydrostat czy coś innego działać?

 3. Witam. Pytanie: Pralka Polar PFL 800, realizuje normalnie wszystkie programy aż do momentu wirowania tzn. po odpompowaniu i wirowaniu pompa próbuje odpompować nie istniejącą już wodę, znowu wirowanie pompowanie i tak bez końca. Można prosić o poradę co może być przyczyną? Pozdrawiam.

  • wymienić silnik pompy wody, jak nie pomoże to sprawdzić silnik głowy (szczotki itd)

 4. mam problem z pralką AMICA PB 4590B425

  Kilka pytań apropo hydrostatu:
  Czy wspólny + pusta rozłącza się po zwarciu wspólnego z Normalny?
  Bo z tego co rozumiem Normalny pozostaje zwarty z Wspólnym po zwarciu wspólnego z przepełnieniem?

 5. witam,
  mam pralkę Amica AWSN12DA, która pobierała o kilka litrów wody za mało, co powodowało, że na ciemnych ubraniach były widoczne ślady proszku. Zawsze trzeba było dolewać od 4 do 6 litrów wody do każdego pobierania wody. Gdy trafiłem na tą stronę to dowiedziałem się, że w prosty sposób można tą pralkę naprawić regulując hydrostatem. Odkręciłem środkową śrubkę o 1,5 obrotu i pralka pobiera już przyzwoitą ilość wody.
  Dzięki za ten poradnik.

 6. Witam,

  mam pralkę Whirpool AWG878 pralka zaczęła zachowywać się dziwnie, a mianowicie nie wiruje, nabiera wody pod sam sufit nie ryzykuję czy się zatrzyma i przerywam program. Spuszcza wodę bez problemu ale mam wrażenie że po wypompowaniu pompa dalej pracuje i znowu przerywam program. Odłączyłem ten cienki wężyk od hydrostatu przedmuchałem był drożny, co do hydrostatu to po dmuchnięciu słychać klikniecie ale jak przerywam to słychać że wraca do pozycji wyjściowej czyli przjscie miedzy „wspólnym” a „pralka pusta”, tylko jak dmucham cały czas to jest przejscie miedzy „wspólnym” a „poziom normalny”

 7. Witam, mam pralkę samsung wf-f125av. pranie przebiega normalnie do momentu odpompowania wody. Brudna woda jest odprowadzona ale pompa dalej pracuje i buczy czasami kilka min. najdłużej po ostatnim płukaniu przed wirowaniem. ale za każdym razem pranie dochodzi do końca tylko zawiesza się na odpompowywaniu wody której już nie ma, raz na 5min, a czasem na 10 min.
  Czy może to być spowodowane wadliwa pompą czy może jakiś błąd wprowadzania pralki w wirowanie to powoduje.
  Proszę o poradę.

  • Dzień dobry,
   A mnie zaskoczył mój Bosch dwa dni temu. Otóż w czasie płukania pobiera b. dużo wody – pół bębna, w tym czasie samym czasie napełnia się też umywalka – wodą z pralki. Pralka płucze, poziom wody w umywalce nie zmienia się. Po czym, gdy następuje wypompowanie wody z bębna – poziom wody spada równie szybko w bębnie co i w umywalce. Jaka może być tego przyczyna?

 8. witam, proszę o pomoc w regulacji hydrostatu typ 760 z pralki awd4320, whirlpool. do czego słuza 3 srubki: od lewej większa, środkowa większa, i 3 mała troszkę nizej. rozregulowałem go doszczętnie ale udało mi się ustawić by wywirowało, po 3 próbach. napewno 1 i 3 srubka wspóldziałaja ale co dalej to nie wiem

  • nic wiecej poza tą dokumntacją która zamiesciłem nie posiadam.

 9. Witam.
  Mam pralkę Elektrolux ewf810. Ostatnio trochę zainwestowałem bo wymieniłem krzyżak i łożyska. I dodatkowo jest dodatkowy problem którym nie mogę sobie poradzić. Naniektórych programach pralkaniemoże dokończyć prania. W końcowej fazie, przy płukaniu , zawiesza się i nie chce wypompować wody. Sygnalizuje potem że jest jakiś problem , 5 mrugnìęć diodą (koniec). Dodam , że wymieniłem silnik pompy na nowy. Nic nie momogło. Co ewentualnie może być przyczyną takiej usterki ?

  • elektrolux to wszystko sobie sprawdza – ma dużo (zbędnych) czujników…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*