Kody błędów AMICA PA

Układ elektroniczny został wyposażony w funkcje auto-testu pralki.
Funkcja ta pozwala na prezentacje błędów, usterek czy nieprawidłowości wykrytych przez sterownik podczas pracy pralki.
Wykrycie błędu jest sygnalizowane miganiem diody „Gotowa”. Liczba mrugnięć diody odpowiada kodowi błędu, mrugnięcia są powtarzane co 15s.

Sygnalizacja błędu opisuje jedynie wykryta nieprawidłowość, nie precyzuje uszkodzonego elementu!
Po wyłączeniu zasilania pralka „zapomina” wykryty błąd.
Wszystkie poniższe sygnalizacje mogą także wystąpić w przypadku uszkodzenia przewodów

1 Problem z blokadą drzwi
Jeśli błąd pojawia się po 10 sekundach od naciśnięcia guzika start – problem jest z blokadą drzwi lub drzwi nie są domknięte. – Nalezy trzasnąć stuknąć w blokade – jak nie to wymienić
Jeśli bład wystepuje ok 1 s. po rozpoczęciu programu – uszkodzony jest programator i nie podaje napięcia blokowania na blokadę. Sprawdzić duży opornik koło wtyczki 18 lub 22 ohmy

2 Brak wody
Błąd pojawia się po 3 minutach od rozpoczęcia napełniania i jeśli pralka nie uzyska sygnału napełnienia w ciągu następnych 3 minut program jest przerywany.
Sprawdź dopływ wody, zawory wody. Sitko dostępne po odkręceniu węża dopływowego. Jeśli są sprawne – uszkodzony programator.

3 Nie można wypompować wody.
Zatkany wąż pralki, uszkodzona pompa wody, uszkodzony zawór przesterowania, uszkodzony presostat

4 Przepełnienie – za wysoki poziom wody
Uszkodzony zawór, uszkodzony programator, uszkodzony presostat

5 Problem z grzaniem
uszkodzona grzałka, uszkodzony presostat, uszkodzony czujnik temp, uszkodzony programator
6 –

7 Brak obrotów
Uszkodzony silnik, uszkodzony programator, zablokowany silnik.
Jeśli silnik startuje i łagodnie wchodzi na wysokie obroty – uszkodzona prądniczka tacho – lub wykręcił się magnes.

8 Przerywany sygnał obrotów
Uszkodzony silnik, przewody

9 –

10 Problem z zasilaniem
problemy z zasilaniem, uszkodzenie programatora

11 Zwarcie triaka sterujacego silnikiem
uszkodzony programator

12 AquaStop
woda na dnie pralki, uszkodzony programator

13 –

14 Uszkodzona pamięć tymczasowa
zrobić pełny reset jeśli nie pomaga – uszkodzony programator

15 Uszkodzona pamięć.

43 Replies to “Kody błędów AMICA PA”

 1. Dzień dobry
  Problem dotyczy pralki PA5560A411.
  W trakcie wykonywania „Reset pralki AMICA PA – test 5%” w końcowym etapie tj. „… pobieranie wody aż zadziała czujnik przepełnienia i włączy się pompa wody” uruchomiła się pompa wody natomiast nadal była pobierana woda. Kod błędu to cztery mrugnięcia diody czyli „Przepełnienie – za wysoki poziom wody
  Uszkodzony zawór, uszkodzony programator, uszkodzony presostat”. Proszę o informację, od którego elementu najlepiej zacząć i jak najłatwiej sprawdzić czy jest sprawny.

  Pozdrawiam

  • To prawidłowe zakonczenie testu – przepełnienie – pralka była przepełniona.

  • Dziękuję za szybką odpowiedź.
   W związku z faktem, że test przeszedł prawidłowo poniżej opiszę wadliwe działanie pralki na programie nr 2:
   Pralka pierze prawidłowo do 1 płukania. Po pierwszym płukaniu program się zawiesza i ciągle pracuję pompa wody.
   Wykonano pranie na programie nr 15 i tam pranie przebiegło prawidłowo. Inne programy nie były sprawdzane.
   Proszę o podpowiedź co może być przyczyną takiego działania i czy można coś zrobić aby usunąc usterkę.

  • Najczęściej problemy powoduje zużyta pompa wody – raz działa a w srodku prania zacina sie. Nalezy zaczać od wymiany silnika pompy.

 2. Witam

  Mam pralkę AMICA-PA5512B421.

  Uszkodziła mi się pompa wody (zużyte łożyska ślizgowe wirnika) – wymieniłem na nową i jest ok. tzn działa Aqa i wypompowuje wodę.
  Pralka wykonuje normalnie cały cykl prania, ale po odwirowaniu nie chce wyświetlić jego końca i pali się cały czas dioda PRACUJE pomimo wykonania prania. Robiłem test pralki i wszystko działa jak należy, nie wykazuje błędów.
  Chciałem wykonać jeszcze test 5% ale nie wiem czy czegoś nie sknocę.

  Pozdrawiam Piotr

  • Dioda koniec zapala sie dopiero po odblokowanu drzwi – czasem jest z tym problem, ale nalepiej „polubić” to ze pralka nie otwiera sie samoczynnie i żyć z tym.

 3. Dzień dobry,

  Mój problem to to, że pralka jedno pranie wyprała normalnie, gdy chciałam wstawić kolejne po kilku minutach niby normalnej pracy się wyłącza (tak jakby odcina zasilanie, dopiero po wyłączeniu i włączeniu bezpiecznika włącza się wyświetlacz). Po kilku sekundach jednak znowu się wyłącza. Co to może być?

 4. od 12 lat mam pralkę amica PA .Dzisiaj pralka przestała wirować.Dioda mruga 7 razy.Mam pytanie,czy warto naprawiać czy lepiej kupić nową.

 5. Witam
  Moja kilkunastoletnia Amica od kilku prań ma taki problem: Na początku prania działa poprawnie, pobiera wodę i proszek, zaczyna prać i po jakimś czasie odpompowuje wodę cały czas kręcąc bębnem. To kręcenie bębnem wraz z włączoną pompką wody dzieje się BARDZO długo, dopóki nie potrząsnę pralką z jednej i drugiej strony. Wtedy nagle wszystko wraca do normy, zaczyna się wirowanie i dalej już leci OK.
  Proszę o radę co to może być i jak wyeliminować konieczność ręcznego potrząsania pralką.
  Pozdrawiam

 6. Amica Comfort 1200. Po wybraniu programu prania pralka rozpoczyna cykl z wyświetlaną informacją na wyświetlaczu P15. Co to oznacza i czy są gdzieś dostępne kody z takimi wiadomościami, które pralka mi wysyła?

  • P15 i inne p to kontynuacja wczesniej wybranego programu. przytrzymać guzik START aż się skasuje.

 7. Witam
  Przyszła pora na moją Amicę PA5580B….
  Przez 15 lat użytkowania miałem z nią kilka problemów ale jakoś dzięki waszym radą podołałem. Ale tym razem muszę zapytać fachowca.
  Jest błąd, czasem miga 7 razy. Pierwsze kilka prań chodzi normalnie ale przy kolejnym zatrzymuje się i nic (zazwyczaj w środku programu). Jeśli szybko przejdę z programu 3 na 0 to rusza, tyle że czasem pokręci kilka razy w prawo – lewo i pujdzie dalej a czasem procedurę muszę powtórzyć kilkukrotnie żeby skończyła prać.
  Proszę o jakieś sugestie. Dzięki.

  • Kolego, na pewno kończą Ci się szczotki na silniku, miałem dokładnie tak samo, po wymianie szczotek jak ręką odjął. Koszt 20zł.
   Pozdrawiam
   Marek

 8. Witam Panie Wojciechu.

  Mam pralkę AMICA-PA5512B421.

  Ostatnio pralka parę razy zatrzymała się z kodem błędu 11, co wg instrukcji oznacza problem z układem napędu, a według powyższego zestawienia zwarcie triaka sterującego silnikiem (uszkodzony programator).

  Napisał Pan także, że przyczyną mogą być także uszkodzenia przewodów.

  Przed chwilą wykonałem próbne pranie i przy drugim płukaniu chyba w trakcie lekkiego wirowania przed trzecim płukaniem, pralka znowu się zatrzymała z tym samym błędem i czuć nieco swąd palonego plastiku, itp.

  W tej sytuacji zapewne należałoby zacząć od przewodów – czy może Pan jakoś wskazać, którym należy się dokładnie przyglądnąć?

  A może jednak zaglądnąć do programatora?

  Pozdrawiam,
  Jacek

 9. Witam,
  mam problem z pralką Amica 45, po zastartowaniu prania pobiera normalnie proszek, zaczyna prać i po około 2 minutach przestaje, nagle zaczyna z całej siły wirować tak, że przesuwa się aż na środek łazienki, trwa to 1-2 sekundy po czym znowu staje na 10-20 sekund, wiruje i tak kilka razy aż się wyłącza. Nie wiem co z nią jest nie tak, proszę o poradę.

 10. Witam P. Wojciechu. Pralka PA5580A510.W ostatniej fazie testu 5% pralka sygnalizuje błąd nr 4,a woda jest jednocześnie pobierana i wypompowywana. Od jakieś czasu zdarzało się ,że przy pobieraniu wody elektrozawór chwilowo dziwnie”warczał”,a ostatnio pobierał wodę i warczał nawet nawet po wyjęciu wtyczki zasilającej pralkę.To uszkodzenie elektrozaworu? Proszę o diagnozę. Pozdrawiam

  • Dzięki . Rozwiązałem problem tego warczenia elektrozaworu. To chyba łączny skutek zanieczyszczenia rury łączącej hydrozawór z bębnem i zbyt wysokiego ciśnienia wody zasilającego pralkę.

 11. Witam. Pralka Amica PA 5560a411
  na 1 programie nie grzeje i wyłącza się w czasie pracy
  na 2 prawie gotuje wodę
  Grzałka , termostat, ścieżki programatora sprawdzone
  program testowy zrobiony, błędu nie wykazuje

  • wyłącza się w trakcie pracy – czyli diody gasną? – to zużyty włącznik.
   jak czasem grzeje a czasem nie – to przekaźnik do sprawdzenia, ai grzałka też moze mieć przebicie.

 12. Dzień dobry,

  Amica PA. Zapalają się różne kody błędów, ale zawsze związane z presostatem. Pewno należałoby go wymienić?

 13. Witam.
  Ma problem z pralka AMICA Comfort Plus 1000 AA Aqua Spraj – a mianowicie, po „zapodaniu” odpowiedniego programu pobiera wodę i płyn do prania i rozpoczyna pracę. Po kilku min. zatrzymuje się, wyświetlacz miga i coś delikatnie puka. Próbowałam na innych programach – tak samo.
  Przy którejś takiej próbie bęben się zatrzymał potem delikatnie zaczął się
  ruszać (nawet myślałam, że może przeładowałam) i pralka zaczęła prać. Ale tylko na chwilkę. I ponownie objawy jak wyżej.
  Po zrestartowaniu pojawiają się kody błędów 015, P12, ale w instrukcji ich nie ma.
  Z góry dziękuję za pomoc.

  • to nie kody błędów – tylko objaw ze gałka wyboru programu została przekręcona a poprzedni program się nie zakończył.

 14. Witam,mam problem z pralką Amica Awe 510l,po nastswieniu odpowiedniego programu, miga dioda pranie, następuje blpkada drzwi i dalej bez reakcji – cisza. PROSZE o pomoc i wskazówki.

  • Czyli po zablokowaniu drzwi nie pobiera wody ? A program wirowania działa ? TO by wskazywało na problem z poborem wody – niedorżny dopływ.

 15. mam taki problem z pralka amica optimum 1000
  po nastawieniu programu zapalaja się diody pracuje i blokada drzwi
  po około 20 sek gasnie dioda pracuje i zapala się pranie krótkie ,pulsuje również gotowa koniec,dioda blokada drzwi swieci się cały czas
  pralka nie uruchamia się
  proszę o porada jaka to może być przyczyna

 16. Firma godna polecenia. Fachowa wiedza i umiejetnosci a przy tym dostepnosc finansowa za uslugi to znakomita wizytówka . Opisalem problem z moja pralka i wyslalem programator. W ekspresowym tempie przesyłka zwrotna. Zamontowalem płytke i po paru fachowych poradach pana Wojciecha pralka smiga aż milo. Szczerze polecam!!

 17. Mam pytanie, jeśli pobiera wodę i wylewa podczas w tym samym czasie podczas prania, to co jest uszkodzone? Najpierw zaczyna normalnie pranie na 2, ale po jakiś około 7 minutach prania zaczyna pobierać wodę i od razu ją wylewa, po jakimś czasie świeci się praca i mruga gotowa. co jest uszkodzone? Programator ?
  PA 45 mam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Pytanie antyspamowe (użyj tylko małych liter) :