Pralka amica pobiera wodę i wylewa ją równocześnie.

Uszkodzenie Jet Systemu – pralka pobiera wodę i ją wylewa do kanału.

Objawy:
Po włączeniu pralki na którykolwiek program prania pralka pobiera wodę, zaczyna prać po czym po chwili wypompowuje wodę i pobiera nowa. Pralka sygnalizuje przy tym czasem błąd 3 błyśnięć co oznacza niski poziom wody lub 5 błysnięć – co oznacza problem z grzaniem wody.

Diagnoza:
Uszkodzony (przez zalanie lub zatarcie) zawór przesterownia Jet Sysytemu (trójnik pod bębnem pralki) jak również spalony triak sterujący w/w zaworem i rezystory podłączone do jego bramki.
Zawór przesterowania w pralce AMICA

Tak wygląda panel programator serii PA z uszkodzeniem.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Tak wygląda panel programator serii PB

Amica PRZÓD

Opis naprawy:

Najpierw sprawdz czy procesor jeszcze jest żywy – Zrob reset – jesli plytka nie miga 15 razy – procek jest martwy
– musisz zamówić nową płytkę (: – oferuję takie w dobrej cenie 😉
należy jeszcze sprawdzić czy procesor się nie grzeje, w przypadku przepięcia często uszkodzenie procesora powoduje ze przegrzewa sie on i niby dziala ale jego dni są już policzone. UWAGA: Zaworu przesterowania nie zalecam naprawiać, rozbierać itp …. poprostu trzeba go wymienić. Zawór jest zrobiony z kruchego plastyku i ma duzo zaczepów – najczesciej przy próbie rozebrania wewnętrzna sprężyna łamie kawałek obudowy i całośći nie daje sie poskłądać … Następnie w razie potrzeby uszczelnic wszystkie węże wychodzące z zasobnika proszku.
Elektronikę należy zdemontować i wymienić triak sterujący zaworem (jest to pierwszy triak od prawej o oznaczeniu Z0607 lub Z0601 oraz typowo padają też rezystory (330 ohm i 10k ohm SMD) podłączone do srodkowej nóżki tego triaka.

Jesli pralka dalej nie działa wlasciwie – tj zawor przesterowania jest caly czas wysterowany – lub nie dostaje wcale pradu – pozostaje jeszcze przeprogramowanie pamieci 24c04 – użyj wsadu od pralki A510 –  bez funkcji aquaspray – pralka jeszcze bedzie dzialać długo i szczeliwie.

Możesz przesłać płytkę do mnie do „naprawy” usuwającej sterowanie zaworem co spowoduje że pralka będzie działać normalnie jakby nie miała systemu AquaSpray czy JetSystem.

105 Replies to “Pralka amica pobiera wodę i wylewa ją równocześnie.”

 1. Witam, mam problem identyczny jak w opisie. Pralka amica pcp. Napięcie zmierzone na zaworze przesterowania 2-3V. Chyba za niskie? Czy płytkę elektroniczną w takiej pralce da się naprawić i jaki był by u Pana koszt takiej naprawy.

  • jeśli spalony jest triak sterujący zaworem – to najczęściej płytkę udaje sie odratować – albo przez wymianę tego triaka, albo przez wgranie programu bez zraszania.
   Koszt naprawy u mnie to 50 + 20 wysłka

 2. Witam, mam problem tego typu jaki tu Pan opisuje. Dostałem sie do elektroniki ale nic tam nie widzę upalonego. Ten triak jak można wizualnie ustalić czy jest on uszkodzony? Ja na płytce żadnych ukopceń nie widzę… a ten zawór przesterowania jak sprawdzic, jak sie do niego dostać? pralka PA….

  • Nie, to już jest za późno na zabezpieczenie przekaźnikiem…
   Teraz tylko zmiana eeproma na wersje bez JetSystemu..

 3. Witam.
  Mam problem z pralka amica PD 5080A422
  Problem jak na razie występuje tylko przy trybie „codzienne” a objawia on się w sposób następujący. Kilka minut po uruchomieniu programu pralka zaczyna pobierać i wylewać wodę. Na innych programach nic takiego się nie dzieje. Czy w tym przypadku uszkodzony jest też zawór przesterowania czy elektronika??

  Z góry dziękuje za odpowiedz

 4. witam.ja juz zrobiłem wszystko co pan opisał mam pytanie czy jest mozliwość że padł mi program ,można go wczytać,już mi ręce opadaja….wymieniłem wszystko co w opisie a zawór nie działa,napięcie jest na chwilke i koniec…

  • A co dokładnie się dzieje ? Triaki były spalone ? To ich wymiana nie zawsze pomaga… nawet sądzę że mniej niz 50% szansy że po spaleniu triaków bedzie działać…

  • Tak triaki poszły drabinki też została zalany zawór przesterowaia /wymieniłem całośc na nowe i nie działa robiłem restet i NIC nie miga 15 razy juz mam dosc

  • No to znaczy że procesor jest uszkodzony ;( Jeśli ścieżki są całe – można przesłać płytkę do mnie do naprawy – wymiany procesora.

 5. Już w końcu dostałem się do panela programatora. Faktycznie upalona jest jedna z „nóg” pierwszego triaka od lewej strony. Ma oznaczenie Z0607 M218. Czy mogę Pana prosić o podanie parametrów tego triaka oraz czy jeżeli nie ma takiego oryginalnego to jaki może być zamiennik. Z góry dziękuję za informację.

 6. Już wiem, gdzie umiejscowiony jest panel programatora lecz po odkręceniu 2 śrub nie mogę ściągnąć tej osłony żeby się do niego dostać. Czy oprócz tych śrubek należy ściągnąć pokrętło dot. wirowania oraz pokrętła wybierającego program prania. Jak to zrobić??? Bardzo Pana proszę o odpowiedź.

 7. Dzień dobry. Zgodnie z Pana diagnozą kupiłem nowy zawór przesterowania, który tak samo wygląda jak ten pod opisem „diagnoza” i go zamontowałem. Niestety problem ten sam tj. po włączeniu programu prania pralka pobiera wodę krótko pierze i natychmiast zaczyna wypuszczać wodę i jednocześnie ją pobierać i tak w kółko. Zaznaczam, że robiłem wcześniej reset i pralka migała mi 15 razy ale nie przechodziła do pozycji „koniec” tylko przechodziła do pozycji „pracuje” i z powrotem. Bardzo proszę o pomoc jednocześnie jeżeli jest to panel programatora to proszę wskazać, w którym znajduje się on miejscu.

  • no jesli był uszkodzony zawór – to pewnie sterowanie nim tez sie spaliło – bedzie to widać na płytce

 8. Dzień dobry. Użytkuję pralkę amica typ PA5580B421. Po włączeniu pralki i ustawieniu na” program „1” pralka zaczęła prać lecz po chwili coś w niej trzasnęło tak jak by nastąpiło zwarcie i pralka się wyłączyła. Po ponownym jej załączeniu pralka pobiera wodę, zaczyna prać po czym po chwili wypompowuje wodę i pobiera nową i tak w kółko. Zrobiłem reset, gdzie faktycznie dioda mignęła 15 razy ale po przejściu do guzika „pracuje” wraca ponownie do guzika „gotowa”. Jeżeli mogę prosić to bardzo proszę o wskazówki czy to chodzi o ten zawór oraz triak, o którym Pan pisze powyżej.

  • Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź. Czy dobrze rozumiem, że należy wymienić zawór przesterowania tj. ten cały trójnik z elektroniką, który jest na pierwszym zdjęciu pod opisem „diagnoza” czy dochodzi do tego coś więcej.

 9. Witam ponownie-wczoraj pisałem do Pana.Kupiłem i wymieniłem trójnik,wraz z zaworem przesterowania.
  No i niestety nadal mam ten sam problem.Pobiera wodę,po czterech minutach,gdy sie włącza system zraszania,zaczyna wylewać wodę.
  Na płytce nie ma żadnych śladów,popalonych części.
  Acha,problem się pojawił,jak wyczyściłem filter pralki.
  Więc nic się nie mogło spalić.
  Proszę mi pomóc,bo przez tą pralkę,wyląduję w wariatkowie.

  • uszkodzone sterowanie zaworem, jednak słabo Pan ogląda tego triaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*