Pytania i odpowiedzi

Jeśli masz jakieś pytanie odnośnie pralki – możesz je zadać tutaj.

Wcześniej przejrzyj proszę już zadane pytania – może znajdziesz odpowiedź na swoje.

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi to na samym dole jest formularz.

1 375 Replies to “Pytania i odpowiedzi”

 1. Pralka Amica serii PA nie za każdym razem wylewa wodę.Czasami tylko coś buczy,czasami włącza się aqua spray.Po wyłączeniu kilkukrotnym pralki czasami uda się wypompować wodę.Co może być przyczyną? Zawór trójdrożny wymieniony jak i wyłącznik na drzwiczkach bo też nie działał.

 2. Witam. Pralka amica pa5560a411 po ustawieniu programu i nie wciśnięciu startu sama załącza odpompowywanie. Swieci sie dioda gotowa i miga pracuje. Gdy pompa stanie włącza się dioda koniec. Dodam że gdy szybko ustawie program i włącze start to pralka idzie zgodnie z programem. Co może być nie tak ?

 3. AMICA PA 5580A520 zamiast wypompowywać wodę włącza aquaspray i tak aż do trzech mrugnięć. Filtr sprawdzony, łopatki pompy obracają się, z węża odpływowego dziarsko wypływa woda do miski. Co i jak dalej sprawdzać?

  • do sprawdzenia sterowanie zaworem – pewnie wystrzelił triak – bedzie po nim widać ze spalony.

 4. Pralka Indesit, ładowana od przodu, od jakiego czasu huczy przy wirowaniu, odgłos jak odrzutowca, słychać chyba w całym bloku. Pralka podczas pracy stoi całkowicie stabilnie, nie „chodzi” ani nawet się nie trzęsie, można na niej kieliszki stawiać.
  Czy to może być jakieś łożysko?

  • pewnie łożyska – tylko znaleźć teraz chętnego do wymiany tego… duzo pracy.

 5. Witam. Problem z pralką PA5560A411. Mianowicie:
  Programy 1-7 oraz 9-15 brak kontrolki gotowa.
  8 program czyli wirowanie : JEST KONTROLKA GOTOWA
  Czy to oznaka uszkodzonego programatora? Czy szukać czegoś innego? PS Link do sklepu nie działa…

  6;8; 30 stopni
  nabrala wody i nie prala
  na każdym programie brak kontrolki GOTOWA. Tylko

 6. Pralka Amica AWSE 10DA-nie wylewa wody. Gdy dmuchnę w wąż odpływowy aż zabulgocze w bębnie, pompa się uruchamia. I tak do następnego prania.

 7. Gdzie w tej pralce Amica PA5560a411 Dynamic System mogę odnaleźć filtr i w jaki sposób prawidłowo go wyczyścić? Nie ma w tej pralce tego magicznego otworu na dole pralki i jak dla mnie, dla kobiety, pojawia się zagadka – gdzie mam szukać filtra? Będę wdzięczna za wskazówki jak się z nim obsługiwać

  • Szczęsliwym trafem ta pralka nie ma filtra – drobne pieniażki jak juz wypadną to idą do kanału 😉

 8. Witam,gdzie w tej pralce Amica PA5560a411 Dynamic System mogę odnaleźć filtr i w jaki sposób prawidłowo go wyczyścić? Nie ma w tej pralce tego magicznego otworu na dole pralki i jak dla mnie, dla kobiety, pojawia się zagadka – gdzie mam szukać filtra? Będę wdzięczna za wskazówki jak się z nim obsługiwać

 9. Witam ponownie po kilku latach, pralka nadal działa po wymianie programatora, łożyska, pompy wody, małych przeróbkach zabezpieczających obwód sterownika itd.

  Mam pytanie dot. dźwięku podczas pracy pralki głównie podczas początku obrotu bębna w jedną stronę w drugą trochę ciszej, jest to coś w rodzaju terkotania (gdy kręcę sam bębnem tego dźwięku nie ma), przypuszczam, że jest to dźwięk z silnika (okolic) podczas pracy (startu).
  Czy mogą to być szczotki i jeśli tak to czy podlegają wymianie ? Serwis powiedział, że wymiana tylko całego silnika.
  Szczotki znalazłem w sieci ale czy to na pewno oryg. skoro nie występują jako część wymienna i czy przed założeniem nie należy ich doszlifować do kształtu komutatora ?
  Dodam, że ostatnio chyba zanim pralka zaczęła na dobre prać na tym obwodzie którym podłączona jest pralka do gniazdka lekko mrugały lampy w pomieszczeniu.

  Pozdrawiam.

 10. Pralka amica pa4580b421 po wymianie łożysk i kołnierza mruga 5 razy i nie włancza się grzałka, programator do wymiany łożysk nie był wypinany.Grzałka sprawdzona jest sprawna , przewody sprawdzone sprawne,po ich odłączeniu od grzalki i podłączeniu do miernika przy włączonej pralce na mierniku pokazuje się napięcie 28volt zamiast 230.Znajomy fachowiec powiedział mi że programator jest uszkodzony i trzeba go wymienić lub naprawić .Chciałem zapytać czy to właściwa diagnoza.Przed wymianą łożysk i kołnierza grzałka działała ale wyskoczył błąd że pralka jest nieszczelna, po rozkręceniu rzeczywiscie na dnie pralki była woda, znajomy twierdzi że przez uszkodzony kołnierz mogła się dostać woda na połaczenie grzałki z przewodami i doprowadzić do zwarcia i uszkodzenia programatora.Proszę o radę co robić dalej.Pozdrawiam

  • Czyli, jak rozumiem różnią się programatorem i panelem z „guzikami”. W związku z tym, czy można programator z pa4580 włożyć do pa4560 bez wymiany wiązki i elementów mechznicznych?

 11. Panie Wojtku, prośba o pomoc w diagnozie. Pralka Amica PA4580A520, po kilju minutach prania zaczyna śmierdzieć spalenizną, pojawia się też dym uchodzący przez szczeliny. Poza tym pralka działa normalnie tzn. kręci, pompuje. Od czego rozpocząć diagnozę? Wymieniałem parę lat temu łożysko korzystając z Pana poradnika, zakładam, że wszystkie inne naprawy powinny być już mniej skomplikowane, tym niemniej jednak nie wiem od czego zacząć szukać. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku.

  • Czyli, jak rozumiem różnią się programatorem i panelem z „guzikami.W związku z tym, czy można programator z pa4580 włożyć do pa4560 bez wymiany wiązki i elementów mechznicznych?

 12. Witam. Mam do wymiany lewy amortyzator pralki Amica ape1000s. Dostałem się do niego ściągając dolna pokrywę. Odkręciłem go od dołu. Ale jest on od góry wsuniety w obudowę bębna. Trzeba wyciągnąć cały bęben ?? Czy wystarczy jest jakiś inny sposób

 13. Witam!
  Mam taki problem z Amica PA5510B421. Pralka zaczyna normalnie pracować, ale po pewnym czasie zatrzymuje się nie kończąc programu i zaświeca się kontrolka „Koniec”. Często następuje to w momencie dobierania wody. Czasami towarzyszy temu miganie jeden raz lub 5 razy kontrolki Gotowa. Po ponownym uruchomieniu czasami skończy cykl prania, a czasami sytuacja powtarza się kilka razy zanim dokończy pranie. Jak by się całkiem zepsuła było by łatwiej znaleźć usterkę. Pozdrawiam!

 14. Może nie ma takiego pytania, a może jestem zbyt leniwy, aby szukać aż tak dokładnie.
  Moja pralka-weteranka ma 16 lat. Pierze świetnie, 2 wymiany łożysk, 1 wymiana pompki. Właściwie jestem zadowolony, ale od 16 lat tańczy po kotłowni podczas wirowania. Stopki antycośtam nie pomogły. Wypoziomowana 15 razy.
  Właściwie się przyzwyczaiłem, ale widziałem ostatnio bardzo kulturalnie pracujące pralki i to nawet Amica.
  Czy to tak a być w moim modelu, czy od początku jest spiepszona?
  Amica PA4560A411 rok produkcji przed 2001!!!

  • może być ze lekko krzywo poskręcany krzyżak… w modelu na 600 obrotów nie przejmowali sie tak bardzo w fabryce

 15. Nawiązując do postu z 25-11-2017 pralki Amica AWE 410L. Wymieniono pompkę i pralka nadal funkcjonuje. Dziękuję za pomoc!!!

 16. Mam pytanie jak podłączyć pompkę odpływową gdy nie mam oznaczonych zacisków przyłączeniowych L i N. A przewody zasilające są koloru czerwony i niebieski. W którą stronę powinien kręcić się wirnik silniczka pompki?

 17. Dzień dobry, posiadam pralkę Amica AWE 410L. Pralka od pewnego czasu zawiesza swoją pracę w trybie pranie-płukanie-wirowanie, chcąc przejść w każdy inny tryb np. płukanie zatrzymuje się i piszczy 3x krótka przerwa i znów 3xi przerwa i tak w kółko. Wyczyściłem filtr pomogło na jedno pranie potem znów to samo. Dostałem się do płytki sterującej oznaczenie AKO na płytce widoczne ślady opalenia TR1 VOG(S)C8 inne elementy całe nie widać śladów uszkodzenia. Proszę o poradę czy przyczyną może być uszkodzony TR1? Jakie powinny być jego parametry? I czy można go gdzieś kupić lub jakiś zamiennik?

  • Cd.. dotyczący pralki Amica AWE 410L. Uruchamiając pralkę na jakimkolwiek programie objawy są takie same, mianowicie pralka wykona pranie, wykona płukanie, ale na wirowaniu
   już się zatrzymuje i nie chce kontynuować swojej pracy objawia się to sygnalizacją optyczną że wszystkie diody migają
   oraz sygnalizacją dźwiękową 3xpipi krótka przerwa i znów 3xpipi i tak w kółko. Dodatkowo praca pompy odpływowej jest
   dosyć głośna, a pranie nie jest dobrze odwirowane. Rozkręciłem pompę typ PX-2-35 i podłączyłem ją bezpośrednio do sieci
   230V i pompa pracuje cały czas bez objawów usterki i o dziwo cicho, po zmianie kolejności zasilania przewodów też okej.
   W stanie bez napięciowym wirnik w dłoni obraca się dosyć sztywno tak jakby przeskakiwał pomiędzy jakimiś trybami, czy
   to jest normalne zachowanie? czy powinien obracać się swobodnie bez jakiś oporów?
   Natomiast na płycie głównej typ AKO 75 0302-00 Midea 301 330 4600 26 zauważyłem opalony transformatorek TR1 typ VOGT(S)C8
   na swoich zaciskach pokazuje 4,48 Ohmy i 0,36 Ohmy.
   Czy to są prawidłowe wartości?

 18. Proszę o poradę.
  Pralka Amica AWB510LP. Zupełnie pusta, bez wody, rozpoczyna pracę od odpompowania, na każdym programie, po czym po chwili pobiera wodę i zamiast pracy bębna wypuszcza wodę i wyświetla się dioda „koniec”.
  Silnik jest sprawny, hydrostat sprawny.

 19. pralka wa 14653 w
  wogóle nie da sie jej uruchomic
  panel sie swieci,po nacisnieciu start nie reaguje.ostanimi czasy jak chodzila dawala duzo sygnałow dzwiękowych.
  na wyswietlaczu nie występuje zaden błąd

  • a drzwi blokuje ? co znaczy nie daje sie uruchomić ? moze guzik start nie działa ?

 20. Sprostowanie do poprzedniego zapytania: To oczywiście pralka Elektrolux EWF12680W, a nie Whirpool. Coś mnie na wieczór zaćmiło – przepraszam. Nadmienić mogę, że licznik czasu programu zmienia się z 2 minut na 1 i potem przez dłuższy czas (co najmniej 20 minut obserwacji) nic się nie zmienia. Druga „próba” zadziałania silnika pompy wody trwa dużo krócej bo nie więcej niż 1 s.

  pozdrawiam

 21. Witam,
  Pralka Whirpool EWF12680W. Po dojściu programu do spustu wody, silnik pompy włącza się na kilka sekund (wtedy silnik działa – wirnik się obraca z normalnym dźwiękiem) i staje. Na programatorze spust ma trwać 2 minuty. Pierwsza mija normalnie (pompa działa tylko na początku), druga już stoi na zegarze długi czas – w jej trakcie jest jakby ponowienie próby pompy – znowu włącza się na kilka sekund. Na programatorze brak jakichkolwiek komunikatów o błędach. Stoi na wskazaniu czasu programu. Być może niezależnie – od ok. 2 tygodni pralka wybiła kilka razy różnicówkę w okolicy wirowania. Odpływ jest wyczyszczony, wirnik pompy obraca się bez oporów. Nie można także odwirować w osobnym programie, bo na początku programu włącza się pompa i efekt jest jw. Pralka ma za sobą 7 lat dość intensywnej pracy i kilka interwencji serwisu gwarancyjnego (płytka elektroniki, wyświetlacz LCD, wymiana silnika, nigdy nie miała wymienianej grzałki!).
  Gdzie szukać przyczyny? – Czyżby wymiana pompy?

  za ew. sugestie z góry dziękuję

  • wymiana pompy zawsze pomaga 😉 a tak poważniej to wymana pompy jest niewielkim wydatkiem i nie dużym nakłądem pracy – a często rozwiązuje to wiele problemów czasem wydawałoby się nie zwiazanych z znią, np zwieszanie się w środku pranioa czy barka wirowania.
   PRoszę wiec zacząć od wymiany tego elementu…

 22. Witam mam problem z amicą awe410l nie obraca się bęben. silnik chodzi, woda odpływa i migają dwie ostatnie diody i ta od startu. pasek klinowy chyba ok nie spadł, filtry ok,

  • teraz pralka działa normalnie tylko na dole po lewej stronie głównie jak wiruje chyba przy szczotkach iskrzy sie czasem mocniej, wszystko wydaje się być dobrze podłączone co to może być że raz działa a raz nie?

  • witam ponownie te moderacje tak długo trwają?. wracam do szczotek jedna ma ok,1cm druga ok ,09mm, więc chyba mało , może to te szczotki?

  • witam w sklepie dobrali mi rzekomo pod stare nowe szczotki mają 34mm długości,wymiana wydawała się łatwa, a tu po wymianie jeszcze gorzej, coś jak by chciało ruszyć a nie możę, nic wody nie pobiera ani przy tych szczotkach nic się nie kręci? jakiej długości szczotki są odpowiednie do tego modelu? skasowali mnie za nie 54zł plus 15zł na miejscu za zamocowanie? proszę o jeszcze jedną poradę?

  • a montaż nie ma znaczenia czy to lewa czy prawa szczotka do kumulatora przylegają, a tu ona chodzi gorzej teraz właściwie wcale ?

  • co to może być ze silnik teraz po tej wymianie szczotek nie rusza tylko trykocze i nic?

  • a wirnik jak wygladał ? może szczotki wypaliły się od zwarcia na wirniku ? czy silnik się kreci luźno ? czy bęben obraca się swobodnie ?

 23. Pralka siemens jetsystem. Stara. Do tej pory chodziła super. Dzisiaj zaczęła bardzo, bardzo głośno wirować. Po wyjęciu prania w środku i na nim był jakby jakiś proszek, piasek czarny i biały. Piorę tylko w płynach.
  Jak zmniejszam obroty wirowania, hałas jest trochę mniejszy. Bęben obraca się normalnie. Co to może być?

 24. Pralka 5580 a520 nie grzeje grzałka – brak sterowania branki tranzystora P12. Rezystancja termistora, mierzona na wtyczce do sterownika, bez wody, wynosi ok 4,5kOm ( z zimną wodą ok 6 kOm ).
  Wykonano reset ustawień. Nie udaje sie wykonać testu w trybie serwisowym: – po wykonaniu całej procedury wejścia i dojściu do pozycji 8 po naciśnięciu i puszczeniu przycisku START na ok. 0,5 s. włącza nabieranie wody i przechodzi do wykonywania programu 8.
  Czy przez złącze diagnostyczne można dowiedzieć się czegoś więcej o przyczynie? Pozdrawiam

  • czyli co ? bo opsie procedury jasno pisze, ze jak wychodzi w tym momencie z testu to brak sygnału z czujnika temperatury…

 25. Witam.
  Pralka Amica AWE410L sygnalizuje, że drzwi nie są prawidłowo domknięte, pomimo że są zamknięte. Wcześniej, pojawiał się już ten błąd, lecz po dociśnięciu drzwi pralka startowała, a teraz dociskane drzwi nie pomaga – pralka nie startuje. Proszę o poradę, jak usunąć usterkę.
  Pozdrawiam.

  • dokręcić wszystkie śrubki na obwodzie dzwiczek, oraz wyregulować zawiasy, ostatecznie wymienić blokadę drzwi.

 26. witam, na wyświetlaczu pralki amica pojawia się błąd PO1, pralka była połozona na bok (musiałam wyciągnąć sprężynę ,która wpadła do środka pralki) od tamtej pory pralka uruchamia się od razu po włożeniu wtyczki do kontaktu. Żadne przyciski nie reagują poza przyciskiem właczania-wyłaczania. Jak naprawić?

 27. Witam. Mam pralke amika PA46560A411. Po włączeniu jakiegokolwiek programu nie kreci się bęben, wode pompuje słychac jakby załączalo coś ale bez rezultatu. A po chwili wyskakuje bląd (7 razy mrugniecie zielonej) niesprawność ukladu napedowego pralki. Jest jakaś szansa na ratunek?
  Prosze o porade.

 28. Witam znalazłem opis problemu który posiadam ale wyczytałem że należy przesłać zdjęcie płytki. Mój problem z pralką AMICA AWSN10DA to brak możliwości załączenia żadnych oznak napięcia tylko do filtra zakłóceniowego. Przed końcem gwarancji wymieniono moduł sterowniczy minęło 6miesiecy i problem ten sam . Próbuje znaleźć moduł lub zamiennik ale bez rezultatu .Błagam o pomoc

 29. Amica PA5560A411 podczas prania co 20 sekund pokazuje 2 mrugnięcia zieloną diodą „GOTOWE”. Program realizuje do końca. Woda dochodzi prawidłowo. Nie mam pojęcia o co chodzi. Proszę o poradę.

  • może słaby dopływ wody? po odkręceniu przewodu z wodą w śrdku jest sitko.

 30. Nie mogę uruchomić programu 3 w pralce Amica PA (Brak reakcji na start), pozostałe programy da się uruchomić.
  Także nie mogę zrobić resetu wszystko jest dobrze do momentu przekręcenia z 4 na 3 wtedy świeci się koniec i miga gotowa 10 razy.
  W czym problem?
  Uszkodzona elektronika?

 31. Posiadam pralkę whirlpool AWO/D 4313/P
  Pralka wykonuje poprawnie jeden cykl prania.
  Problem pojawia się gdy trzeba zrobić dwa prania pod rząd, wtedy występują różne objawy:
  – czas pranie nie zmienia się przez dłuższy czas, a potem następuje zatrzymanie prania i wyświetla na czerwono serwis lub wyczyść filtr. Z doświadczenia wiem, że czyszczenie filtra nie pomaga, pomaga natomiast odpoczynek dla pralki, zwykle potrzebuje kilku godzin. Gdy pranie zatrzyma się, czasami wyczuwalny jest zapach „topiącego się plastiku” lub coś takiego trudno mi to zdefiniowac. Ogólnie można z tym żyć, ale w czerwcu dziecko wraca z zielonej szkoły i po dwóch dniach jedzie na kolonie – żona mnie zadaniowała, że mam się tym zająć, bo nie zdąży zrobić prania. Proszę o pomoc, co należało by zdiagnozować lub wymienić w programatorze, by przywrócić blask 10-letniej pralce i uznanie męża w oczach żony 😉

 32. Dot. pralki AMICA PA5580A520.
  Na płytce PCB koło włącznika sterowanego krzywką pokrętła programatora znajduje się triak Z0607 MA (między włącznikiem, a „grubym” opornikiem).
  Bramka „G” (środkowa nóżka) tego triaka, na drugiej stronie płyty PCB, dochodzi do 2 elementów:

  1-szy. Uległ uszkodzeniu mechanicznemu – wykruszył się – jest to prawdopodobnie kondensator SMD (lub rezystor). Bardzo bym prosił, jeżeli to możliwe o podanie jaki to element i jaka jest jego wartości.
  Nie posiadam schematu, o który jest niezwykle trudno.

  2-gi. To Rezystora SMD o wartości 103 (10×10^3)=10 kOhm

  Oba elementy są połączone w jednym punkcie z bramką „G” triaka.

  Choć wiem, że to sprawa trudna, to jednak z góry dziękuję za zainteresowanie.
  Pozdrawiam 🙂

  • to typowe uszkodzenie na skutek zwarcia na zaworze.. opisane u mnie wraz z metodą naprawy.

 33. witam mam pralkę amica awe 410L po włączeniu pralki silnik dostaje wysokich obrotów zatrzymuje sie i zaczyna piszczeć w okolicy programatora i zapalają sie diody.co można z tym zrobić.pasek jest naciągnięty.

 34. Dzień dobry
  Mam amicę PA5560A411. Pralka w sumie działa tylko, że na koniec cyklu prania nie uruchamia sie cykl odpompowania wody i pranie jest mokre. Jesli uruchomię osobno odpompowywanie to pompa wypompowuje wodę.
  Pozdrawiam

 35. Witam! Proszę o pomoc, Amica 5560 w ogóle nie startuje, nie załączają się żadne diody. Niedawno miała wymieniane łożysko i działała normalnie poza tym, że nie wszystkie programy chciały się włączyć. Teraz nie chce się włączyć ani jeden. Co się mogło stać?

 36. Dzien dobry,
  Praka AWO410D zawiesza się w 47 minucie, 20 minucie oraz 11 minucie na różnych programach. Na początku zawieszala się tylko na 47 min na jednym programie a teraz na wielu programach w różnym momencie. Co może być przyczyną?

 37. Witam.
  Posiadam pralke Amica PA5580A520. Od jakiegoś czasu pojawił się wyciek wody. Zlokalizowany w szufladzie gdzie sypie się proszek i wlewa płyn. Woda przelewa się na zewnątrz po obudowie pod szufladą . Pralka sprawia wrażenie , że nie może poradzić sobie z ilością podawanej wody do szuflady lub tej wody może być za dużo?
  Nie znam się na elektronice – nie wiem czy to jakiś układ. Dodam ,że nie miga żadna lampka sygnalizując błąd. Płyta sterująca była serwisowana u Państwa kilka lat temu. Gdzie może leżeć błąd.
  Pozdrawiam.

  • No to widze Pan pojechał z odpowiedzią .To , że się nie znam na pralkach to nie znaczy że jestem idiotą.
   Gdyby to była taka błacha sprawa to bym gitary nie zawracał. Szufladka jest wymyta ,syfon płynu drożny, łaczenia uszczelnione – to jest problem sterowania ilością wody wpływającej do szuflady jak tak mi się wydaje..
   Dzięki wielkie za tak fachową i wyczerpującą podpowiedź.

  • tylko ze tam niema zadengo regulowania, sterowania … poprostu zawór się otwiera i woda płynie prosto bo bębna…

  • Problem rozwiązałem. Szuflada nie była zalepiona proszkiem. Odpływ drożny . Przyczyna – wężyk , który stanowi odpowietrzenie węża spustowego wody z szuflady do bębna był zalepiony szlamem przy ujściu do bębna. Po oczyszczeniu powietrze ucieka wężykiem i nie ma wypływu wody poza szufladę.
   Pozdrawiam.

 38. Witam!

  Co wchodziło w zestaw zapobiegający skakaniu pralek Amica PA? Czy da się ten zestaw jeszcze gdzieś kupić albo pojedynczo części które w jego skład wchodziły?

  Pozdrawiam!

  • nie wiem co to zestaw… zawsze najpier się weryfikuje co jest uszkodzone, a potem wymienia…

 39. Witam
  Mam problem z pralka AMICA WMN642M Jest to stara ze tak napisze analogowa pralka( Zadnej elektroniki) Pralka nie wiruje.Wszystko inne działa oprócz wirowania. Program wirujący też sie uruchamia, pralka wypompowuje wode, kreci bębnem „wstępnie” tak jak przy praniu, a kiedy powinny sie właczyć szybkie obroty silnik staje.Pompa dalej chodzi. Przewód hydrostatu drożny, próbowałem też w niego dmuchać i ciagnąc powietrze-bezskutecznie.Kondensator podmieniałem, filtr przeciwzakłuceniowy też. Filtr wody czysty, pompa daje prawidłowo. Czy możliwe jest że to jakieś uzwojenie silnika jest uszkodzone? Czy bardziej szukac winy w programatorze? chociaż wszystko inne uruchamia oprocz wirowania.

  • nie znam tego modelu pralki, ale do sprawdzenia najpierw bez prania czy wiruje..

 40. Witam,
  mam problem z pralką Amica PA 5560A411 – nie chce się w ogóle uruchomić pranie, tylko po ustawieniu programu zapala się lampka „gotowa” a po chwili „koniec” i jednocześnie lampka „gotowa” miga 12 razy (blokada drzwi też się nie załącza). Wg kodu błędów to programator (wykluczyłem problem z „wodą na dnie pralki”), wymieniłem programator i to samo… Czy to może jednak blokada (ale kod błędów mi nie pasuje…)?

  • …a ponadto jak nastawię program i wcisnę start to zapala się „pracuje” a następnie „koniec” i jedno błyśnięcie „gotowa”. Jeśli to jednak „czujnik wycieku wody” jak Pan sugeruje, to który to jest konkretnie element (przepraszam nie jestem pewien gdzie on jest…)?

  • 1 błyśniecie to problem z blokada drzwi, czujnik na dole – to 12 błyśnięć

 41. Witam.Mam problem z pralką Amica Comfort 600.Natomiast ,na każdym programie po kilku minutach ,wypompowóje wodę i pobiera.Wymieniłem zawór przesterowania,wymieniłem uszkodzony triak,i dalej bez zmian.Proszę o pomoc .Pozdrawiam.

 42. Mam pralkę Amica typ PC5580A413 i mam problem:w pralce po załączeniu zapalają się kontrolki -pracuje oraz blokada drzwi po czasie włacza się kontrolka -krótkie pranie a gasnie pracuje w tym czasie pralka ani drgnie

 43. Witam.mam pralke Amika AWSN10DA i ostatnio wymienialam lozyska.teraz pobiera tylko wode ale wogole nie pierze, Beben stoi martwy,Przy programie wirowanie wszystko jest ok. Ratunku!

  • czy pobiera do prawidłowego poziomu ? czy sygnalizuje błąd ? silnik nie ruszy w praniu puki otrzyma sygnału iż jest woda na własciwym poziomie.

 44. Dzień dobry. Mam pralkę Amica AWCT10L .W zimowym okresie nieużywana, po podłączeniu zaczęła brać wodę, przestała po chwili i nie chce już więcej nawet zacząć pobierać, zapala się tylko na czerwono wskaźnik pauza/start. Zasilanie jest, filtr wyczyszczony, węże doprowadzający i odpływowy sprawdzone. Poproszę o sugestie co mogło się popsuć. Dziękuję

 45. Witam.Mam problem z PA5580.Pranie zaczyna dobrze,po około 20min.zaczyna nabierać dużych obrotów,szczególnie gdy ma ułożyć pranie.Triak wymieniłem,tacho kilka lat jak skleiłem.rezystancję ma dobrą.Co może być przyczyną?

  • czy przekeźniki silnika nie iskrzą ? postukać w nie w trakcie prania – czy są zrywy ?

 46. Witam!
  Posiadam Amicę Comfort Plus 800 PCP5580B623 wyświetlił się błąd E09 czy błąd ten wiąże się z uszkodzeniem któregoś z elementów czy tylko nadmiar piany w pralce.
  Pozdrawiam

 47. Posiadam Pralkę Amica AWD 610D od jakiegoś czasu miała problemy
  z odwirowywaniem czyli raz wirowała raz nie wczoraj w trakcie prania
  szybko skończyła program pomimo że jeszcze było 30 min prania
  Obecnie objawy są takie że po włączeniu jakiegokolwiek programu
  włącza się słychać jak pobiera wodę , ale niestety bęben się nie obraca,
  czas na wyświetlaczu płynie tak jakby było pranie – ale tak nie jest
  od czego zacząć?
  czy winny może być silnik?, ale co z tym wcześniejszym odwirowywaniem
  Wdzięczny będe za podpowiedź.

  • Po rozkreceniu zauwarzyłem nadpalony układ ViPer 12A po
   wymianie zaczeła prać i wirować normalnie ale po jakiś 8 min.
   zakończyła program i znowu to samo nie działa czy nieda się uratować tego modułu może jest gdzieś schemat .

  • ten układ jest zawsze okopcony – to nie jest oznaką jego uszkodzenia.

  • Tak, silnik do sprawdzenia – szczotki na początek.

 48. Posiadam pralkę Amica OPTIMA 800 PC5580A413 Kod 43201000 w której przymierzam się do wymiany łożysk.
  Czy ktoś kojarzy jakie łożyska i simmeringi są konkretnie w tym modelu?

  • tak, konkretnie w tym modelu różne łożyska mogą być, w amice pakowali takie jak mieli 😉

 49. Bardzo proszę o poradę.
  Pralka Amica PA5580A510 nie spuszczała wody, pokazywała błąd 03.
  Zostało wyczyszczone sito, przepłukany wąż, zrobiony reset pralki 5%.
  Po tych czynnościach nabrała wody prawie do pełnia (przed awarią normalny poziom nie przekraczał 1/3 wysokości drzwi), po czym pokazała błąd 04. Został wymieniony termostat na nowy.
  Pralka nabrała wody do prania (prawie do pełnia), wyprała, po czym – zamiast wypompować wodę – znowu pokazuje błąd 03.
  Co może być przyczyną, jak to sprawdzić i jakie będą ewentualne koszty wymiany?
  Dziękuję

  • test 5% końćzy się nabraniem wody do płena, aż zadziała przepełnienie – czyli błłąd4 -tak jest prawidłowo.

  • Tak, ale później po wykonaniu testu pralka powinna spuścić wodę. Niestety, nie spuściła… cały czas świeciła się lampka „pracuje” i pokazywała błąd 04.

  • do testowania podzespołó pralki – m.in pompy wody jest tryb serwisowy.

 50. witam. sprawa dotyczy pralki Amica AWO 410D. mianowicie w trakcie prania zatrzymuje się na 50-tej lub 14-tej minucie, pompa wypompowuje wodę. Problem w tym że pompowanie trwa kilka godzin, wody w pralce już nie ma, odpływ jest w 100% czysty, w filtrze nie ma niczego. Wymieniałem już programator ponieważ myślałem że to on będzie winien ale pomogło tylko na chwilę. Dzieje się tak nawet gdybym prał tylko jedną parę skarpetek czyli pralka nie jest przeładowana. Zatem podanie w opisie że pralka jest w klasie A trochę mija się z celem ponieważ zużywa prądu jak klasa przynajmniej E. Co jeszcze może być przyczyną takiej pracy? Proszę o odpowiedź w miarę możliwości i z góry dziękuję.

  • wymienić w ciemno pompę wypompowująca, i do sprawdzenia weżyk od hydrostatu i sam hydrostat

 51. witam pralka bosch classixx 1200 przerywa pranie kontrolka z active wskakuje na ready po kilku obrotach bebna wirowanie dziala normalnie

 52. witam serdecznie mam amice pct5580a412 pralka wystartowala pieknie po krótkim czasie przestała dzialac zadna dioda sie nie swieci i ma przebicie gdy dotykam próbówką do obudowy to swieci

  • jeśli programtor jest uszkodzony – będzie to po nim widać. proszę zamiescic zdjecie płytki.

 53. witam,
  amica awse10de pralka caly czas pobiera wode. wlaczona y wylaczona pralka caly czas nabiera wode. prosze o pomoc. jak zdjac gorna czesc pralki?

 54. Witam!

  Amica AWB510LP nie pobiera płynu do płukania, nie dochodzi prąd do jednego elektrozaworu otwiera tylko jeden elektrozawór, pierze dobrze tylko tego płynu nie bierze, gdzie szukać przyczyny?

  • jeśli triak sterujący zaworem jest uszkodzony – będzie to po nim widać (odprysk obudowy) ale może tylko zawór jest niedrożny.
   oczywiscie płyn do płukania jest pobierany przez otwarcie obu zaworów jednocześnie.

  • zawór drożny i pracują ( zmieniałem kable, a podczas prania zabiera proszek z obu pojemników) tylko na płukaniu otwiera jeden elektrozawór. Elektrykiem nie jestem, ale poszukam. Triaka mam szukać na płytce sterującej?
   dziękuje za odpowiedz

 55. Amica Pcp5510B623

  Witam.
  Ostatnio wybiło korki w mieszkaniu podczas cyklu prania na amica pcp5510B623. Po załączeniu zasilania na wyświetlaczu pojawił się błąd e-07(woda na dnie pralki). Resetowałem program jednak po próbie załączenia któregokolwiek z programów błąd pojawiał się ponownie. Pod pływakiem sucho, przez zaistniały błąd brak możliwości wejścia w tryb serwisu. Na programatorze widoczny przypalony przekaźnik zettler az942h znajdujący się najbliżej wtyczki. Przykopcony przekaźnik może być odpowiedzialny za stale wyskakujący błąd e-07? Jeśli tak gdzie zdobędę takowy przekaźnik? Pozdrawiam D. Sromek

  • raczej to nie jest przyczyną, tak czy inaczej należy znaleźć co zrobiło zwarcie..

  • Nie znalałem przyczyny. Sprawdzę jeszcze zawór przesterowania i filtr przeciwzakłóceniowy (może dostał nagle strzała po załączeniu bezpieczników).

 56. Witam.Pralka Amica PA 5512B421X,rozpoczyna pranie i pierze do końca,ale po jakiś czasie(czasami krótkim) wyłącza się grzałka i wyskakuje błąd układu grzejnego.Zauważyłem również,że delikatne uderzenie w pralkę powoduje wyskoczenie błędu.Hydrostat wymieniony.Grzałka sprawna ,sprawdzona.Termistor,czy przekaźnik???

  • cały rozdział poświęciłem mtodzie dziagnozoawnia czy to przekaźnik czy termistor…

 57. Witam.Pralka Amica PA5512B421X,normalnie wchodzi na cykl prania,zaczyna grzać,a po kilku minutach przerywa grzanie i pojawia się komunikat o uszkodzeniu układu grzejnego

  • no czyli coś nie tak z układem grzania… opisałem już sposób diagnozowania uszkodzeń.

 58. Amica PA5560A411 Przerywa pranie.Na przemian miga kontrolka „gotowa”z „pracuje” i pralka pomrukuje.Może silnik wody do wymiany?

  • Jest idealnie,po wymianie silnika pompy wody.Stary miał straszne luzy i prawdopodobnie niekiedy się blokował.

 59. Witam pralka Amica PCP4580B623, po kilku minutach prania wyskakuje błąd E21. Jednak po dłuższej obserwacji dodam szczegóły: przy obserwacji bębna (drzwiczek) wygląda jakby pralka robiła „zrywy” tak jakby bęben co jakiś czas nie nadążał, po zdemontowaniu górnej pokrywy nie można ruszyć kołem z paskiem, po włączeniu pralki koło kręci ale słychać straszne trzaski tak jakby poniżej środka koła z paskiem. I moje pytanie czy to może łożyska i czy jest sens pralkę naprawiać.

  • no mogą być łożyska…
   generalnie wymiana łożysk to sporo roboty, ale koszt niewielki… jeśli się to robi samodzielnie.

  • Sprawa już nieaktualna. Problem okazał się prozaiczny skarpetka pod bębnem.

 60. witam .pralka ktora posiadam po wylaczeniu z pradu i zasilania wody whirpool sama dalej ja pobiera w roznych odstepach czasowych i proporcjach.co moze byc przyczyna?

 61. Witam.
  Amica Nawigator AWSN 10DA , często zawiesza się tzn. ruchy bębna są prawo-lewo, pompa pracuje non stop czasu nie odlicza. Węzyk od hydrostatu czysty, hydrostat „pyka”

 62. Witam, Problem z moją pralką PA4580B421 polega na tym, że przy włączeniu AquaSpray pralka jednocześnie pobiera i wypompowuje wodę. Problem na forum jest znany i ja postąpiłem wg znalezionych tu wskazówek. Więc najpierw wymieniłem zawór przesterowania, ale objawy nie minęły. Zajrzałem na płytkę i tam był spalony triak (ten pierwszy z prawej). Jego też wymieniłem ale i to nie pomogło… Co można jeszcze zrobić?

  • na jakim forum opisane jest że najpierw wymieniać a poźniej diagnozować ? Ja zawsze powtarzam że najpierw należy zweryfikować a potem ew. wymieniać elemnty…
   Tak czy owak zawsze można przesłać do mnie zdjęcie płytki i ocenię zniszczenia.

 63. Witam
  Moja pralka podczas wirowania strasznie huczy, spada pasek klinowy, co może być przyczyną tej usterki i jakie ewentualnie części trzeba wymienić w pralce?

  • pewnie łożyska – ale na odległość nie da sie zdiagnozować.

 64. Witam Podczas wirowania w pralce Whrpool AWE 6416 słychać głośne huczenie, spada pasek klinowy. Co może być przyczyną łożysko? Krzyżak na bębnie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 65. Pralka Amica PCP 4512B623 nie odwirowuje przy pustym i pełnym wsadzie
  przedmuchałem termostat i rurkę jakiczas wirowała teraz nie
  pomka była czyszczona

  • Czasem pomaga wypoziomowanie pralki, a czasem wymiana silnika. Ale ogólnie problem nie zawsze daje się naprawić.

 66. Witam. Kiedyś na pana stronie znalazłem pompe wody do kupienia. Do pralki amica PCP……, byla to wydajniejsza pompa niż ta fabryczna. Gdzie mógłbym taką kupić? Wydaje mi się że pompa wody już przeżyła swoje i się kończy. Czasami zaczyna „buczeć” jakby dostawała wyższe obroty.

  • oryginalnie były montowane pompy PLASET, ale firma została wykupiona przez ASCOL, ja nie posiadam czesci zamiennych, ale pompy są typowe jeśli sa jakieś róznice to tylko w budowie wtyczki.

 67. Witam,

  pralka APE1000S nie dawała rady obracać bębnem na programach dla wełny, syntetyków oraz super krótkim. W miarę poprawnie działała na standardowych programach dla bawełny, choć tutaj też miała czasami problem z poprawnym odwirowaniem. Uznałem, że problem jest w pasku klinowym, który wymieniłem. Niestety po wymianie zachowanie pralki bez zmian. Test nie wykazuje błędów, restart też nie przynosi rezultatu. Prośba o podpowiedź w czym może być problem?

 68. witam pralka podczas odpompywania wody chodzi cicho lecz podczas odpompowywania resztek wody zaczyna glosno buczec brzeczec dzieje sie tez tak na wirowaniu pralka to zanussi co moze byc przyczyna pralka ma poltora roku.

 69. Mam taki problem , ze pralka pierze normalnie wszystko jest ok tylko jak spuszcza wode wylewa, jesli wrzuce wąż do wanny wszystko jest ok a jak tylko wepcham go w odpływ wylewa wode. Czy to wina pralki czy odpływu ?

 70. Witam
  Jestem posiadaczem pralki Amica PCP5512B623 od dłuższego czasu tylko podczas prania występują pojedyncze „strzały” z okolicy silnika oraz drugi problem to program prania się zawiesza, silnik robi ruchy rewersyjne a zegar stoi kilka minut w miejscu. Silnik był wymieniany jeszcze na gwarancji i bez rezultatu. Proszę o poradę

  • strzały mogą pochodzić od silnika – zwarcia na wirniku…
   Zawieszanie sie – to moze czeka na wypompowanie wody ?

 71. Witam.

  Amica PA45 – zniszczony programator (fizycznie). Pralka ma AquaSpray. Mam możliwość załatwić programator od PA 45, ale bez AquaSprayu, czy to będzie działać czy konieczne przeprogramowanie lub inny zabieg?

 72. w pralce ariston do wymiany jest hydrostat, w pralce prawdopodobnie jest hydrostat dwupoziomowy metalflex HD505 t85u (na to by wskazywał dobieracz częsci north.pl) (koszt częsci 90lpn), czy mogę zamiast niego włożyć jednopoziomowy (2 x tańszy 😉 ?

 73. Jaką właściwie funkcję pełni czujnik NTC w grzałce? I dlaczego czasem pralka nie załącza grzałki i wtedy skraca program skokowo? (Siemens WM10A261PL/16)
  Grzałka sprawa, czujnik NTC też jakiś tam opór ma. Czasem wyłączenie i wyłączenie programu od nowa powoduje załączenie grzania.

 74. Witam. Pralka Amica AWSN10da przestała reagować, objawy jak by nie dochodziło napięcie. Wyświetlacz ciemny nie reaguje. Pewnie to moduł któergo nie opłaci sie wymieniać, czy moze tam jest jakiś bezpiecznik który się po prostu spalił czy może inna tańsza przyczyna ?
  Pozdrawiam!

  • nie ma niestety bezpiecznika, prosze przesłac zdjęcie płytki – czasem naprawa nie jest trudna

 75. Pralka Amica AWST 10L po wykonaniu kilku – kilkunastu obrotów zatrzymuje się. Zapala się kod błędu którego nie ma w standardowej instrukcji, chociaż z lektury elektrody wynika że to może być silnik. Pralka mało używana nie przeciążana, więc trochę w awarię silnika nie wierzę. Zrobiłem pomiar na kostce 6-pin na wejściu silnika (dla pary 2-3 rez uzwojeń około 4,5 ohm, dla pary 1-4 około 3,5 ohm). Grzałka ok – rezystancja 26 Ohm (P=2000W). W czym może być problem? Programator, czy jednak silnik? Jak ewentualnie sprawdzić „lepiej” silnik?

 76. Witam, wyłączyła mi się pralka podczas prania. Nic nie można zrobić, brak reakcji na pokrętło i przyciski. Wyświetlacz czarny, pralka martwa. Co może być przyczyną? Pacjent to Gorenje model- WS50109N. Proszę o poradę czy jeszcze da się naprawić? Tylko co?

  • Jest szansa na naprawę, prosze przesłać zdjecia płytki z obu stron – ocenie mozliwosci.

 77. Trudno powiedzieć, ale jak szczotki sprawne – to pewnie coś mechanicznie – może pasek sparciał i dlatego się ślizga.

 78. Posiadam pralkę Electrolux EWF 1045. Pralka po nastawieniu na program prania, pobiera wodę ale bęben nie kręci się. Na programie płukanie również pobiera wodę ale nie kręci i nie wiruje. Dodam, że pralka ma 10 lat. Proszę o poradę czy warto dokonywać naprawy i jaka może być przyczyna awarii i koszt. Z góry dziękuję.

  • Może szczotki w silniku się skończyły ? Trudno powiedzieć na odległośc, ale moze sie to okazać błahostka..

 79. Witam. Moja pralka wyrzuciła błąd E21 . Z tego co zauważyłem to podczas wirowania widać było „świecenie w okolicach górnego uzwojenia silnika. Po zdemontowaniu silnika i rozebraniu okazało się że w miejscu z którego widać było światło zdjąłem niewielką plastikową osłonkę do której szły przewody od szczotki i złącza dochodzące do niewielkiej kostki o oznaczeniu Control Devices A170D druga strona 61A 072 0D1 . Wygląda to jak termostat ? Od jednej nóżki tego elementu odleciał przewód który skorodował /przegrzał się. Proszę o poradę. Pozdrawiam Wojciech

 80. Dzień dobry
  Posiadam pralkę AMICA AWSN10DA

  W pralce AMICA AWSN10DA wyskakuje błąd E22

  czyli

  Code:
  E21/22 – uszkodzona prądniczka tachometru lub cewka , zwarty triak silnika na programatorze błędny odczyt napięcia z tachometru na programatorze

  co mam sprawdzić w pralce AMICA AWSN10DA, a żeby pozbyć się błędu.

  f201506.y0.pl/zz1.jpg
  f201506.y0.pl/zz2.jpg
  f201506.y0.pl/zz3.jpg

  Dodam, że przed błędem komunikatu E22 w pralce AMICA AWSN10DA
  był prany koc i wydaje mi się, że to może być przyczyną błędu.

  Pytanie 1.
  Jak wyjąć płytkę sterowniczą, a żeby sprawdzić triak.
  Na górze jest śruba, którą odkręciłem, ale z boku od strony wyświetlacza, płytka sterownicza jest tak mocno umocowana, że nie da się ją wyjąć. Z boku od strony wyświetlacza nie wiem czego się trzyma płytka sterownicza, czy na zaciskach, czy na śrubach, proszę o pomoc wyjęciu płytki.

  Chyba, że coś innego jest uszkodzone po wyświetleniu na wyświetlaczu napisu „E22” proszę o zdiagnozowaniu usterki.

  Proszę o pomoc, co mam wymienić lub co sprawdzić.

  Dziękuje za odpowiedz.

  • Witam
   Więc piszę w innej sprawie, ale podobnej.

   Posiadam pralkę Amica AWSN10DA

   moduł sterujący do pralki amica
   SAP8046703

   Zamierzam wszystko sprawdzić w trybie serwisowym.

   Więc moje :
   Pytanie 1.
   a.
   Jak wejść w tryb serwisowy w pralce Amica AWSN10DA.
   A żeby sprawdzić, czy wszystko jest sprawne.

   b.
   Czy kody serwisowe są dla wszystkich pralek Amica te same, jeżeli nie to prosiłbym o podanie kodów serwisowych do Amica AWSN10Da.
   Wiem, że każda pralka ma różne funkcje. Ale się pytam.

   Pytanie 2.
   Znalazłem triak w pralce Amica AWSN10DA, tylko nie wiem jak wyjąć moduł sterujący SAP8046703 z pralki amica AWSN10DA.

   A żeby nie uszkodzić mocowań modułu sterowania.

   Moduł sterujący SAP8046703 z pralki amica AWSN10DA jest przymocowany na śrubie od góry to ok, ale jest jeszcze przymocowany z boku od strony wyświetlacza i tu mam problem, ponieważ nie wiem, w którym stronę mam popchnąć, czy pociągnąć od strony wyświetlacza, inaczej od przodu.

   Dziękuje za odpowiedź

 81. Witam!. Mam problem z pralką Amica PA5560A411. Po włączeniu zasilania (programator nie 0), od razu włącza się przekaźnik grzałki i grzałka grzeje.
  Uwalony tranzystor czy procek?
  Czy można prosić o jakieś ogólne informacje na temat protokołu na złączu diagnostycznym?

  • Problem rozwiązany. Uszkodzony tranzystor sterujący przekaźnikiem. Tranzystor SMD SOT23 o oznaczeniu 3F to BC857B. Tranzystor PNP. Dodatkowo dołożyłem diodę prostowniczą bezpośrednio na nóżkach przekaźnika, aby tłumić przepięcia tam gdzie powstają.

  • sam się tranzystor nie spalił 😉 ktoś podawał prądy na przekaźnik, diody dioda już jest w obwodzie i nie potrzeba kolejnej.

  • nie ma jako takkiej diagnostyki, na złązu są informaje do debugowania programu…

  • Diody są w obwodach przekaźników, ale nie podoba mi się dość długa droga ich przyłączenia oraz magiczne magiczne niebieskie mostki które jak czytałem potrafią słabo przewodzić. Tak jak Pan mówi: sam się tranzystor nie spalił a szkoda czasu na dokładne śledztwo.
   W ogóle ten PCB to porażka. Wygląda jakby auto-router to zaprojektował a nie inżynier.

 82. Witam.

  Posiadam 4 letnią pralkę Bosch maxx7 Kids. Cały czas pralka ma jedną wadę a mianowicie bierze za mało wody zarówno w programach piorących jak i w czasie płukania. Żona ratuje się w ten sposób, że dolewa zawsze wody przez szufladkę aby uzyskać dobry efekt prania. Pralka jest już po gwarancji tak więc bez obawy można by ją jakoś przerobić aby zwiększyć tą ilość wody. Próbowałem w serwisie ale stwierdzili, że w tym typie pralki nie ma hydrostatu analogowego zwykłego tylko jakiś elektroniczny i nie da się go przestawić.

  Proszę o pomoc bo szkoda jeszcze pralkę wyrzucać bo poza tą wodą działa bez zarzutu.

 83. Witam, moja 6-cio letnia pralka Amica AWST 10L zaczyna wirować i w pewnym momencie gdy chce zacząć szybciej przestaje i gasną kontrolki, jak gdyby się ,,resetowała” i zaczyna od nowa i tak może cały czas, dodam, że pompa działa i woda się wylewa , co może dolegać mojemu maleństwu?
  Pozdrawiam.

  • wszędzie to znaczy nigdzie, zeby prąd płynął – musi być różnica…
   do grzałki prąd płynie przez przekaźnik na programtorze (sprawdzić) i przez hydrostat ( musi być woda – na sucho nie bedzie grzać)

 84. Witam.
  Mam problem z pralką Amica AWCM 14D.
  Otóż po pobraniu wody kiedy powinno zacząć się kręcenie bębna wyskakuje błąd E21- nawet nie słychać tyknięcia żadnego przekaźnika od silnika ( doczytałem, że to błąd silnika, prądniczki tacho lub triaka ) Triaka wymieniłem , prądniczka daje napięcie jak kręcę bębnem, silnik wizualnie nówka i uzwojenia maja ciągłość. Połączenia silnik – sterownik ok. Zanim padła całkiem zdarzało się,że losowo nieraz przerywała pranie właśnie tym błędem. Co jeszcze może być powodem błędu. Pozdrawiam.

 85. Witam, proszę o radę. Mam pralkę AMICA AWCT 10L 3DSuperWash. Pralka po uruchomieniu pobiera wodę, ale bęben nie kręci. Próbuje, ale wygląda to tak jakby napotykał opór. Gdy pralka jest wyłączona bęben obraca się bez problemu. Proszę o radę co jej może dolegać oraz czy opłaca się ją naprawiać.

  • do wymiany w ciemno silnik pompy wody, do sprawdzenia szczotki na silniku.

 86. Witam
  Problem z pralka amica awse10de
  Wydaje mi się, że pralka pobiera mało wody, kreci tylko ok 2 obroty później przerwa i tak w kółko na różnych programach , pranie slabo wyprane z zapachem starosci i wilgoci.

  • tak, te pralki pobieraja mało wody i niezbyt intensywnie kręcą.

 87. witam mam nowa pralke indesit iwd 61051 zauwazyłam ze przy wirowaniu jest słyszalny stukot a dzis jak robiłam pranie wyczuwalny był smród spalenizny co to moze byc za przyczyna?

  • Nie zajmuję się nowymi pralkami indesit – tylko starymi amicami.

  • ale nie można się tyle zastanawiać, po wybraniu pokrętlem naciska się start!

  • Pewnie nic, dlatego od wersji 90 oprogramowania usunęli ten błąd/ funkcję.

 88. Witam.
  Posiadam pralkę Amica, dziś zakupioną, podczas prania-drzwiczki się otworzyły (za dużo wody czy ciśnienie??!!) i wywaliło całą zawartość na podłogę, teraz po włączeniu pralki bez przycisku start jak również przy otwartych drzwiczkach pobiera wodę
  . . .
  Co może być przyczyną.

 89. Witam

  W starszym modelu pralki Elektrolux jest wlacznik/wylacznik do odwirowania. Odwirowywanie nie funkcjonuje. Czy wylacznik powinien byc wcisniety czy wycisniety zeby pralka odwirowywala?

  Pozdrawiam

  • najczęściej przycisk jest do REDUKCJI czy wyłączenia wirowania, więc do „normalnego” prania – powinien być – wyłączony.

 90. witam
  posiadam pralke simens freestyle i od pewnego czasu gdy chce wstawic pranie wybieram program wlaczam start pralka nie chce zaskoczyc, zaskakiwala jak otwierałem ponownie drzwiczki i je dociskałem i wtedy zaskoczyła a teraz juz nawet to nie pomaga w czym moge doszukiwać problemu?

  • Może zawiasy się rozklekotały, albo obudowa drzwiczek się odkręciły śrubki..

 91. Witam. Mam problem z pralką candy 600t. Mianowicie, gdy włączam jej jakiś program, pralka wpuszcza wodę, następnie kiedy powinna zacząć obracać bębnem słychać klik (jakby program się przełączył) i nic się nie dzieję.
  Myślałem, że winą może być termostat ale włączyłem program dla prania w temperaturze z kranu i nie pomogło. Silnik też jest w porządku, ponieważ po włączeniu samego programu wirowania bęben się kręci. Co może być przyczyną takiej awarii?

  • nie mam pojecia, ale zgadywanie ze termostat ? nie ma czegoś takiego w pralce !

 92. Witam.
  Moja pralka z każdego programu startuje normalnie i wszystko jest ok do czasu nabierania wody do ostatniego płukania. Woda jest wtedy pobierana króciutkimi seriami po jednej sekundzie następuje trzysekundowa przerwa i tak przez cały czas aż do pełnego bębna ( w tym trybie jakby nie zadziałał hydrostat i wody nabiera ponad stan) . Wówczas nic już nie można zrobić ,bo żadnego programu nie można uruchomić , a wodę musiałem wypuścić drzwiczkami na podłogę. Na wyświetlaczu żadnych błędów. Moja pralka to kilkunastoletni Hoover HNL 9126 INTER@CT 3D.

  • Może chociaż jakaś sugestia która mnie naprowadzi na właściwy trop . Czy może to być np.elektrozawór ? Z udzielonych tutaj odpowiedzi wnioskuję ,że ma Pan dużą wiedzę na temat pralek , a przecież niektóre objawy usterek są podobne niezależnie od marki.
   Wcześniej udzielał Pan porady właścicielowi pralki Samsung i Candy więc pomyślałem , że mi też Pan coś doradzi . W każdym bądź razie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 93. witam mam pralke amica awsn10da, ktora pobiera wodę i nie rusza z praniem-mam wrażenie, że ją pompa wypompowuje. program na samym wirowaniu działa, więc bęben kręci, choć też był z tym problem, bo kręciła wyważając pranie, ale nie wchodziła na obroty. rurka hydrostatu, filtr-wszystko wyczyszczone.

  • z odłączonym hydrostatm pralka powinna przeprowadzić pranie na sucho – tj „myśleć” ze poziom wody jest.

 94. Witam.Mam problem z programatorem pralki amica AWE510L.W czasie prania gasną wszystkie kontrolki,po chwili słychać otwarcie blokady drzwi a po kilku minutach pralka ożywa i działa dalej i tak kilka razy podczas cyklu z różną częstotliwością od miesiąca.Zasilanie sprawdzone jest stale na modóle nawet jak nie świecą diody.

  • KOndensatory na płytce nie są popękane czy spuchnięte ?

 95. czy w pralce Beko WMB 71233PLPTM Mogło się coś uszkodzić ponieważ zdoiłem blokady transportowe ale nie wyjąłem styropianu z pod spodu pralki który zabezpieczał bęben i wykonałem jedno pranie pralka strasznie hałasowała podczas wirowania jak się zorientowałem i wyjąłem styropian następne pranie przeszło cichutko i bez problemu

 96. Witam
  Pilnie potrzebuję rady
  Pranie uwięzło w pralce (Indesit IWUD41051) razem z wodą, cykl potrwał tylko do momentu napuszczenia wody i rozpoczęcia prania- zatrzymała się wyświetlając kod- F-04. Po próbie całkowitego odłączenia od sieci i ponownym włączeniu wyświetliła czas pozostały do prania z migającym : i na tym koniec, cicho „brzęczy” ale nie chodzi – kilka prób i nic:( (pralka jest tuż po upływie 2-letniej gwarancji) proszę o radęco to może być

 97. Witam
  Mam taki proble , może Pan coś doradzi. Pralka electrolux EWF 1210, po wymianie łożysk, uszczelniacza i paska wyprała jedno pranie normalnie, a teraz po nastawieniu programu startuje, pobiera wodę kilkanaście sekund poczym gasną diody wypompowuje wodę i kontrolka zakończenia prania mruga 3 razy. Tak jest na wszystkich programach. Sprawdziłem kostki czy nic się nie wypieło , grzałkę nie ma przebicia (mernik pokazuje 30 omów) przedmuchałem wężyk hydrostatu i brak mi pomysłu. Proszę o radę. Pozdrawiam

  • Elektrolux to wredne bydle – sparawdza wszystko co może – nawet zawilgocenie silnika daje błąd.

 98. Witam w pralce Amica PA chciałbym wyłączyć system AquaSpray za pomocą przekaźnika na 230V ze stykami rozwiernymi. Gdzie mogę kupić taki przekaźnik ?

  • To jest dosyć powszechnie spotykany zespół. do nabycia w kazdym sklepie elektrycznym.

 99. Mam niemiecką starszą pralkę, kiedy włączam którykolwiek program pralka próbuje odpompować wode(rura od odpływu się rusza). Robi tak przez chwile i kontrolka wasserstopp zaczyna świecić na czerwono i wszystko mruga.
  O co może chodzić? Jak mogę temu zaradzić? Ogólnie stało się to po tym jak robiłam pranie i do momentu wirowania wszystko było ok. ubrania w środku sa strasznie mokre mimo że pralka niby wirowała chwilę…

  • Może to być sygnalizacja wycieku i wody wewnątrz pralki – trzeba ją odłaczyć od prądu i położyć na przodzie na płasko tak żeby woda się wylała.

 100. Witam.Mam problem dotyczący pralki Amica AWM 712 D.Na wyświetlaczu pojawił się błąd E33 a teraz E11.Przede wszystkim chciałbym się dowiedzieć co one oznaczają i jak je skasować.Dzwoniłem do serwisu amica i chciałem żeby mi powiedzieli jak kasować błędy i co one oznaczają ale gość powiedział że nie poradzę sobie sam i niezbędna jest wizyta technika która jak wiadomo niemało kosztuje,dlatego koledzy liczę na waszą pomoc.Dodam że nie ma możliwości uruchomienia pralki,po przekręceniu pokrętła od razu wywala E11 a wcześniej było E33.Jeżeli wiedział bym jak skasować błędy to uruchomiłbym pralkę i doszedł bym do tego co jest uszkodzone,tak myślę.Z góry dziękuję i proszę o podpowiedzi.Pozdrawiam.

  • Nie ma czegoś takiego jak kasowanie błędów – trzeba usunać przyczynę a błąd sam się skasuje…

 101. mam problem z pralka Samsung R1045AV , przy pobieraniu początkowym wody przez gorne wtryski bardzo powoli wlewa sie woda tj do 2 komory, mozna to nazwac prawie kapaniem, potem gdy przechodzi na wlewanie z 1 komory juz jest normalnie . Wąż sprawdzony, nic nie jest zapchane, Próbowałam tez wyczyscic te wtryski odkamieniaczem i czyscilam igła, i moje pytanie czy to te wtryski wody moga byc zapchane kamieniem?, i czy w jakis sposob mozna to wyczyscić? pralka przy programie 45min pierze okolo 1.30

  • nie mam pomysłu jak to czyścić, ale raczej chmiecznie – ocet, kwasek cytrynowy – niz mechanicznie

 102. Witam. mam problem z pralką AWSN10DA. Pojawił się błąd e21 i coś żonie zaśmierdziało. Z racji że nie pierwszy raz pralkę już rozbierałem to wziąłem się za robotę…:
  -po sprawdzeniu szczotek (lewa często się zawiesza)
  -bębna – obraca się lekko
  -po rozłożeniu silnika i sprawdzeniu łożysk i ponownym złożeniu
  włączam do gniazdka pralkę, uruchamiam wirowanie i w momencie gdy ma załączyć się silnik delikatnie nim bujnie i w okolicach lewej szczotki pojawia się dym i śmierdzi.
  Czyżby silnik był kaput…. szkoda bo już polubiłem rozbieranie tej praleczki.
  Opłaca się robić czy poszukać nowej…
  Jak obecne modele Amici, warto kupić czy skupić się na jakiejś innej firmie??
  Pozdrawiam

 103. Witam.
  W Mojej pralce jest przycisk „On/Off” który się wciska kiedy sie chce włączyc pranie, i ostatnio ktoś zbyt mocno przycisnął ten przycisk, i przycisk sie zapadł, i poszedł za bardzo do tyłu, co w takiej sytuacji zrobić?

 104. Witam. Po wymianie łozysk w pralce Candy ladowanej z góry pralka kreci ale nie wiruje.Po ściagnieciu paska silnik sam pracuje i wiruje .Po załozeniu paska nawet bez wsadu nie wiruje.gdzie szukac przyczyny?

  • może łożyska słabo były wbite i teraz całość mocno trze o siemering…

 105. Witam serdecznie.
  Posiadam zmywarkę ZWM 476S . Zawiesza się realizacja programu / każdego nastawionego/ w różnym jego przebiegu – czasie i ponownie kontynuuje. Proszę mi pomóc i doradzić , czy przyczyną może być blokada drzwi – rygiel ?
  Dziękuję i pozdrawiam Witold.

  • wszystko moze być przyczyną, nie można zgadywać – naży odczytać kody błędów przed naprawą, a napewno nic nie da wymienianie w ciemno.

  • najczęściej zwarcie robi grzałka, jednak i silnikowi się to zdaża (przetarte uzwojenia, skróty)

 106. Dzień dobry,
  Pralka Amica 5580 A 520. Objaw – 1 błyśnięcie. Już wcześniej trzeba było mocno domykać drzwi. Wymieniłem rygiel. Nadal kłopot z rozpoczęciem pracy – pobraniem wody. Jedno błyśnięcie natychmiast po zapaleniu się lampki koniec. Jednak jeśli wymontuję rygiel. Zasymuluję zamknięcie – przesuwając „kratkę” do końca w prawo, a potem blokuję np. śrubokrętem to pralka działa normalnie. Oczywiście drzwi trzeba zabezpieczyć taśmą by woda nie wyciekała. Czy to też wina opornika ? Czy ma znaczenie czy to 18 czy 22 ohmy ? Czy może jednak guma z fartucha tak odpycha pokrywę ?

 107. Proszę o pomoc,mam pralkę ARDO WD1000 podczas ostatniego prania zaczęła bardzo głośno wirować, po wyjęciu prania stwierdziłam że bęben ciężko się obraca, czy ten ulubiony i zasłużony sprzęt da się jeszcze uratować

  • najczęściej problem jest od grzałki, ale silnik też może wywalać zwarcie.

  • poradnik jest dla osób już lekko zaawansowanych, nie biorę odpowiedzialności za osoby które nie miały styczności z elektroniką i elektryką.

 108. Witam.
  Pralka to Siemens E – Nr. WM12A260/4 FD 8606.

  Problem zaczął się od wywalenia korków podczas wirowania. wyciągnąłem pranie, zamknąłem drzwiczki i rozpocząłem oględziny.

  1. Programator niby działa: pokazuje jakieś tam rzeczy na wyświetlaczu. Przy próbie włączenia [przycisk start] programu błysk spod pralki i korki wywalone.
  2. Chwile później podejscie nr 2. Przy próbie ustawienia samego programu błysk i wywala korki.

  //// spuszczenie wody, pralka na bok, wysuszenie.

  3. Pralka pobiera woda, bęben kręci, pompa odprowadza wodę, bęben wiruje. Wszystko cacy. Blokada drzwi nie chce puścić.

  Pytanie: Czy ewentualne zalanie w jakis sposob silnika mogło wpłynąć na te usterki i uszkodzenie blokady? Czy sama blokada mogła wywołać te usterki ale po puszczeniu wilgoci(środowisko w pralce wydawało się suche) dała spokój silnikowi/programatorowi i sama pozostała uszkodzona? Zaznaczam, że po pierwszym wywaleniu korków nie było problemu z otwarciem drzwiczek i wyciagnieciu mokrego prania. Po odłączeniu blokady pralka nie chce ruszyc z programem dajac komunikat na wyswietlaczu „PUSH”. Po ponownym podlaczeniu smiga sobie radośnie ale robi tylko puste przebiegi bez prania bo nie pozwala otworzyc drzwi. Czy jest to ewidentnie uszkodzenie blokady?
  PS. nie slychac cykniecia zwolnienia, które zazwyczaj wystepuje po kilku minutach od zakonczenia prania. Ale czy to spowodowane jest brakiem impulsu od programatora czy ignorowaniem go?

  • Ważny szczegół: Pralka po zakonczeniu cyklu nie wyświetla „END” jak wcześniej, a pokazuje pozostały czas do końca cyklu mianowicie: „0:00”

  • Blokade zmostkowałem, pralka przekonana, że cały czas zamknięta. Jednak nie jest tak kolorowo jak myslalem. Kiedy przychodzi do odwirowania, lub kidy ustawie sam problem wirowania to pompa zaczyna pracowac i nie chce przestac, troche pokreci bębnem ale nie wchodzi na wysokie obroty po kilku minutach anemicznego kręcenia konczy program. Rzeczy pozostaja nieodwirowane do konca.

 109. Witam
  Pralka Amica PA5580A520, wersja programu wełna na 6
  Po wymianie programatora, zresztą kupionego u Pana, program za wcześnie włączą AquaSpray, zanim przestawi się zawór i w efekcie zamiast „sikać”, woda z proszkiem jest wylewana. Oczywiście pralka dobiera sobie wody i po chwili, gdy już zawór się do końca przestawi, wszystko jest OK. Czy jest na to prosta rada? Wyłączenie AquaSpray nie wchodzi w rachubę.
  Pozdrawiam.

  • zawór jest załączany już w czasie pobierania wody, wiec z całą pewnością czasu jest sporo, jeśli nie zdaży sie przełączyć to znaczy ze sam zawór jest uszkodzony…

  • Wymiana zaworu pomogła, rzeczywiście był uszkodzony – element grzejny, pastylka z sylitu(?) była w kawałkach. Dziękuje za poradę

 110. W trakcie prania Amica APE1200 gaśnie wyświetlacz i pralka się zatrzymuje. Po wyciągnięciu wtyczki z prądu i ponownym włączeniu pralka pierze dalej. Dzieje się to kilka razy w trakcie pranie.
  brak kodów błędów. Proszę o pomoc.

 111. Witam, planuje zakup nowej pralki Hansa model WHS 1255 DJI, sprzedawca twierdzi iż to ruski model marki Amica, moje pytanie- czy ogólnie można zakupić taką pralkę bez obaw o ewentualny późniejszy serwis? i czy nie są one zbytnio wadliwe(czy od razu odradzacie i lepiej kupić marki Amica, niestety dużo droższy) z góry dzięki za odpowiedz specjalisty.

 112. Witam, w pralce Amica comfort plus 1200 AA, na dnie bębna pojawiła się woda prawdopodobnie przecieka zawór dopuszczający wodę, bo wody przybywa a pralka jest wyłączona. gdzie może być ten zawór i czy da się to samemu wymienić?

  • tak, to częsta usterka – jakiś paproch w zaworze, aby wymianić – trzeba zdjać górną pokrwę – dwie śrubki, a cały zawór jest na jednej śrubce.

 113. Witam
  Przeczytałem pańskie porady na temat pralek i jeśli można to prosił bym o pomoc, sprawa dotyczy pralki Amica PCT5512B412
  Pralka pierze normalnie na wszystkich programach jednak od czasu do czasu przepełnia wodą stan i wtedy włącza odpompowywanie wody i wyświetla kod E04 zauważyłem też że jeśli podczas nadmiernego nabierania wody na chwilę odłączę zasilanie od pralki to pobieranie wody ustaje i pralka dalej pracuje normalnie. Jak temu zaradzić?

  • myślę że niedrożny jest wężyk od hydrostatu, naprawę proszę zaczać od jego wyczyszczenia.

 114. Mam pralkę AMICA OPTIMUM 1000 – AQUA SPRAWY
  wymieniłem blokadę drzwi i dalej mam problem z pralką (trzeba wyłączyć zasilanie by odblokować – pokrętło programatora na zero)- zastanawiam się czy można założyć do tej pralki prosty i starszy programator? Bo ten jest strasznie drogi

 115. Czym różnią się pralki (programatory) PA5512B421X od PA5512B421 – czyli jakie znaczenie ma X na końcu?

 116. Witam.
  Posiadam pralkę amica PA5580A510. Napotkał mnie problem z pracą bębna, nie był on stabilny, po rozebraniu pralki ujrzałem pęknięty krzyżak. Pochopnie dokonałem zakupu krzyżaka z grubą osią (innego nawet nie było) lecz w pralce posiadam z cienką. Rozumiem że muszę wymienić łożyska (które i tak nie były w dobrej formie) czyż tak ?

  Pozdrawiam

 117. Pytanie co prawda dotyczy nie pralki a zmywarki ale jest na tyle „uniwersalne” że pozwolę je sobie zadać.
  Zmywarka AMICA ZIM627 nie odpompowuje wody (nie zawsze) wyjąłem pompę i na stole po podaniu napięcia czasem startuje sama a czasem trzeba jej pomóc palcem. Nie ma tam żadnego kondensatora rozruchowego więc wydaje mi się, że powinna startować zawsze i to jest przyczyną awarii zmywarki ale proszę o potwierdzenie.

  • tak, to modelowy opis tego w jaki sposób psuje się poma wody…

 118. Witam, posiadam pralkę Hoover Optima 616
  Wczoraj podczas prania pralka ot tak sie wyłączyła. Wszystko inne działa tylko nie pralka. Jakieś pomysły?
  Sprawdziłam gniazdko i prąd tam jest.

  • no trzeba rozebrać i pomierzyć w srodku pralki, może włacznik główny.

 119. Witam ponownie-być może nie dokładnie opisałem problem-w pralce amica awce 12 da zostały wymienione łożyska i pasek ponieważ się zerwał,prawie wszystkie połączenia zostały rozłączone-od programatora też.Po złożeniu wszystkiego i włączeniu pralki wyświetla się błąd e35 i mruga zielona dioda nie zamkniętych drzwiczek choć są zamknięte i słychać kliknięcie blokady-reset nic nie daje.przed zerwaniem paska prała normalnie tylko łożyska hałasowały dlatego nie wydaje mi się aby był uszkodzony programator jak Pan sugeruje -pozdrawiam i czekam na jakieś sugestie.

  • problem rozwiązany-żle wpięta wtyczka dwu pinowa do programatora.

  • należy sprawdzić podłączenia wszystkich wtyczek, w szczególności czujnika temeperatury, jeśli to nie on – płytka dostała … może po wymianie łożysk zstała uruchomina a coś było zamoczone…

 120. posiadam pralkę ładowaną od góry firmy polar eco green ptl 819 pralka normalnie zakończyła prać a na drugi dzień nie zapaliła się żadna kontrolka proszę powiedzieć czy to coś poważnego czy tylko drobna usterka osobiście nie znam się za bardzo na elektronice

  • Przykro mi ale bez rozebrania i obejrzenia nic na odległośc nie da się zdiagnozować.

 121. Witam,pralka Indesit IWUD 41051
  problem polega na tym że od około miesiąca (pralka ma 2 lata) po praniu wszystko jest ok,żadnych błędów oraz innych historii, po 2 – 3 dniach w pralce zbiera się ok 1/4 bębna wody,zawór zasilający wodę jest zamknięty,odpływ na odpowiedniej wysokości (montowany na etapie budowy,nic typu toaleta lub umywalka) filtr pompy czysty,mieszkam na ostatnim piętrze więc nic od sąsiadów do mnie nie wpływa,czy pompa ma możliwość cofania wody? Nie ma tam żadnego zaworu? Nigdy wcześniej się nic takiego nie działo?co robić…?

  • Pewnie kamieniem zaszedł zawór wody i przepuszcza przez niego trochę.

 122. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie pralki bosch wae20460pl. Przerywa pranie w jego trakcie, włącza pauzę i licznik czasu prania wraca do wskazań początkowych – jakby chciała prać od nowa.

  • na odległość nic nie stwierdzę – w tym typie „lubią” spuchnać kondensatory

  • Dziękuję za pomoc, okazało się że na płytce sterującej pojawiły się zimne luty. Poprawiłem połączenia i jak na razie jest ok.

 123. Witam,
  Mam pralkę Amica PCP4512B623 i zaczęła sygnalizować podczas prania błąd E06, czy jest to awaria pompy wody? Jaki może być koszt naprawy i czy warto?

 124. Witam! Posiadam pralkę Amica Full Control Assist AWST10l. Pralka wyprała jedno pranie i po włożeniu następnego ledwo zaczęła pobierać wodę(1-2 sekundy) nagle się wyłączyła. Zgasły wszystkie diody.Pralka nie chce sie włączyć. Prąd dochodzi normalnie. Filtr był czyszczony. Co może być przyczyną? Czy może to być spalony programator? Proszę o odpowiedz.

 125. Pralka zawiesza się podczas ostatniego wirowania.
  Witam. Pralka Amica AWCM 10L mam ja już 9 lat. Sam ja naprawiam i daje radę ale to mnie teraz przerosło. Podczas końcowego wirowania pralka staje i pali się „choinka” tj. po lewej stronie pokrętła „koniec” i mruga „start” a po prawej stronie pokrętła świeca się diody temperatury wody tj. 95 60 40 i 30 oprócz diody „zimna woda”. Pranie jest wyprane pachnące ale mocno wilgotne. Mam wrażenie że nie chce wskoczyć na 1000 obrotów. Silnik pracuje prawidłowo (szczotek nie sprawdzałem jeszcze), pompa też bez zarzutów. Czy jest jakiś pomysł co to może być?

  • najczesciej jest to problem z silnikiem pompy wody.

  • Pompa ok, termostat ok, wężyk drożny bez pęknięć. Po przeglądzie pralka nabiera pełno wody do 80% objętości bębna. W czasie nabierania wody jak poziom wg uznania jest dobry wyłączam i włączam przycisk zasilania i pralka przechodzi w tryb prania. Stawiam na programator. Szczotki sinika maja ok 2,5 cm i stawiam że są jeszcze dobre.

  • szczotki silnika nie maja nic do rzeczy, dokładnie należy sprawdzić hydrostat i jego wężyk..

 126. Witam, Proszę o poradę. Posiadam pralkę Candy CS 125 txt, ostatnio zaczęły dobiegać jakieś niepokojące dźwięki, a mianowicie, gdy pompa zaczyna wypuszczać wodę wydaje trzaski. Jest to dźwięki taki jak rezonuje np obudowa. Jak docisnę cokolwiek, np bok pralki – dźwięki cichną.
  Czy to są objawy zużywającej się pompy? Dodam że te objawy występują nie zawsze, a raczej wtedy gdy jest duże pranie. Podczas przyspieszania obrotów bębna odgłosy cichną.

  • no mechanicznych uszkodzeń na odległośc nie potrafie naprawić.

 127. Dzien dobry,

  pralka Amica AWST10L nie podgrzewa wody. Sprawdzalem opor grzalki-28 omow, prad jednak do niej doplywa. Zdarzylo sie to juz raz, serwisant wymienil grzalke i jakis czas pralka dzialala.

  • no jeśli z czujnika temperatury nie ma prawidłowej informacji – to grzałka nie bedzie uruchamiana.

 128. Witam, mam pytanko odnośnie kodu błędu pralki Amica AWST 10l. Po wybraniu programu czy to 90, 60, czy 40, pralka załącza się, pobierana jest woda, bęben pokręci się kilkakrotnie, załącza się grzałka, trwa to od momentu włączenia jakieś 10 minut, potem załącza się kod tj. Płukanie ekstra – świeci pomarańczowa dioda, Wyłączenie wirowania – świeci pomarańczowa dioda, Start / Pauza – dioda świeci na czerwono, Power – nie świeci. Dodam, że przy wybraniu programu Super szybkie 30 pralka normalnie pierze, czy też przy wyborze wirowania też nie sprawia problemów. Bardzo proszę o poradę, wskazówkę co może być przyczyną tego błędu, pozdrawiam

 129. Sz. P. Wojciechu,
  posiadam pralkę Amica Dynamic System Plus PA 5580.
  Pojawił się taki problem, że pralka zaczyna program i wszystko jest ok do około 3 minuty, kiedy przestaje kręcić się bęben, wcześniej normalnie kręci się w jedną i drugą stronę. Woda dalej jest pobierana i odpompowywana. Nie zapala się w ogóle kontrolka gotowy/autokontrola. Podczas programu wirowania bęben się kręci, ale wydaje mi się, że słychać jakieś tarcie.
  Proszę o pomoc jaka może być przyczyna i czy da się to naprawić samemu.

  Pozdrawiam,
  Piotrek

 130. Witam,
  Pralka Amica comfort1000 aqua spray, PC4510B425.
  Urządzenie przestało działać, pojawił się błąd E52.
  Co może być przyczyną? Warto wprowadzić tryb serwisowy żeby to sprawdzić?

 131. Witam. W pralce Samsung WF 0500 NXW zatrzymał się bęben. Pod koniec przy szybszym wirowaniu strasznie tłukło. Wcześniej z pralki ciekło i nieraz brodziła ubrania. Czy powodem mogą być zepsute łożyska i czy w tym modelu są one wymienialne oraz ile może kosztować ewentualna naprawa.
  Dziękuję.

 132. Witam, posiadam pralkę amica optima digital 1000. Pralka podczas pobierania wody odrazu nią wypuszcza i nie ma możliwości jej uruchomienia. Błąd jaki wyskakuje to 005. Po podniesieniu węza spustowego nad poziom wanny wody nie spuszcza i daje sie uruchomić i działa bezproblemowo. Z góry dziękuje za pomoc.

  • Waż odpływowy musi być na pewnej wyskości. Jeśli jest niżej to trzeba go roszczelnić w górnym punkcie.

 133. Witam,
  Strona super pomocna dla początkujących fachowców.
  Ostatnio wymieniałem łożyska w nierozbieralnej CANDY GO510.
  Po rozcięciu i ponownym skręceniu na śrubki i uszczelnieniu silikonem pralka śmiga już ponad miesiąc.
  Niestety nie miałem wcześniej rozmiarów łożysk i uszczelniaczy więc cała naprawa rozwlekła się na 3 dni.
  Ale dla następnych chętnych podaję rozmiary jakie były w mojej pralce:
  – łożysko 6203 ZZ
  – łożysko 6204 2RS
  – uszczelniacz był 25x47x1112,5 a założyłem 25x47x1113
  Mam nadzieję że te dane komuś pomogą na przyszłość.
  Pozdrawiam

 134. Witam,

  Posiadam pralkę Beko WMB 61431 S. Niestety coś się dzieje z programatorem. Podczas wirowania zmienia się czas z 25min na 45min. do tego woda wycieka przez szufladę, gdzie wsypuje się proszek i wlewa płyn.
  jaka może być tego przyczyna?

  • jakieś uszkodzenie mechaniczne. może zatkany hydrostat… ale na odległośc nic nie powiem o tym modelu…

  • Dziękuję za odpowiedz. Wiec sprawdzenie hydrostatu mogłoby rozwiązać problem?

  • jesli sa problemy z poziomem wody – to za niego odpowiada hydrostat, trzeba tez sprawdzic silnik pompy wody -0 jesli ma luz to wymienic – zaciananiesie tego silnika bedzie powodowac ze pralka nie bedzie mogla przejsc do wirowania.

 135. Witam.
  Opiszę od początku moją sytuację..
  Otóż, ostatnio wymieniałem w pralce Amica AWCN12DA łożyska, krzyżak bębna oraz wąż od podajnika z proszkiem do wanny z bębnem. Po owej wymianie pralka działała przez kilka dni i zaczął pojawiać się błąd E01 po wybraniu programu i pralka nie startowała. Kilkukrotne wyłączenie, włączenie do prądu, otwarcie drzwiczek pomagało ale do czasu. Wymieniłem dziś więc blokadę drzwiczek. Po podłączeniu do prądu pojawił się znów błąd E01 lecz myślę, że to jeszcze pozostałość po wcześniejszym nieudanym starcie. Przytrzymałem zatem przycisk POWER, błąd znikł, jeszcze raz POWER, pralka normalnie się włączyła, wybrałem program, pralka normalnie wystartowała. Ucieszyłem się, że już po problemie, jednak przychodzę na koniec prania, a tam zamiast napisu END błąd E42 :/. Drzwiczki były zablokowane, wyjąłem z prądu, odczekałem i odblokowało. Przy następnym praniu to samo :/. W czym może tkwić problem?

  • no coś nietak z tą blokadą… może mechnicznie coś nie tak ?

  • ALe jak nie twierdze ze jest stara – tylko się zacina – ociera – źle wyregulowane drzwi i ona sama.

  • Hmmm, ja tam żadnej regulacji nie widzę.. No i w ogóle myślę, że gdyby drzwi były źle ustawione (które notabene regulacji też nie mają) to chyba by blokada się nie zamykała i pranie nie startowało..?

 136. witam mam problem z pralką Amica PA5580B42 mianowicie panel sterujący zaczął szaleć nie umiał zakończyć prania na 3 programie nie umiał wypłukać i wywirować . na 1 programie normalnie prała pralka do momentu ostatniego płukania pobrało 3 raz wodę kontrolka zielona zaczęła mrugać od czasu do czasu nie odwirowało . chciałem wyłączyć i załączyć pralkę pokazała się na chwile zielona kontrolka i zgasły wszystkie kontrolki , przestała działać proszę o pomoc z góry dziękuje

  • pewnie pompa wody się zacinia – trzeba policzyć ile razy blyska zielona – kody błędów sa opisane u mnie na stronie.

  • witam w tej pralce żadna kontrolka nie świeci zasilanie dochodzi do panelu sterowniczego zaważyłem że jest spalony elektro zawór trój drożny co powoduje otwieranie i zamykanie obiegu wody na ostatnim cyklu cały czas przelewał wodę do bębna i pożnie były błyski zielone i padła całkowicie na płytce zauważyłem spalony opornik przed wtyczką który jest podłączony elektro zawór (Zawór przesterowania} oprócz opornika co jest powodem że panel wo gule nie działa ostatnie mam pytanie z jakie pralki pasuje do mojej pralki {Amica PA5580B421} panel sterowniczy jeżeli nie pójdzie naprawić z góry dziękuję pozdrawiam

  • polska języka bardzo trudna, do B421 KAŻDY moduł od PA bedzie pasować.

 137. pralka pwa 630 a/p .bez załadunku przechodzi cały cykl. z praniem zatrzymuje sie kilka razy .trzeba wyłaczyc i właczyc i chodzi dalej. prosze o rade

 138. Witam Panie Wojtku.
  Po gruntownym remoncie łazienki przyszedł czas na wymianę starej poczciwej pralki Amica PA,którą parę razy pomógł Pan reanimować.
  Wybór padł na model Amica EAWI6122SL.Co Pan sądzi o tym modelu.

  Pozdrawiam Tomek

 139. Witam.moja pralka strasznie wydłuzała programy i czasami z dołu wylewala sie woda.poczytalem ruzne fora internetowe i doszlem do wniosku ze przyczyna pewnie był zle zamocowany waz odpływowy.odplyw byl na wysokosci około 15 centymetrow.teraz wąz idzie prosto w gore na wysokosc 60 cm.przy okazji troche musialem go naciagnac.I teraz moje pytanie czy to było przyczyna moich problemow z pralka i czy jak waz jest napiety to moze peknac?

  • no trzeba obejrzec – jak jest wyciek to trzeba go znaleźć, nie wiem jak na odległośc w tym mogę pomóc

  • |Nie mam dokładnych informacji – ale to jest najstarszy model z serii PA wiec był produkowany mniejwięcej w latach 1998 – 2002, po 2003 przeważnie były produkowane modele z AquqaSPrayem czyli 421 zwłaszcza z wiekszymi prędkościami oborotowymi 1000, 1200.

 140. Witam
  Mam pralke Polar PWA 1027/2 programator Whirpoola pralka przy przekreceniu programatora zgasła calkowicie . Po wykreceniu programatora zauwazylem ze zmieniony byl przekaznik elektromagnetyczny i jest z boku lekko okopcony czy to moze byc przyczyna . iI jeszcze wydaje mi sieze luty stykaja sie wmiejscuw którym nie powinny ale pralka na poczatku dzialala .Dziekuje za odpowiedz

  • w tym modelu często pada przetwornica – do kupienia na allegro itp pod nazawą „zestawa naprawczy LNK”

 141. Witam, PB4570A412, nie do zajechania, kupę lat i bez problemów (na samym początku koło bębna, no i oczywiście łożyska i amory) poza jednym. Piszę bo nie znalazłem takiego opisu. Jest, że pompka jak staje, to buczy głośniej lub cicho, różnie odgłosy wydaje, ale jeśli wyłączyć zasilanie i włączyć (bez kasowania programu, wiadomo, pozostaje) zaczyna pracować normalnie. Czasem kilka razy trzeba wyłączyć i włączyć, czasem raz, nie ma reguły ilość i czas odstępu między „klikaniem” wyłącznikiem zasilania. Pompka zacina się raz na pranie, bez względu na program i tylko przy starcie pompki – w trakcie swojej pracy nigdy się nie zacina. Coś mi się zdaje, że dzieje się to zwykle przed ostatnim odpompowaniem, ale tego nie jestem pewny. Czy to na pewno pompka pada, skoro jednak tylko raz na pranie, a nawet wtedy da radę ją uruchomić ? Wyjmowałem, wiatrak kręci się jak wtedy, kiedy przyjechała ze sklepu. Wolałbym wydać 100 na Jasia z lodem, niż nie potrzebnie na coś, co jednak działa 🙂 Pozdrawiam.

  • Dziękuję za błyskawiczną poradę. Są dwa rodzaje – Plaset (jaki mam) i Askoll. Bez znaczenia ?

  • Hmmm…. Może tak ta moja pompka ma, że chce mnie wkurzać tylko…. Poddaję bowiem ze swej strony – z całym szacunkiem dla doświadczenia i wiedzy autorytetu tej witryny – w wątpliwość uszkodzenie silnika pompki. Dlatego, że: 1. Trwa taka sytuacja od ok. 3 m-cy. 2. pompka nie startuje ZAWSZE do ostatniego pompowania, co ostatnio sprawdziłem (gdyby siadała, zacinała by się w różnych miejscach programu, kiedy ma byc uruchomiona, przypuszczam) 3. Ostanie 4,5 prań nie było żadnego problemu… Te trzy punkty jakoś odsuwają w czasie decyzję o zakupie pompki nawet za 40 PLN z przesyłką… Jak znajdę coś na podmianę (np. wykręcę sąsiadowi :)) i sprawdze, dam znać. Pozdrawiam

 142. Witam, pacjent to Hoover HNL 9126-16S a choroba to nie kończące się programy tzn. pralka pierze normalnie do momentu wirowania. W tym momencie wirowanie rozpoczyna się i trwa prawie do końca po czym prawie pod koniec zaczyna wirowanie od początku i tak bez końca. Na płytkach brak widocznych uszkodzeń. Co może być przyczyną ?? Program wirownie bez prania działa poprawnie. Program odpompowanie również działa poprawnie. Usterka występuje tylko na programach PRANIE.

  • zacząć od wyamiany silnika pompy wody, oraz od wyczyszczenia silnika głównego (komutator i pył ze szczotek)

 143. Witam

  Zaczynając gratuluję stronki i działalności jaką Pan prowadzi!
  Trafiłem tutaj i już wiem, że nie zamierzam wzywać żadnych fachowców magików.

  A teraz do tematu:
  Pacjent Amica Comfort 1200 – PC5512B425
  Wymieniałem pasek, bo stary się zerwał – koło za bębnem się poluzowało.
  Po wymianie paska i dokręceniu koła coś tam troszkę ocierało ale opór był minimalny (zaznaczę też, że pasek wydawał się ciaśniejszy i ciężko było go założyć – ale to pewnie kwestia tego że był nowy, zamówiłem wg modelu pralki)

  Włączyłem dla testu wirowanie i po jakichś 2minutach jak już zaczynały się większe obroty wywaliło błąd E21. Potem chciałem się rozejrzeć przechylałem pralkę i przez wężyk, który spadł od filtra wylała się woda – wywaliło E07 chociaż tej wody nie było nawet tyle, żeby podniósł się styropian i załączył stycznik.

  Pralkę osuszyłem, wylałem całą wodę z węży od pompy, a błąd E07 nadal wyskakuje. Gdzie szukać przyczyny? Jest jakiś inny sposób, żeby na dobre zresetować błąd niż przytrzymanie 3-4 sek start/stop? Gdzieś w odmętach elektrody wyczytałem, żeby rozprogramować i zaprogramować ponownie pralkę? Nigdzie nie mogę znaleźć o tym nic więcej…

  Może coś stało się z silnikiem przez ten minimalny opór przy kręceniu? Ale czy wtedy nie wróciłbym do poprzedniego kodu błędu E21? Przecież stoję na E07.

  Silnik zdemontowałem, prądniczka się nie poluzowała, szczotki wyglądają OK, ręcznie kręci się ładnie, słychać tylko lekkie ocieranie szczotek, co pewnie jest normalne, bo przecież przylegają.

  Idąc za innymi radami, zwarłem stycznik od pływaka drucikiem, ale to nic nie zmienia, dalej mam błąd E07. Pisał Pan innym, że w takim przypadku tylko podsyłać programator? Zdemontował płytkę, ani śladu nadpalonych elementów, wszystko wydaje się być OK, więc czy możliwe ze układ jest do kitu?

  Może są jeszcze jakieś inne czujniki, oprócz tego pływaka? Przy pompie nic nie ma?
  W jaki sposób mogę sprawdzić „na krótko” silnik? Da się np podać napięcie na jakieś dwa piny żeby kręcił? I jakie napięcie?

  Będę bardzo wdzięczny za radę i pomoc, na pewno polecę tą stronę znajomym niezależnie czy czegoś się dowiem, czy nie 🙂

  • e07 – to problem z pływakiem na dnie – moze przy przechylaniu coś się w nim zacięło. tak czy owak to jego obwód nie przepuszcza prądu…

  • model programatora

   A100.71.00.02X – ostatni znak (X) zasłonięty chyba B

  • Ale odłączyłem kostkę od stycznika przy pływaku, zwarłem drucikiem styki i to nic nie zmieniło… eh

  • dalej błąd e07 ? czy płytka się nie popaliła ? moze jakieś zwarcie ją trafiło..

  • Bardzo dziękuję za pomoc, nie wiem właśnie czy wysyłać płytkę do Pana czy nie ma to sensu. Załączam linki do zdjęć:
   http://shile89.nazwa.pl/amica1.jpg
   http://shile89.nazwa.pl/amica2.jpg

   Żaden element na płytce nie jest nadpalony, nie ma widocznych uszkodzeń. Wątpliwości budzi jedynie ten na drugim zdjęciu, po lewej, jest jakby trochę ulany, ale z tego co zdążyłem się zorientować, tam nie ma się co ulać… To chyba rezystor smd? On daje przejście, a nie wiem czy powinien?

  • e07? moze wtyczka od czujnika/pływaka w złą dziurkę wsadzona… pasuje

 144. Witam. Pacjent to PA5580A520 – porypało ją całkowicie. I to dość dawno temu, i nie mogę sobie z nią poradzić. Pralka nie przechodzi całego cyklu prania. Początkowo myślałem że głupieje przez JetSystem – często pojawiał się błąd z tym związany – problem z pompą. Pompę wymieniałem jakieś pół roku temu.Ale w poniedziałek specjalnie zawiozłem programator, żeby wgrać wsad bez Jeta. I już byłem zadowolony, że praleczka będzie działać jak należy. A tu du… Jak prała tak pierze. Nie dochodzi do cyklu płukania; ot pobierze proszek i kręci sobie w te i wewte. Wkurzony przerywam pranie i daje na uszlachetnianie a potem na wirowanie; tu też ciekawie, bo uszlachetniania nie kończy. Mieli sobie bez końca.Wstawiłem pranie na pusto i właśnie minęły dwie godziny tego kręcenia, a powinna skończyć conajmniej 10 minut temu. Potrafi tak się kręcić i pół dnia; czasami skończy pranie, czasami nie. Poprzednio załączała się pompa i chodziła, chodziła, chodziła… Teraz tego nie zauważyłem, ale podczas resetowania Jet się załączał (a wgrany wsad bez tego). Resetowałem już ze trzy razy i nic. Co ja mam jeszcze zrobić…

  • programowe wyłączenie JET sytemu – nie wyłącza sterowania zaworem a jedynie pompą wody, jakie pojawiają się błędy ? trzeba zaobserować i policzyć ile razy miga.

  • Dzisiaj włączyłem ją ponownie na pusto – na programie 3. Nic jak narazie mi nie miga. Napewno grzeje wodę.

  • Nie było mnie trzy godziny, ale pralka zakończyła pranie. Nie wiem tylko jak dawno. Nawet bez błędu… Już nie wiem co o niej myśleć.

 145. Witam, mam pytanie odnośnie pralki Bosch Maxx WFL 1600. Co prawda ma już 15 lat, ale chodzi o to, że podczas ustawienia programu prania czy samego płukania z pojemnika na płyn nie pobiera płynu, a pranie nie jest pachnące, po zakończeniu programu jak zaglądam do szuflady okazuje się, że oprócz płynu jest też tam woda. Dodam tylko, że szuflada i sita po każdym praniu są czyszczone. Co może być przyczyną?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Całą szufladę trzeba dokładniewyczścić. Pewnie da sie rozebać ja na części.

 146. Witam.
  Amica PA4560A411 – nie grzała wody od jakiegoś czasu więc zaczęło się szukanie przyczyny. W zbiorniczku presostatu zebrało się sporo szlamu i dokładne jego umycie pomogło, a przy okazji testowania po czyszczeniu dorwałem pirometr i mierzyłem temperaturę zbiornika w pobliżu grzałki. Przy praniu na 40 i 60 st.C woda taką temperaturę osiąga, ale już 95 st. to pobożne życzenie Woda grzeje się maksymalnie do 75 st. Czy tak ma być a 95 st. to taka ściema producentów? Czy jednak termistor do wymiany? I czy w tym typie da się wymienić sam termistor? Wygląda jakby był niewyjmowalny z grzałki.

  • Tego pirometru raczej o to bym nie podejrzewał, to nie był ten sprzedawany w Lidlu :). Można by uznać, że pomiar był w złym miejscu, ale przy niższych temperaturach, dokładnie w tym samym miejscu zmierzył temperaturę taką, jaka była zadana.
   Tak tylko z ciekawości zadam pytanie, jeśli można. Da się z grzałki do tego typu pralki wymienić sam termistor?
   Dziękuję i pozdrawiam.

  • O! Choć w pracy używam pirometru od kilkunastu lat, to zawsze miło dowiedzieć się czegoś nowego :-). Mimo wszystko dziękuję za porady.

  • he he, są pirometry do mierzenia gorączki wiec to jakoś się sprawdza… ale przyznam że cieżko sobie wyobrazić i ludzie oczekują że temperature bedą mierzyć do 0,1 albo do 0,01 i bardzo zdziwieni są ze 0,5 to naprawde wystarczająca dokładność pomiaru… no a czas to można mierzyć z dokładnościa 10E -9 S warunkach domowych 😉

 147. Witam.
  Czy przez samoczynnie pokrzywiony fartuch pralka może nie trzymać ciśnienia w bębnie i dolewa wodę co jakiś czas, zbyt często. Dolewa wodę, potem jeden obrót i znów dolewa wodę i tak cały czas. Nadmiar wody leci w kanalizację.
  Rura odpływowa na prawidłowej wysokości, tak jak pisze w instrukcji. hydrostat działa styki stykają. Podczas wdmuchnięcia ustami powietrza, słychać wyraźne stuknięcie styków. Wężyk drożny, powietrze wdmuchiwany wężyk wchodzi bez oporu.
  Pozdrawiam

  • Nie wiem czy dana pralka ma miec zawór przesterowania – trzeba sprawdzić – może ktoś nakombinował i wymianił moduł i dał z innej pralki. Jak sie da do pralki z aquasprayem moduł od pralki która go nie ma bedzie działać, a jak na odwórt – to bedzie wylewać wodę – bo płytka bedzie „mysleć” ze jest zawór – a jego nie bedzie…
   w konsekwencji bedzie załączana pompa wody i napięcie na zawór którrego niema…

 148. Witam !
  Posiadam pralkę Ardo FLS105L ,parę miesięcy temu pralka zepsuła się mianowicie czułem swąd spalenizny potem bezpiecznik wybiło. Po rozkręceniu okazało sie że są nadpalone wtyki przy module, wysłałem moduł do serwisu naprawczego (nie pamiętam do kogo) Po odbiorze i skręceniu (fajnie to zrobił) pralka pracowała normalnie ale grzałka nie grzała wody – nie wiem czy to było wynikiem tego może nie bo pralka ma 7 lat i grzałka była zakamieniona mocno.
  Zakupiłem nową grzałkę i zamontowałem – po pewnym czasie przestała grzać wodę.
  Sprawdziłem oporność grzałki -brak oporu. Dla porównania znalazłem starą grzałkę i na niej sprawdziłem oporność ,ku mojemu zdziwieniu pokazywała około 28 omów.Odkamieniłem ją i skręciłem.
  Jaki byłem dumny z siebie że udało mi się naprawić, lecz po dwóch dniach grzałka znowu nie grzeje. Aha muszę nadmienić sprawdzałem zasilanie napięcia na grzałkę podczas prania i prąd jest cały czas, sprawdziłem też czujnik (termostat) z grzałki jest sprawny ma oporność ok. 5,6 kOmów malejącą wraz z temperaturą.
  Przymierzam się do zamówienia nowej grzałki lecz zastanawiem się czy nie dojdzie do ponownego uszkodzenia grzałki w wyniku uszkodzenia innej części.
  Może ten moduł ma wadę bo na lutach w niektórych miejscach jest przyciemnione, ale był sprawdzany tam gdzie wysłałem do naprawy i teraz nie wiem czy zakup grzałki bedzie zbyt pochopny.
  Proszę o radę i Pozdrawiam !
  Marek

  • Ale to chyba odpowiedniejsze jest pytać tego co naprawiał…

  • Zgodnie z radą zadałem sobie pytanie,dalej nie wiem co pan sądzi na ten temat.

 149. Witam,
  Pralka Bosch MAXX WFL 1600 nie grzeje wody.
  Wywaliła korki wymiana grzałki uszkodzona (miała przebicenie) czujnik NTC ten od starej sprawdzony jest OK (około 7 kohm ze wzrostem temp. spada), podłączyłem żarówkę pod zasilanie grzałki włączam program testowy grzałki żarówka mignie przez ułamek sek.(przekaźnik na chwilę załącza) i wypuszcza wodę 3 diody migają (awaria) w czasie programu prania 90 st. to samo (po 10 min prania program załącza na ułamek sek grzałkę żarówka mignie) program dalej przechodzi normalnie ale bez grzania , programator sprawdziłem (nie ma nadpaleń zimnych lutów niemal idealny) ale kupiłem drugi programator te same objawy, sprawdziłem hydrostat jest OK.
  Skończyły mi się pomysły. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

  • czujnik trzeba przełożyc ze starej grzałki- tych czujników jest kilka rodzajów.

  • Dziękuję za szybką odp. podejrzewałem czujnik NTC i zamiast niego pdłączyłem rezystor o podobnej rezystancji co NTC aby wyeliminować ten element myślałem że zaskoczy niestety to samo.

  • Ale jest kilka różnych rodzajów czujników NTc – czasem maja rózne kolory wtyczek, a czasem nie chcą działać nawet jak jest wtyczka w tym samym kolorze…

 150. witam
  pralka bosch wae 20460 by nie grzeje wymieniona grzałka termisor ok
  hydrostat ok pralka nadal nie grzeje jaka moze byc przyczyna

  • nie możliwe żeby jednoczesnie tyle rzeczy było zepsutych, a wymienianie dobrych tak się kończy że wszystko dobrze a nie działa…
   Najpierw trzeba znaleźć uszkodzenie a potem wymieniać, a nie wymianiać po kolei różne rzeczy i patrzecz czy zadziała…
   Mogły zgnić kable i wtyczki.

 151. Witam.
  Dotyczy Amica AWSN10DA
  Napełnianie, dolewanie wody trwa co chwila. Pralka zrobi jeden obrót i dalej napełnia wodę. Słychać jak woda przelewa się do kanalizacji.
  Rura odpływowa jest wysoko tak jak w instrukcji.

  • czy pralka jest z zaworem przesterowania ? moze coś wlazlo w zawór (piniążek itp)

 152. Witam
  Posiadam pralke whirpool awo/d 043
  Po dwoch praniach pralka stanela okazalo sie ze syn przez dozownik do proszku wrzucil plastikowe kulki ktore wyciagnalem lecz pralka zalancza cykl odpompowywuje wode i od razu staje i zapala sie dioda serwisowa
  Co moze byc przyczyna?

  • w instrukcji obsługi z pewności sa opisane kody błędów – moze wyciek wody we wnętrzu pralki.

 153. Witam posiadam pralke już ok 5 lat i od pewnego czasu przy wirowaniu coś zaczęło stukac jakby jakaś srubka w bebnie była ( ale jej tam nie ma) i nie cały czas potrzebuje porady bo wlasnie urodziło mi sie dziecko i piore na okraglo zyby mi posluzyla

  • najłatwiej sie dostać zdejmując wąż odpływowy miedzy bębnem a pompą wody, ew. mozna wyjąć grzałkę – ale zdecydowanie trudniej.

 154. Panie Wojtku,
  mam problem z pralką Amica Full Control awst 10l. Po podłączeniu jej do prądu, pralka nie reaguje. Gniazdko i kabel są sprawne. Dzień przed zepsuciem pralka działała bez zarzutu. Na chwilę obecną nie świeci się żadna kontrolka, pralka zachowuje się jakby była odłączona od zasilana.
  Mógł zostać uszkodzony moduł lub procesor? Opłaca się naprawiać?
  Pozdrawiam

  • mogła paść przetwornica LNK lub TNY – nie pamietam która tam jest – czasem daje sie to naprawić – są dostępne nawet zestawy naprawcze do tego.

 155. Witam,
  Pralka nie wypompowuje wody i nie wiruje. Po przeczyszczeniu węża odpływowego ( w wężu były tylko jakieś drobne elementy jakby jakiś pokruszony kamień) pralka działała przez 2 wirowania, następnie zostało zrobione pranie i znowu ten sam problem. Program dojdzie do momentu wirowania i zatrzymuje się, nie może wypompować wody i nie zaczyna wirować.

 156. Witam, mam pralkę pa5560a411 i problem z odwirowaniem prania. program wykonuje cały cykl, później wirowanie wszystko przebiega wydaje sie prawidłowo, a pranie po odwirowaniu jest dośc mokre, po ponownym odwirowaniu podobnie. Lepszy rezultat jest po ponowym ale podzieleniu prania. Czy przyczyna może być za duża ilość prania?

  • dopatrzyłem sie, że pralka wiruje, ale po pewnym czasie powinna przejśc na najwyższe obroty (2 bieg?), a nie wchodzi. To może być przyczyna słabego odwirowaia. Tylko nie wiem co jest za to odpowiedzialne. Regulator silnika?

  • silnik pompy wody… pralka nie wejdzie na pełne obroty jak nie bedzie mieć pewności ze już odpompowana jest cała woda…

  • Do wymiany w ciemno silnik pompy wody, a do sprawdzenia szczotki na silniku i ogólnie cały silnik.

  • Witam.
   Dzięki za odpowiedz.
   Nie jestem pewien, ale chyba nie ma zaworu przesterowania.
   To jest taki trojak, trzy węże powinny w niego wchodzić?
   Na dole pralki jest tylko pompka.
   Na górze pod blatem jest elektrozawór, programator i hydrostat tak się to chyba nazywa.
   Co może być jeszcze przyczyną?
   Pozdrawiam

 157. Witam. Mam problem z pralką AMICA PCT5510B412. Po uruchomieniu jakiegokolwiek programu co kilka sekund gaśnie wyświetlacz i diody, a następnie zapalają się ponownie. Odłączane jest całe zasilanie (tak przypuszczam), bo np. na wirowaniu przestaje być słychać pompę w momencie zgaśnięcia.
  Wymieniłem blokadę drzwi, ale nic się nie zmieniło.
  Czy można prosić o jakieś wskazówki, gdzie szukać uszkodzenia?
  Pozdrawiam,
  Marek

  • Tak, jeden z kondensatorków jest spuchnięty – dziekuję za podpowiedź. Ale nie mogę poradzić sobie ze zdjęciem pokrętła programatora, aby wyjąć moduł – czy trzeba je ‚na siłę’ ściagnąć?
   Pozdrawiam, Marek

  • Witam,
   pokrętło jest zamocowane na stałe. Problemem była mała śrubka, która trzymała moduł, a wyglądała jak zalany cyną punkt lutowniczy :). Po jej odkręceniu dało się wyjąć cały moduł.
   Wymieniłem kondensator i pralka odżyła. Dziękuję za wskazówki.
   Pozdrawiam, Marek

 158. Witam. Posiadam pralkę Amica AWCE10DA która nigdy nie była odpalana. Obecnie po uruchomieniu jest z nią problem polegający na tym, iż po pralka na dowolnym programie rzadko obraca bębnem. Obróci w jedną stronę przez chwilkę potem długo nic i w drugą stronę parę obrotów i znowu dłuuugo nic. Po włączeniu wirowania silnik działa normalnie, pompa wody także. Dodam, iż przez ok. 1 miesiąca działała normalnie.

  • Takie objawy mogą oznaczać poważne uszkodzenie procesora – trzeba obejrzeć – najcześcicje widać popalone elemnty od któreych dostał też procesor.

 159. Witam, mam pralkę whirpool AWT***. Mój problem polega na tym, że programator działa poprawnie, silnik też, pasek na miejscu lecz bęben się nie kręci. reszta wygląda na w porządku.kręcąc kołem, na którym jest pasek nie kręci się bęben, a jeśli zakręcę bębnem, to koło na którym jest pasek kiedy czasami spotka opór to delikatnie kawałek się zakręci. o co może chodzić?

  • coś się połamało – cały krzyżak do wymiany – sporo roboty, no chyba że tylko klin się zerwał

 160. ” Witam. Co oznacza błąd r-0 E-35 ? Pralka zatrzymuje się przed końcem prania. Nie mogę nigdzie tego znalezć.lub zakonczy pranie, poniej jak chcemy nastawic kolejne pranie miga blad E-34 i miga numer programu i czerwona dioda swieci sie na koniec,beben zamkniety, nie mozna otworzyc, po przytrzymaniu chwilke przycisku start, mozna nastawic pranie ”
  pralka amica awsn 10d,
  wymienilem juz grzalke na nowa…

  Odpowiedz ↓

  • Spotkałem sie z tym błędem ale nie dało sie go naprawić – niektórzy błędnie piszą ze to z czujnikiem temperatury zwiazane – ale to raczej wada fabryczna modułu…

 161. pralka amica awsm 08l po załączeniu nie ma siły zakręcić bębnem . waha się tylko w lewo i prawo . po około 3 minutach dostaje jakby większe napięcie i zaczyna kręcić bębnem z początkiem z oporem a w końcu zaczyna pracować normalnie łącznie z wirowaniem. – szczotki widać ze iskrzą cały czas

  • Witam, proszę o podpowiedż

   pralka amica awsm 08l po załączeniu nie ma siły zakręcić bębnem . waha się tylko w lewo i prawo . po około2- 3 minutach dostaje jakby większe napięcie i zaczyna kręcić bębnem z początkiem z oporem a w końcu zaczyna pracować normalnie łącznie z wirowaniem. – szczotki widać ze iskrzą cały czas

  • Tak szczotki do sprawdzenia w pierwszej koljenosci a i cały silnik też.

 162. W środku nie mam żadnych wycieków, padło na grzałkę – zdemontowałem ją, pomierzyłem ma 28 Ohm w torze grzewczym.
  Natomiast brak jest przebicia zasilania na masę, wsadzałem do pojemnika z wodą, owijałem folią alu, przebicia brak na zakresie 20MOhm pokazuje nieskończoność. Jaka jeszcze może być przyczyna takiego zachowania?

  • Przebicia na grzałce nie zmierzy sie omomierzem – ono się pojawaia na gorąco i trzeba uzyc przynajmniej megaomomierza na korbę a nie na bateryjkę.

 163. Witam, chodzi o pralkę PA. Program nr 2 rozpoczął się jak zwykle. Niestety po pewnym czasie przychodzę do pralki a tu nic się nie świeci. Sprawdziłem bezpieczniki (mam eske+różnicówkę w jednym aparacie) spadła. Włączyłem, pralka odpaliła ale po chwili znów wyrzuciło. Wyłączyłem, uruchomiłem program odwirowania, przebiegł normalnie. Czy to może być przebicie w grzałce? Tak obstawiam. Programy niewykorzystujące grzania nie powodują wyrzucania różnicówki.

 164. Witam.W mojej amice jest taki problem,czasem pralka pobiera wodę do normalnego poziomu czasem wody jest pełny zbiornik ale program przechodzi normalnie,myślałem ,że to hydrostat do dzisiaj .Po dzisiejszym praniu program się skończył drzwi się odblokowały ale w pralce był pełen zbiornik wody.Proszę o podpowiedź czy to w dalszym ciągu hydrostat czy może inny problem.Pozdrawiam.

 165. Dzień Dobry, Uprzejmie proszę o poradę dotyczącą pralki Amica Comfort Plus 1000 typ. PCP4510B623 . Pralka bardzo słabo wiruje , po ustawieniu samego wirowania np. 1000 obrotów nadal nie wchodzi na obroty, bęben opraca się powoli. Co może być przyczyną? Uprzejmie dziękuję

  • Do sprawdzenia szczotki i wogóle silnik. Należy (rutynowo) wymienić pompę wody oraz wypoziomować pralkę (albo przechylić) – Jak to nie pomoże to lipa – nic się nie zrobi – programtory miały wadę fabryczną w oprogramowaniu i czasem tak się potrafią zawziąć i nie wirować ;(

 166. Moja pralka bosch po nastawieniu programu (dowolnego) raz działa a raz nie. Czasami mogę nastawić 2-3 prania pod rząd a potem nie działa przez dzień czy dwa. Jaka może być tego przyczyna?

  • Zbyt ogólne wiadomośći. Trzeba zobaczyć jaki sygnalizuje bład.

 167. Pralka Amica Optimum 600. Po skończonym praniu (zielone światełko, pokrętło w pozycji wyjściowej), podczas wyjmowania prania pralka zaczęła „strzelać” i czuć było spaleniznę. Pomogło wyjęcie wtyczki z kontaktu. Podczas prania, wirownia nic się nie działo podejrzanego. Co może być powodem takiego zachowania? Pozdrawiam

  • Jeśli było słychać – to także też widać co jest opalone…

 168. Witam mam problem z pralką indesit IWD 7125. Pojawia się błąd E007. Nie plucze prania .
  Jak przez zawór na dole wypuscimy wodę i nastawimy pranie ponownie to jest wszystko dobrze i może nawet tak być przez kolejnych parę pran. Ale co jakiś czas znowu się psuje i pokazuje ten błąd nie kończąc prania czasami blokują się drzwiczki i bez wyciągnięcia wtyczki z kontaktu nie można ich otworzyc. Co to może być ? pralka ma niecałe 2 lata.jest juz po gwarancji. Mąż wypuszczając z niej wodę przechyla ja sprawdza wąż odpływowy nie jest zarkany. Działa przez jakiś czas i znowu ten błąd. Prosze o pomoc. Pozdrawiam.

  • do sprawdzenia silnik pompy wody – jak ma luzy to do wymiany – nawet jak czasami działa poprawnie

 169. Witam,
  używam pralki Hoover AL120. Pierwszej młodości już nie jest ale do niedawna działała bez zarzutu. Aktualnie ma następujące dolegliwości:
  – przed wirowaniem wypuszcza wodę rurą spustową
  – podczas wirowania zrasza dyszą wodą z bębna
  – kończy wirowanie i pozostaje woda w bębnie i niewypłukane pranie
  – odnoszę wrażenie, że pompy działają odwrotnie tzn. pompa opróżniająca działa wtedy gdy powinna działać pompa dyszy a pompa dyszy wtedy gdy powinna włączyć się pompa opróżniająca
  Uwagi:
  – filtr i wszystkie przewody czyste
  – wymieniony zadajnik (programator)
  – nowy moduł sterujący (z mikroprocesorem)
  – nowy hydrostat
  – rozebrany i wyczyszczony cały moduł filtr-pompy-przewody
  Bez efektu.
  Jakieś sugestie?? Help

  • Nie można tak wsyztkiego wymianiać…
   należy najpierw zweryfikować – co jest uszkodzone a potem wymianić to co jest uskszkodzone…
   Jesli był zawór przesterowania – to po zamontowaniu nowego modłułu (programtora) również nowy został spalony tak jak poprzedni…

 170. Witam. Moim problemem jest grzanie. Raz dzialala a raz nie. Czasami poruszenie kablami od grzalki cos dalo. . zawsze gdy zagladalem do niej to zaczynala grzac. a jak nie bylo mnie w domu to przestawala.
  Reset nic nie zmienil.
  W trybie serwisowym sprawdzilem grzalke i pobierze wode i stoi. Nie tyka przekaznik. Gdzie on jest? Czy go da sie naprawic/wymienic?
  Kiedys byl problem z gniazdkiem bo szedl za niski prad czy cos i nie grzala.
  Po wizycie elektryka w tym gniazdku przynajmiej 2 lata bylo okej z pralka.
  Pralke posiadam od 12lat Amica Pa 45/55 i problemow nie bylo zadnych i nic jeszcze nie bylo wymieniane. . Czekam na odp . i pozdrawiam.

 171. Pralka Bosch 16260. Podczas prania „wywalila” korki. Po ponownym włączeniu pobiera wodę i dalej nic, silnik nie kręci. Po wyjęciu silnika – zużyte szczotki (zostało 5mm), wymienione na nowe, dalej nic. Silnik podłączony „na krótko” kręci się. Triak BTB16 sprawdzony, OK. Gdzie dalej szukać problemu ? Jakie powinno być napięcie na przewodach dochodzących do silnika ?

  • no jak wywaliło korki to zwarcie powinno dać się łatwo znaleźć.

 172. Witam mam problem z moja pralka Beko WM95135LB. Kazdy program startuje i pralka zaczyna pobierac proszek z kieszeni i zaraz ja wylewa po czym znowu zaczyna pobierac i tak w kolko. Po zatrzymaniu programu pralka znowu sie ‚zacina’ wylewa wode, konczy i znowu zaczyna wylewac. Po wlaczeniu trybu serwisowego wyswietla sie 04 17 i caly test przebiega normalnie ale pralka nie kreci bebnem. Zamowiony specjalista stwierdzil ze to wina plyty glownej. Zamowilem cala nowa plyte razem z wyswietlaczem itp. niestety dalej jest to samo. Prosze o jakas wskazowke gdzie szukac usterki.

  • no najpierw należy zweryfikować co jest uszkodzone a potem zabrać sie za wymianę…
   Po zamontowaniu nowego modułu – jeśli stary był uszkodzony – nowy sie uszkodził identycznie…

 173. witam
  posiadam pralke electronia elec 9012-1.Podczas prania,szczegolnie pobierania wody,cieknie z rury podłączonej do bebna od spodu.ta rura prowadzi do filtra.nie widziałem aby była tam jakas dziura.czy moge prosic o jakies wskazowki,czy trzeba tu cos wymienic czy moze wystarczy np.silikon?pozdrawiam

  • nie sadze zeby klejenie czegokolwiek miało sens… ale nie zname tej pralki.

 174. Witam, moja pralka to SIEMENS WM10E460PL/11 5lat. Problem polega na tym, że podczas prania na każdym programie wyświetlacz nagle gaśnie tak jakby wyłączyć zasilanie,cykl jest przerywany po czym ( 2-3min czasem dłużej) uruchamia się i program idzie dalej. Czasem podczas prania jest kilka takich przerw i pranie się zakończy a czasem nie można się doczekać i pralkę trzeba wyłączyć. Zdarza się również, że program przebiegnie cały bez żadnych zakłóceń. Przerwy te występują podczas wypompowywania wody, podczas wirowania ale nie ma reguły. Proszę o pomoc.

  • nie mam dokumentacji do siemensa – ale moze kondensatorrki w przetwornicy spuchły ?

 175. Witam Panie Wojciechu,
  Pralka PC 4510B425,kilka dni temu usłyszałem lekkie skwierczenie w miejscu połączenia wtyczki z gniazdkiem,natychmiast odłączyłem wtyczkę,pralka nie była włączona.Wymieniłem i sprawdziłem na innym sprzęcie gniazdko,było ok.Następnego dnia pralka pracowała bez problemu.Wieczorem usłyszałem ponownie skwierczenie i wyjąłem przewód zasilający z gniazdka.dzisiaj próbowałem włączyć do gniazdka pralkę i nastąpił strzał i iskrzenie.Moje pytanie brzmi,co może być
  przyczyną?Pozdrawiam Mariusz.

  • no trzeba zacząć od naprawy gniazdka… ale programtor też mógł się od iskrzenia uszkodzić.

 176. Witam, pralka PA4560A411 – uszkodzenie objawia się niestykaniem przekaźnika od lewych obrotów silnika. Zdarza się, że silnik nie kręci bębnem w lewą stronę (w prawo działa prawidłowo łącznie z softstartem), lub załączeniem obrotów jednocześnie w prawo i lewo. Po sekwencji obrotu w prawo nie słychać załączania przekaźnika na obrót w lewo. Obrót w lewo poprzedzany jest 2-3 krotnym „klikaniem”.

  • za nisko jest odpływ, albo jest za szczelnie połączone z rurami.

 177. Cześć
  Mam pralkę amica awn610d i problem jest taki ze pralka pobiera cały czas wode leje ją w małą komore od proszku bęben też napełnia się do pełna i jednocześnie wypompowuje raz pojawił się błąd e04. Co może jej dolegać ?

 178. Witam mam pralkę Amica comfort 800 podczas programu wirowania odliczy do 7 minuty i zawiesza się bęben się kręci na wolnych obrotach a czas stoi w miejscu.

 179. Grzałka pralki (siemens wv 1080) nadal grzeje po dojściu programu do końca tj. jeszcze świeci się kontrolka, ale pralka nie jest wyłączona przyciskiem.

  • Czasem grzałka psuje się tak że „sama” grzeje – bierze sobie prąd z obudowy zamiast z kabla…

 180. Witam. Pralka HEC HW50-1010W, prawdopodobnie identyczna z Haier, gdyż ma silnik i osłonę płytki opisaną „Haier”. Pralka już od dłuższego czasu nie wirowała mniej niż 1000 obr., tzn. nastawiona na mniej nie wirowała w ogóle. Ostatniego prania nie odwirowała nawet nastawiona na 1000. Do kolejnego pobrała wodę, obróciła kilka razy i zatrzymała się z migającą diodą i przerywanym piskiem. Nastawiona na samo wirowanie- odpompowała wodę i nie ruszała w ogóle. Ja zacząłem dłubać przy hydrostacie i niepotrzebnie odkręciłem dwie śrubki do regulacji, myśląc, że muszę je poluzować żeby się tam dostać. Po rozebraniu i złożeniu hydrostatu – przy nastawionym odwirowywaniu pompuje wodę do sucha, zaczyna kręcić ale wyłącza się jak przychodzi czas na wyższe obroty. Przy normalnym praniu nie pobiera w ogóle wody, tylko zaczyna prać na sucho. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu świecą diody wyboru programu i obrotów prawidłowo, ale błyskają też króciutko inne. Czy to, że teraz nie pobiera wody mogłem poprzestawiać tymi śrubkami w hydrostacie? Czy brak odwirowywania da się jeszcze poprawić?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedź.

 181. mam pytanie a propo programatorów posiadam model awe 80630 i zastanawiam się czy można użyć jako zamiennik programatora z modelu awe 6416 spodziewam się że pewnie tak i będzie działać na wprowadzonych tam ustawieniach ale pewności nie mam (sprawa cenowa bo nowy do ojej kosztuje nowy 280zł używany około 150zł no chyba że ten drugi model zadziała to już mam okazje za 50 zł

 182. Witam. Posiadam pralkę amica comfort plus 900. Zdaje sobie sprawę ze to może być najgłupsze pytanie ale czy to prawda ze ustawiając program prania pokrętło można kręcić tylko w prawa stronę?

 183. Witam mam niecodzienne pytanie ponieważ dotyczy pralki Candy Go140. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi wiec uznałem ze tu uzyskamy jakieś wskazówki. Otóż pralka kończy tylko program 40 stopni i wirowanie. W przypadku pozostałych programów staje po 10-15 minutach gdzie szukać problemu pozdrawiam

  • Może zacina się silnik pompy wody ? Należy poszukać w instrukcji obsługi czy pralka sygnalizuje jakiś błąd.

 184. Witam. mam problem z pralko suszarką Candy GO4 W 264. Po ustawieniu jakiegokolwiek cyklu programatorem objaw jest taki: mrygną wszystkie kontrolki po czym można przez chwilę ustawiać przyciskami czas, temperaturę, obroty, gdy nagle zaczynają szybko i przez moment migać kontrolki segmentami, po 2-3 sztuki po czym wszystkie gasną i na tym koniec, brak reakcji na przyciski. Po wyzerowaniu programatora i ustawieniu znów jakiegokolwiek programu sytuacja powtarza się. Jak by zanikało zasilanie panelu sterowania.

  • Dosprzwdzenia w pierwszej kolejnosci kondensatory na na module – bedzie widać ze sa wybrzuszone.

 185. Witam. Mam taki problem pralka po skończonym praniu nie wyłącza się i wyskakuje błąd E07 pralka AWO 510DN. Za odpowiedż z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • na dnie pralki jest czujnik – włącznik z kawałkiem styropianu – teoretycznie przerywa on obwód gdy jest wyciek – jednak często koroduje sam włącznik – proszę wiec go sprawdzić

 186. Witam. Posiadam pralkę Bosch Classixx 5. Problemem jest bardzo głośne wirowanie,dodam że nie za każdym razem.Zdarza się tak że muszę ją wyłączyć podczas wirowania bo walenie jest nie do zniesienia. Od czego zacząć poszukiwania usterki? Dziękuję

 187. Pralka Amica PC5060A412.
  Nie pobiera wody. Wąż drożny, elektrozawory sprawne.
  Działają programy wirowanie i odpompowanie – żaden inny nie.
  Pralka nie miga żadnym kodem. Po odłączeniu hydrostatu obraca co chwilę bęben, ale nadal nie pobiera wody. Po dmuchnięciu w hydrostat słychać tykanie – czyli chyba jest sprawny

 188. Witam

  AMICA AWSN12DA zniknął program Codzienne 40. Po wybraniu tego programu włączane są nastawy jak dla programu Syntetyki 30. Słychać kliknięcie nastawnika programu tak jak na innych programach ale nie ma zmiany, po przełączeniu na kolejny program czyli Bawełna 30 włączają się nastawy prawidłowe dla tego programu. Wygląda to tak:

  Syntetyki 30…………….Codzienne 40……………….Bawełna 30
  czas 56 min……………..czas 56 min…………………czas 1h5m
  wirowanie 600…………..wirowanie 600………………wirowanie 1200
  ……………………………(powinno być
  ……………………………czas 42 min
  ……………………………wirowanie 1000)

  Wcześniej podczas prania pojawił się na wyświetlaczu komunikat P01 nigdzie nie mogę znaleźć opisu. Czy jest możliwa jakaś zmiana z panelu i przypisanie innego programu do nastawu bo na pewno „coś było duszone”? Czy uszkodzenie nastawnika/programatora?

  Pozdrawiam

  • Jeśli po wybraniu i wystartowaniu programu zacznie sie kręcić gałką – to będzie wyświetlacz się numer programu który jest kontynuowany.
   Tak czy inaczej sam przełącznik mógł się uszkodzić.

  • P01 pojawiło się podczas prania po przekręceniu programatora na inny program co oznaczało brak zakończenia programu, program skończył się prawidłowo i pralka tak najprawdopodobniej została wyłączona. P01 to program Codzienne 40, który właśnie zniknął a w jego miejsce „wskoczył” P19 czyli Syntetyki 30. Zacząłem kręcić powoli programatorem i zauważyłem, że przy bardzo wolnym przekręcaniu w prawo pomiędzy P01 (Codzienne 40) a P02 (Bawełna 30) pojawiają się czasy i nastawy innych programów. Zacząłem kombinować i wyłączyłem pralkę w takim jakby zawieszeniu pomiędzy programami i po włączeniu pojawił się program który znikł czyli P01 Codzienne 40 tam gdzie powinien być. Przekręciłem programator znowu żeby sprawdzić czy jest ok, wyłączyłem pralkę i po włączeniu znowu problem nie ma programu Codzienne 40 (P01) w w jego miejsce „wskoczył” program P19 (Syntetyki 40). Teraz ustawienie programów przy przełączaniu jest następujące P19-P20-P19-P02 wcześniej było P19-P20-P20-P02 ciągle brak P01. Nie zdejmowałem panelu jeszcze ale może spróbował przeczyścić ten przełącznik zespolony od wybierania programów?

 189. Witam.
  11 października 2015 przedstawiłem problem z pralką PA5560A411 i 17 października dodałem uzupełnienie, jednak odpowiedzi Pan nie zamieścił (być może umknęła uwadze ta notatka). Ponownie zamieszczam moją informację/odpowiedź na sugestię i proszę o pomoc.

  „Płytka wygląda wręcz sterylnie czysto. Nie znalazłem śladów korozji, kurzu, wyschniętego zawilgocenia, skorodowanych lub spuchniętych kondensatorów. Nic co mogłoby być powodem upływności między ścieżkami czy elementami a mam długoletnie doświadczenie zawodowe z elektroniką (konstruktor telewizorów, automatyk zmianowy łącznie 25 lat).

  Przy okazji dziękuję za poradę dotyczącą lutowania wyłącznika w takim programatorze. Pralka mojej Mamy dziś ruszyła normalnie. W mojej pralce niedługo też wystąpiłby ten sam problem.”

 190. Witam. Mam problem z pralką Amica APE 1000S , otóż podczas odwirowywania prania, pralka nie możę uzyskać ustawionych obrotów , proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

 191. Amica Optima 600. po praniu nie wypompowuje wody coś ” buczy” kody świeca się wszystkie. Po resecie programu i ustawieniu na wirowanie jak wyżej. Ponadto po włączeniu do sieci głośne klikniecie co to może być ? Pralka ma 11 lat 🙂 3 razy zmieniane łożyska coś „zgrzebłem” w środku?

 192. witam serdecznie! Pralka ładowana od góry Zanussi ZWQ 61216 WA dziś przyjechała, chciałam uruchomić testowe pranie, wlewając płyn do komory -obojętnie jakiej 1,2 lub na płyn do płukania on od razu wylatuje jak przez sito i to nawet nie na bęben a na gumę uszczelniającą bęben od górnej klapy :/ w tym przypadku nie ma kompletnie sensu stosowanie płynu do płukania skoro on od razu przeleci na wylot. Dozowniki są dziwne, „otwarte” z tyłu, nie ma żadnej blokady. Czy to wada fabryczna? Podchodzi pod gwarancję? Co robić? pozdrawiam!

 193. Pralka amica 600 PC4560A412 płytka programatora SAP8022770 PC5.04.10.100 z 2004 roku. Problem jest taki po, wymianie jednego amortyzatora i kłopotach z otwieraniem pralki (opuszczone drzwiczki) przy pierwszym włączeniu po naprawie było słychać „cichy strzał” pralka nie ruszała zwarłem więc styki w blokadzie drzwi odpowiedzialne za start pralka ruszyła świeci się blokada i gotowa/koniec i pompka wody pracuje cały czas i po chwili wyskakuje błąd przepełnienia czyli świeci D3iD4 miga gotowa i świeci blokada. Sprawdziłem hydrostat według miernika jest sprawny styki reagują poprawnie, na dole pralki nie ma zabezpieczenia przeciw wypływowego, płytka programatora nigdzie nie okopcona wszystkie elementy „całe” próbowałem wejść w tryb resetu nie bardzo idzie, jedynie przytrzymanie start/stop powoduje chwilowy reset błędu przepełnienia.

  • zwarcie styków blokady nie umożliwi uruchomienia pralki – jest mierzony prąd płynący przez blokadę, własnie po to żeby nie zwierać jej styków. Jeśli blokada się nie rygluje – to w pierwszej kolejności do sprawdzenia jest oporniczek przez który jest ona zasilana -duży przewlekany w okolicy wtyczki, 22 ohmy pół wata (najczęsciej)

  • Jako że pomyślnie zakończyłem walkę z niesforną pralką dokończę co dokładnie jej było. I tak wymiana blokady bo stara uszkodzona, obwód sterowania sprawdzony opornik i triak ok. Ale pozostał problem komunikatu przepełnienia i co się okazało że winny był hydrostat, mierzony miernikiem zachowywał się tak jak należy, więc rozebrałem go i okazało się że była w nim woda skąd nie wiem – sam się zastanawiam i to ona powodowała mikro zwarcia których miernik nie wychwycił a programator tak. Wiec wysuszyłem go, następnie wypsikałem preparatem „do styków” i pralka ruszyła i pierze normalnie.

  • No własnie dlatego zawsze podkreślam że samo sprawdzenie paszczą czy hydrostat pyka – nie jest wystarczające.

 194. Mam problem zpralko0704REV. Po zakończeniu prania, w bębnie zbiera się woda, mimo, że pralka jest wyłączona. Będę wdzięczny za poradę, bo gwarancja już wygasła.
  Pozdrawiam- Juras

  • tak, te modele pralek różniły się jedynie konstrukcją pompy wody i filtrem/lub jego brakiem.

 195. Witam.
  Mam kłopot z pralką PA5560A411.
  Zwykle pralka realizuje program 3 lub 4 i na nich zauważyłem następujące zjawisko. Wydaje się że w/w programy zostały zrealizowane do końca i powinno nastąpić zakończenie prania czyli powinna zaświecić lampa KONIEC i zostać wyłączona blokada drzwi. Jednak raz na kilka/naście prań zamiast włączyć lampkę KONIEC pralka dalej ma włączoną lampkę PRACUJE, silnik główny i silnik pompy stoją i co kilkanaście sekund na około 0,5 sekundy załącza się któryś zawór pobierania wody (przypomina to krótkie „siorbnięcia”). W tym czasie drzwi są zablokowane. Trwa to do chwili przestawienia programatora na 0. Po normalnym czasie blokada drzwi puszcza. Następne pranie realizowane jest prawidłowo (przestawiam programator na potrzebny numer, zapala się lampka GOTOWA, naciskam START i kolejne pranie przebiega normalnie).
  Zjawisko jest o tyle dziwne że występuje niezbyt często (przeciwnie niż w pytaniu zadanym przez ” Witold, 15 czerwca 2013 o 00:41″) oraz uruchamia zawory które na tym etapie nie powinny się załączać.

  • Płytka wygląda wręcz sterylnie czysto. Nie znalazłem śladów korozji, kurzu, wyschniętego zawilgocenia, skorodowanych lub spuchniętych kondensatorów. Nic co mogłoby być powodem upływności między ścieżkami czy elementami a mam długoletnie doświadczenie zawodowe z elektroniką (konstruktor telewizorów, automatyk zmianowy łącznie 25 lat).

   Przy okazji dziękuję za poradę dotyczącą lutowania wyłącznika w takim programatorze. Pralka mojej Mamy dziś ruszyła normalnie. W mojej pralce niedługo też wystąpiłby ten sam problem.

 196. Witam. Pierwszy raz mam pralke ladowana od gory. Nie wiem cxy to normalne zachowanie otoz jak wlewam plyn do komory I lub II to od razu on wycieka na beben.zamykam pralke nastawiam program i wtenczas na chwioe zawsze wlacza sie pompa i pobieracos..to cos to pewnie jakas lozostalosc wody po poprzednim praniu jak i pewmie plyn ktory juz zdazyl sciec. Sly7sze ze cos sie nieco wylewa z rury odplywowej i zastanawiam sie czy to nie aby plyn.

  • Niestety ale ma Pani rację, niektóre pralki rozpoczynają pranie od wympowania e.w resztek … nie wiem jakie na to jest lekarstwo.

 197. witam.
  mam pralkę nową pralkę electrolux, w instrukcji jest napisane, że odlyw musi by c minimum na wysokości 70cm… niestety ja mam 50cm od podłogi do odpływu
  czy to nie przeszkadza? jeśli tak, to da się to jakoś zrobić, żeby działało?

  • Wystarczy 50 cm, ważne zeby odpływ nie był poniżej wody w bębnie podczas prania – bo może wtedy zaciągać wodę.
   Jeśli bedzie tak się dziać to trzeba dać rurkę na większej wysokośći i na tym podwyższeniu rozszczelnić.

 198. Witam w Amice com fort plus 800 jest funkcja
  spray od dłuższego czasu nie widzę aby się wydobywała woda z tych specjalnych dysz.jest jakiś sposób na sprawdzenie przyczyny .dziękuje

 199. Witam w Amice com fort plus 800 jest funkcja aqua spray od dłuższego czasu nie widzę aby się wydobywała woda z tych specjalnych dysz.jest jakiś sposób na sprawdzenie przyczyny .dziękuje

 200. Witam, może to zabrzmi banalnie ale wole sie wcześniej zapytać niż rozbierać bez sensu całą pralkę. Mam amicę 12 da i muszę w niej wymienić silnik – jak to zrobić najsprawniej?

 201. Witam, mam dwa problemy z pralka Candy. Od jakiegoś czasu co któreś pranie mam kilka rzeczy w brązowych plamkach, które widać pod słońce. Nie da sie ich już usunąć. Czasami robi mi drobne dziurki, a w bębnie ńie ma niczego ostrego. Wczoraj pół godziny przed końcem prania wywaliła mi korki. Po kolejnych próbach włączenia robiła tak samo. Czy wezwać fachowca, czy wymienić na nowa? Mam ja 5 lat. Pozdrawiam

  • Pewnie nic z niej już nie bedzie – łożyska do wymiany – cieknnie i pociekło i zrobiło się zwarcie.

  • Ale ona nie cieknie, chyba przepaliła sie grzałka, bo pranie wyjęłam zimne, a temp ustawiłam na 60st. A te plamy czego mogą być powodem?

 202. witam mam problem z bralka bosch otoz po ustawieniu programu i zamknieciu drzwiczek migaja diody ,po wciscieciu start pralka nie pierze.dzialaj tylko dwa programy super 40 i mini 30

  • Wgrywanie programu w pralce bosch i siemens:ustawiamy wybierak programu na godzinę 6 przyciskamy i trzymamy przycisk stop wirowania bądź redukcja obrotów(w różnych modelach różnie jest) i przekręcamy wybierak programu na godzinę 7 puszczamy przycisk stop wirowania przekręcamy wybierak na zero i tyle powinno być ok jeśli nie to powtórzyć wszystko jeszcze raz pozdrawiam serwis agd.

 203. Mam problem z drzwiczkami od pralki Amica AWSE10DA. Nie dają się otworzyć ręcznie nawet przy wyłączonej pralce. To znaczy otworzyły się dopiero po szarpnięciu. Jak zauważyłam, naciśniecie klapki w drzwiczkach prawie nie zmienia położenie zamka. Co może być przyczyną i czy laik może się pokusić o naprawę?

  • trzeba podokręcać śrubki w drzwiczkach czyli tym plastyku wokół szkła

  • Przegródka jest po to zeby do prania wstępnego szło z tej mniejszej a do prania zasadniczego z tej drugiej, ale jak sie nie uzywa podwojengo prania to mozna i wlac do komory, obojetne jest to wtedy

 204. Witam. Mam pralke Amica. Ostatnio przerzuciłam sie na pranie ubrań w płynach. Wcześniej uzywałam proszków. W instrukcji obsługi napisane jest żeby do szufladki na proszek dodac taka plastikowa zakładke z ml jeśli mamy zamiar prać w łynach. Tak tez zrobilam. Wlałam płyn do prania do przedzielonej szufladki na pranie zasadnicze. Po praniu zauwazyłam ze w szufladce została woda a płyn nie pobrał sie do końca. Czy to normalne?

 205. Witam,

  pralka PC5580B623 – szaleje panel sterujący. Dotykając okolice przycisków sterujących, jak i je same zmianie ulega wyłącznie prędkość wirowania. Pralka podejmuję pranie by po kilku minutach przerwać – panel led przygasa i słychać „tykanie”. Czy to kres życia modułu? Posiadam panel i moduł od PC5510B425 i zastanawiam się czy przeszczep byłby możliwy??

 206. Witam
  Problem dotyczy pralki Amica PA55
  Problem polega na tym że od jakiegoś czasy po praniu na programie nr 2 pranie było mało odwirowane a nieraz woda stał. Wtedy robiliśmy odpompowanie program 9 a następnie wirowanie program 8. Miałem świadomość że jest to wina pompy wody ale jakoś działało to nic nie robiłem. Ostatnio już nie można było odwirować. Kupiłem pompę i ją wymieniłem i już wodę bez problemu odpompowuje. Niestety nadal nie odwirowuje tylko tak jakby próbowała i nie mogła wejść na obroty. Robiłem reset prali, wchodziłem w tryb serwisowy i sprawdzałem program 10 (Test silnika: wykonanie wirówki) i nie wiruje tylko tak jednostajnie kręci. Coś jeszcze mogę sprawdzić czy wiadomo co co się popsuło.

  • Niektóre wersje oprogramowania mają własnie taki błąd – że używanie niesprawnej/zacinającej się pompy wody – wyłącza funkcje wirowania…
   Przesłać do naprawy.

 207. Pralka Siemens WM12E46APL. Chcąc usunąć brzydki zapach wymyłem wszystkie gumy wodne pod pralką i rozebrałem pompkę wody. Szlamu było dość dużo i miał nieprzyjemny zapach. Poskładalem i pralka nie wystartowala- błąd F61. Wlałem do bębna wodę – nie pomogło.
  Teraz odlicza czas na wyswietlaczu 24h i stoi. Sensory nie reagują. Czy jest jakiś reset? Na razie włączyłem ją i czekam 24h. Ale czy jest sens?
  Po wyjęciu pompki takie poważne objawy?
  Proszę o radę.

  • pralki nie maja czegoś takiego jak reset, najpierw trzeba usunąć przyczynę błędu – to i komunikat o nim da sie skasować.

 208. Posiadam od paru lat pralkę BOSCH Maxx 7 – Maxx for Kids typ. WAE2047KPL.

  Problem od nowości ciągle jest ten sam – pralka bierze za mało wody do prania i do płukania. Teorie na temat oszczędności wody itp. mnie nie interesują – chcemy mieć pranie wyprane i wypłukane w odpowiedniej ilości wody a nie w jakiejś papce. Żona ciągle zmuszona jest dolewać wodę w czasie cyklu prania. Normalnie katastrofa z używaniem tej pralki. Ponieważ gwarancja już minęła to stąd mam dwa pytania.

  1. Czy można jakoś tą pralkę przerobić albo przeprogramować aby brała wszędzie więcej wody i jak ????

  2. Jak się nie da przerobić to będę musiał kupić inną nową pralkę tylko, które pralki biorą więcej wody lub mają taką regulację np. procentowe zwiększenie ilości wody np. do 150 % ????

  Proszę o odpowiedź.

 209. Witam mam pralke Amica PA4580B421, po wybraniu programu (obojętnie którego -pierze , ale nie do końca). Zwykle jak ma dojść do wirowania zatrzymuje sie i złychać delikatne buczenie( tak jak cewki w przekaźniku). po zatrzymaniu (3 sek start)na „0” włączam wirowanie – działa, a czasami się w ten sam sposób zatrzymuje. Pranie nie odwirowane, lub bardzo słabo. Kilka razy robiłem reset serwisowy, ale nie pomogło. Może macie jakieś sugestie?, czy wymiana programatora pomoże?

  • Witam, Dziękuję za szybką odpowiedź, co prawda jeszcze nie wymieniłem, bo samo odpompowywanie działa.(włącze program odpompowywanie i pompka chodzi i wypompowywuje do zera) Czy to coś zmieni, czy mimo to jest do wymiany?

  • Diagnostyka 100%, Dziękuje najmocniej. Wymieniłem pompkę i pralka działa jak nowa-żona zachwycona. Pozdrawiam

 210. Witam
  Mam problem z pralką AMICA model PA5580A520. Po wymianie triaka Z0607 na MAC97A8 (od zaworu przesterowania) oraz rezystorów 330Ohm i 10kohm nie działa. Po włączeniu do sieci i ustawieniu programatora na wybrany program wyświetla się tylko dioda „koniec”.
  Co może być przyczyną?

  • Czy procesor jest sprawny ? Czy nie grzeje się ? czy zapalają sie diody prania krótkiego i redukcji wirowania ?

  • Sprawdziłem procesor się nie grzeje.
   Jedyny objaw jak przez chwilę się pojawiał to tak jakby zawór puszczający wodę na ułamek sekundy dostawał prąd i ją puszczał. Ale zrobiło się tak tylko kilka razy.

  • nie grzeje się – to dobry znak. a czy pracuje poprawnie ? czy reaguje na reset ?

  • Nie ma żadnej reakcji na próbę resetetu.
   Po naciśnięciu startu (i trzymaniu) i przekręceniu programatora na 15 zapala się koniec (czyli tak jak wcześniej) i nic się dalej nie dzieje.
   Dioda gotowa (ani żadna inna) nie zapala się.

  • to procesor padniety, wymiana jakichkolwiek innych elemntów jest bezcelowa

  • Takiej odpowiedzi właśnie nie chciałem usłyszeć.

   No nic dziękuję bardzo za pomoc

  • Czemu ? Jeśli płytka jest zdrowa i ma całe sciezki proceosr jak najbardziej można wymienić.

 211. Witam w pralce Amica awct10L po włączeniu jakiegokolwiek programu nabiera wody chwile pierze a potem swieca sie lampki plukanie extra i wył. wirowania na pomarańczowo a start/stop na czerwono, na programie wirowania i wypompowywania wody działa bez zarzutu. Dziekuję

 212. Posiadam pralkę amica awcn12da w której po włączeniu programu po minucie zapala się e21 czyli błąd silnika sprawdzilem szczotki i kostkę silnika wszystko ok a wirnik silnika ma co kilkanaście sekund szarpnięcia delikatne na silnik też pokapywała woda z łączenia dozownika proszku a wężem doprowadzającym wode z proszkiem do bębna .silnik wcale nie startuje czy to jego koniec .Proszę o pomoc w tej sprawie

 213. Witam. Mam pralkę Amica PCT5510B412. Pojawił się następujący problem.
  Po włączeniu dowolnego programu pralka nabiera wodę, najpierw z I zasobnika
  po chwili z II zasobnika i równolegle leje wodę do środkowego pojemnika wypłukując płyn zmiękczający.
  W.g. instrukcji płyn zmiękczający powinien być pobierany przy ostatnim płukaniu.
  Czyszczenie zasobnika i elektrozaworów nic nie dało. Proszę o pomoc.

  • Coś jest zatkane. Pobieranie ze środkowego jest ralizowane przez otwarcie o bu zaworów wody.

 214. Witam. Dalsze problemy z pralką amica AWE 410 L. Wymieniłem 2 kondensatory(220uFi 10uF były sprawne).Diody nie wymienione,sprawdzone,dobre. Po uruchomieniu działała przez chwilę tak jak poprzednio i wszystko gaśnie.Po odczekaniu około 5 minut i włączeniu dalej działa poprzednio ustawiony program(kontynuuje program).Czy ktoś posiada schemat elektryczny do tej pralki???

  • Raczej bardziej prawdopodone jest uszkodzenie el. wejscia przetwornicy czyli kondenstara 10uF (2×4,7) i cewki.

 215. Witam. Moja pralka Amica AWE 410 L po włączeniu prania , jakiegokolwiek programu,rozpoczyna pranie. Po około 5 minutach wszystkie diody gasną(wygląda jak brak zasilania). Zrobiłem pranie na odsłoniętej płytce sterowania i zauważyłem bardzo mocno nagrzany układ TNY264GN(7 nóżek). Czy to jest normalne? Co z tym zrobić, jak znaleźć usterkę?

  • Tak, można zacząć od wymiany elemntów otaczjących przetwornicę – kondensatory, diody itd.

  • Witam. Do wymiany jest układ TNY264GN. Układ jest uszkodzony – nagrzewa się po paru sek. i rozłacza zasilanie, miałem to samo w mojej Amice. Pozdrawiam

  • Trzeba pamiętać ze wraz z układem wymienia się obligatoryjnie również kondensatory i cewkę.

 216. Witam mam pytanie ama pralke amica awo510dn i mam taki problem dopuki pralka byla na gwarancji to bylo wszystko dobrze a gry gwarancja sie skaczyla to zaczelo leciec z niej itd przyjechal serwisant pomajstrowal i pojechal 2dni bylo dobrze i nanowo leci wiec uszelnilem sam ale nie oto chodzi mam problem z grzalka 3lata pralka i przestala grzac moze ktos wie i powie oco chodzi moze zresetowac czy poprostu wymiana grzalki lecz sadze ze 3 lata to zamalo zeby padla prosze o pomoc

  • Pralka to nie nie komputer zeby go resetować. Zacząć od wymiany grzałki.

 217. Witam,
  Pralka Amica PC4580B425, pralka po zakończeniu ostatniego prania nie reaguje na żadne zmiany programów, może pracować tylko na ostatnio używanym programie. Próbowałam interweniować przyciskiem reset, ale nic z tego .

 218. witam
  Mam problem z pralką amica aws 610 L
  Przed wirowaniem zaczyna wariować, zaczyna się rozkręcać ale nie osiąga obrotów wirowania – trwa to dosłownie chwilę i powtarza się kilkukrotnie , a potem sygnalizuje błąd (diody 20 i 60 palą się jednocześnie) i mruga dioda pauza/start. Taki kod błędu nie występuje w instrukcji – występują pojedynczo albo 20 albo 60.
  Nadmieniam, że filtr wyczyszczony i autoczyszczenie wykonane.
  Nie wiem czy to ważne ,ale 3 m-ce po zakupie pralka miała wymieniony silnik.
  Żeby było ciekawiej to cztery dni temu skończyła się gwarancja.
  Proszę o pomoc
  Pozdrawiam

 219. Witam.Mam problem z pralką APE1000S-podczas wirowania od 10 do 5min wszystko w porządku ,potem wyświetlacz ma zakłócenia i cykl wirowania wraca do początku.stało się to po wymianie szczotek w silniku.

  • DOczyścić pył ze szczotek i komutator.
   Czy szczotki są oryginalne czy kombinowane ?

 220. Witam, mam pralkę Amica APE1000 full control assist już od 5 lat. Dzisiaj przestała prać. Po przekręceniu programatora nic się nie dzieje, tak jakby była wyłączona z prądu. Wyświetlacz się nie zapala. Sprawdziliśmy i prąd dochodzi do programatora. Na płytce nie ma żadnych śladów przepalenia, okopcenia czegokolwiek. Co może mieć winę ?

 221. Pralka PA bez aqua spray. Pranie na programie wykonuje prawidłowo czyli pobiera wodę z proszkiem następnie grzeje do 40 stopni C i pierze lewo-prawo. Po praniu pompa wypompowuje wodę i wtedy koniec działania pralki tzn. nie pobiera wody do płukania a pompa pracuje cały czas w nieskończoność.Może to jest uszkodzony programator elektroniczny ? Reset do ustawień fabrycznych prawidłowy według Pana instrukcji.

  • Proszę zacząć od wymiany silnika pompy wody oraz wyczyszczenia węzyków od hydrostatu.

 222. Dzień dobry.
  Amica PA4580B421 (niemłoda – powyżej 10 lat).
  W trakcie cyklu prania pralka raz (raczej nie więcej) szarpnie i zapiszczy pasek. Wygląda to tak jakby silnik dostał pełne napięcie na wirowanie. Impuls trwa nie dłużej niż 0,5s. Reset nie pomógł.
  Proszę o pomoc i ewentualne sugestie.
  pozdrawiam

 223. Witam Pana ponownie. Dziękuję za dzisiejsze wskazówki. Szczotki silnika głównego w dobrym stanie. Natomiast silnik pompy tzn.rdzeń silnika grzeje dość mocno ale może to normalne.Oporność uzwojenia silnika pompy 160 ohm – nie wiem czy to prawidłowy opór.Wykonałem reset pralki i bez zmian.W dalszym ciągu po skończeniu prania nie wykonuje wirowania lecz pralka wykonuje na przemian lewo -prawo obroty jakby lekko przyspieszone ale nie są to obroty wirówki.Proszę o kolejne wskazówki jeśli takie są możliwe.

  • Prosze sprawdzić z właczoną redukcja wirowania oraz wyłaczonym wirowaniem. – czasem te funkcje nabierają odwrotnego znaczenia.

 224. PA4560A411C- gdy pralka po zakończeniu prania próbuje wejść na wysokie obroty aby dokonać odwirowania zatrzymuje się po chwili nie osiągając tych wysokich obrotów. Pompa wody cały czas pracuje i opróżnia bęben. Główny problem to właśnie brak wysokich obrotów wirówki. Jakiego elementu się przyczepić ?

  • do sprawdzenia w następującej kolejnosci: pompa wody – jak ma luzy to do wymiany mimo iż działa, silnik – szczotki itp, programator – mógł nałapć błędów

 225. Dzień Dobry,

  Mam następujące pytanie dotyczące pralki Amica PA5580B421.
  Wymieniłem zawór trójdrożny /zapieczony/. Niestety pralka nie pobiera proszku do prania z komory A /I/ oraz płynu do uszlachetniania z komory B/*/. Wymieniłem na nowe zawory pobierające wodę ale nie przyniosło to rezultatu. Proszek do prania z komory C/II/ pobierany jest podczas prania normalnie. Uprzejmie proszę o podpowiedź jaka może być przyczyna opisanej powyżej usterki.
  Marek

  • Jeśli triaki sterujące zaworami są spalone to będzie to widać, polecam sprawdzić działanie zaworów w trybie serwioswym

 226. Pralka Amica PB5510B421C posiada uszkodzony programator: SAP 8019494.
  Jaki obecnie produkowany (dostępny) model programatora mógłby go ewentualnie zastąpić?

  • ta pralka była krótko produkowana – trzeba szukać używki

 227. witam mam pralke amica awb 510d kupiona 2 lata temu od nowosci pobiera mało wody nawet nie widac jej przez szybe w drzwiczkach dzwoniłam do serwisu ale nawet nie przyjechali pralka pierze praktycznie na sucho wode która pbiera wciaga pranie i w bebnie praktycznie jej nie ma co moze byc przyczyna czy moze ten model to poprostu szajs?

  • to wynik działania ekoterorystów, – poziom wody można nieco podnieść na hydrostacie, jednak współczesne pralki usiłują prać bez wody, bo to mniej prądu, mniej detergnetów a w afryce nie mają co pić 😉

 228. Moja pralka AWM712D (amica). Wyświetla błąd E33, a jak wyjmę wtyk od hydrostatu E11 i cały czas pamięta ten ostatnio wyświetlany. Nie mogę wykasować błędu trzymając START. (Dodam, że wymieniłem programator na używany bo poprzedni wyświetlał E62 a następnie na raz zaczęło wszystko na nim świecić jak na choince). Zareklamowałem kupiony programator, więc sprzedawca wysłał mi drugi -ten ma też błąd E33, a oba miały być sprawne. Wymieniłem hydrostat na nowy oryginalny- nic to nie dało. Jak wleje kubkiem wody do bębna i odepnę złącze od hydrostatu to szybko wypompowuje wodę. Czujnik NTC ma 11,7koma, grzałka ok, wszystkie przewody dobrze wpięte, szczotki ok. Zauważyłem, że błędy zapisuje w 24c64.Pralka jak nowa, wytrzymała ok 100 prań.
  Bardzo proszę o pomoc jak resetuje się ten model pralki, a może ktoś ma wsad bez błędów do tej pamięci.

  • Nie ma czegoś takiego jak kasowanie błędów, trzeba usunąć przyczynę i błąd sam zniknie.

 229. Mam pralkę PA5560a411 i zauważyłem od jakiegoś czasu chrobotanie na wolnych obrotach, na początku działo się to tylko w momencie ruszania bębna teraz dzieje się to dłużej jak pralka jest wyłączona i ręką kręcę bębnem to jest cisza

  • trudno powiedzieć na odległość – jak coś wpadło to najlepiej wyjąć grzałkę i ot tej strony się dostać

 230. Witam serdecznie. Mam następujący problem z pralką Amica Navigator AWCN10DA. Po włożeniu wtyczki do kontaktu wyświetlacz miga w odstępach sekundowych, słychać jakieś elektroniczne pukanie z wnętrza pralki. Pralka nie reaguje na żadne polecenia, przyciski etc. Start serwisowy również nie pomaga. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

 231. Dziękuje za wszystkie zamieszczone tu przez autora porady, dzięki nim ma trochę zabawy w majsterkowanie.

  Pralka Amica PA costam Aquaspary.
  Z 15 lat eksploatacji. W tym czasie naprawiana płytka – spaliło rezystory po zablokowaniu zaworu aquaspray – wymiana zaworu aquaspray, wymiana ślinka pompy wody a ostatnio łożyska.
  I tu pojawił się problem.
  Po wymianie pralka działa prawidłowo, ale wpada w duże wibracje.
  A ja przy wymianie nie zaznaczyłem sobie jak powinno być zamontowane koło do bębna – więc może być problem z wyważeniem sobie myślę – czy to jest możliwe?
  Jest jakiś sposób na poprawne ułożenie koła z bębnem czy metodą prób i błędów?

  • nie trzeba zaznaczać położenia koła – jest okrągłe 😉 telepie się – bo może coś się wykrzywiło przy wymianie ?

 232. Dzień dobry. Posiadam pralkę Amica OPTIMA 800 (PC5580A413)

  Pralka przestała wirować. Zacząłem od wyczyszczenia węża odpływowego oraz filtra, jednak nic to nie zmieniło.Następnie sprawdziłem szczotki i są ok. Po zamontowaniu „szczotkotrzymaczy” włączyłem pralkę na pusto i niechętnie aczkolwiek zaczęła wirować ale nie na pełnych obrotach a po chwili wyrzuciła błąd ze zdjęcia poniżej
  [IMG]http://i61.tinypic.com/2cyh5ch.jpg[/IMG]

  Proszę o poradę czy da się jeszcze ją odratować. Dziękuję

  • dokładnie proszę sprawdzić silnik, nie tylko szczotki… te silniki mają tendencje do przecierania się uzwojeń i robienia się skrótów lub zwarć.

  • Okazało się że zapchany był wężyk prowadzący z obudowy bębna do hydrostatu. Po żmudnym czyszczeniu i przepychaniu tego wężyka, pralka wiruje jak dawniej. Nie był czyszczony od nowości czyli 10 lat. Teraz będę o tym pamiętał.
   Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź. Być może jak kiedyś znów przestanie wirować, będę szukał również w okolicach silnika.

   Pozdrawiam

 233. witam, pralka amica rozpoczyna normalnie pranie, nabiera wode, pierze około 10-15 minut. Następnie zgodnie z cyklem odmierza czas, jednak nie wykonuje kolejnych faz prania. W tym czasie słychać delikatne jakby „mruczenie”. Za pierwszym razem próbowałam resetować program, jednak bez skutku. W ogóle nie reagowała. Nie ruszała na żadnym programie. po jakim czasie udało uruchomić się ją ponownie, ale sytuacja powtarzała się wielokrotnie. Pralka przestaje prac i pozostowia wodę w bębnie. żaden program nie działa właściwie, próbowałam uruchomić opcję samego wirowania, jednak pralka nie rusza, słychać cichy, nieprzerwany odgłos. Kilkakrotnie pojawił się kod P08. czy pralkę warto reperować? proszę o szybką odpowiedź;)

 234. Amica PA 5580a510. Po pierwszym wirowaniu przy nabieraniu wody wyskakuje błąd 04. Sprawdziłem sygnały wychodzące z hydrostatu. Pomimo pojawienia się przejścia pomiędzy „wspólny” a „poziom normalny” pralka dalej pobiera wodę do momentu przepełnienia. Jeśli ręcznie zamknę dopływ wody po pojawieniu się sygnału poziom normalny pralka wskazuje błąd 2 czyli brak wody. Jeśli uda mi się zamknąć dopływ wody tuż przed przepełnieniem pralka pierze normalnie do samego końca. Objaw zaobserwowany na programach 1, 2, 3. Program 14 przechodzi bez problemu. Innych nie sprawdzałem. Wężyk hydrostau drożny. Sprawdzałem na 2 hydrostatach i problem ten sam.
  Test 5% kończy się wypuszczaniem wody przy jednoczesnym jej pobieraniu. Proszę o pomoc!

  • coś się w pamięci skasowało… powinno dać się naprawić przez ponowne wgranie konfiguracji.
   Poziom płukania jest ustalny na zasadzie pomiaru czasu napłeniania a nie jedynie z sygnałów hydrostatu.

 235. Mam pralkę PA5580A520 (Amica).
  Ustawiłem program na „2” .Zaczęła pracować po chwili dałem na „0” dołożyłem jeszcze jedną rzecz i ponownie dałem na „2” wtedy zaświeciła się lampka „Gotowe” i nie podejmuje prania. Reset nic nie daje. Dalej świeci „gotowe”

  • A nie wylało się czasem coś przez otwarte drzwi ?
   Najczęściej takie dokładanie kończy się zalaniem zaworu przesterowania i spaleniem sterownika.

 236. Witam!mam nietypowe pytanie!posiadam pralke Amica Optima Digital1000 oczywiście z zepsutym programatorem,mamy również pralke Ardo niestety tez zepsuta (łożyska) lecz ze stałą obudową i chciałam się zapytać czy jest możliwość przełożenia bębna z Amici do Ardo?

  • Oj takiej przekładki nie robiłem, ale jakiś cień szansy na to że to będzie pasować jest – wszystko to w końcu włoszczyzna…
   a może przełożyć programator z wiązką ? silnik jest identyczny, pompa owdy też, zawory wody również, blokada drzwi pewnie też.

 237. Proszę o podpowiedź.
  Pralka AMICA pct 5590b412, po włączeniu wyrzuca błąd E04 i ciągle pracuje pompa wody.
  Filtr wyczyszczony, odpływ drożny. Jaka może być przyczyna?

 238. Prosiłem o podpowiedź. Nie jestem mechanikiem. Co mam dokładnie
  zrobić aby wyjąć amortyzatory one nie mają śrubunku do odkręcania.

  • Całą wannę do góry – a potem odkęcić, nie bardzo rozumiem w czym jest problem.

 239. Witam!
  Pralka amica pcp5010 b623 nie odwirowuje
  Jaka może być przyczyna silnik sprawdzony tzn. wyczyściłem komutator ,
  szczotki wydają się ok. pompa odpompowuje wodę a jak ma się zacząć
  wirowanie to pralka kręci wolno bębnem w prawo i w lewo aż się
  skończy czas programu , co ciekawe dzieje się tak z przerwami tzn. kilka
  prań jest w porządku a później kilka prań znów nie wiruje i tak na
  zmianę co może być przyczyną , czy może to być wina moduł
  sterującego? jeśli tak to co mogło się w nim uszkodzić . Co ciekawe
  wprowadzałem pralkę w test serwisowy i tutaj normalnie wiruje a jak
  załacze ją po tym teście w program wirowania to silnik nie wchodzi na
  obroty tylko prawo lewo aż się skończy czas .
  Proszę o radę i dziękuję.

  • czasami pomaga wymiana silnika, niestety czasami nie, nie wiem , mialem takie przypadki i nie udało sie tego naprawić,

 240. Witam
  Pralka amica PA5580A510, ostatnio wymienione: pompa wody, uszczelka drzwi, łożyska z uszczelniaczem, sprawdzona prądniczka tachometryczna, układ hydrostatu. Problem polega na braku wirowania prania(ciągłe układanie wsadu), czasami pomaga zmniejszenie ilości rzeczy wirowanych na kilka razy. Bez prania (na pusto) wirowanie działa bez zarzutu, redukcja wirowania także. Proszę o sugestie odnośnie naprawy. Czytając opinie o nowych pralkach, chcemy odwlec moment zakupu nowej pralki.
  Pozdrawiam

  • Jeśli pompa wody była uszodzona a pralka długo tak pracowała – to wyłaczyła sobie wirowanie – we wczesnych wersjach oprogramowania był błąd i nie potrafi sobie tego przywrócić mimo iż pompa wody jest juz sprawna.
   Jedyne co mozna srobić to wgrac wsad od nowa – jest u mnie na stronie, albo przeslac płytkę do naprawy.

 241. Pralka samsung wf0600nxw nie grzeje wody do 40stopni,natomiast na 60 stopni grzeje,czy można naprawić to samemu?Czy to coś poważniejszego?

  • Nie mam dokumentacji do samsunga, ale proponuję zaczać od wymiany grzałki – moze się poprostu juz zaczyna przepalać i raz działa a raz nie.

  • Może odpływ jest zbyt nisko ? Albo jest za szczelnie połączony z kanalizacją ?

 242. Witam,
  mam problem z pralką Amica PB5580A410. Po wystartowaniu prania pralka pobiera wodę. W chwili gdy bęben zaczyna się kręcić i wchodzi na coraz wyższe nienormalne obroty. Po tym przerywa się proces prania i wyskakuje błąd:
  Miga dioda „gotowa”, pali się „Koniec”, 60 i 30 stopni.
  Problem występuje na wszystkich programach kręcących bębnem.
  Gdzie tkwi problem?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  • i co dalej ?
   jakieś kody błędów, co wyświetla ? jakie diody się palą, czy reguje na zmianę programu ? czy reaguje na przyciski od zmiany temeperatury albo obrotów wirowania ?

 243. witam dziś przysłali mi krzyżak 8033708 ,otwory w które wkręca się śruby nie są gwintowane mam pytanie czy gwintuje się samemu czy przysłali mi wadliwy krzyżak

  • A nie sąto śruby stożkowe – samogwintujące ? Ja nie sprzedaję części – ale też chyba widziałem w hurotowni nienagwintowane…

 244. Witam posiadam pralkę bosch classixx 5 i od pewnego czasu pralka się zacinała na programach ale po przełączaniu programami jeszcze robiła pranie wiec postanowiłem rozebrać programator i naprawić ten błąd wymieniłem rezystorki i diody ale moim zdaniem zrobiło się gorzej wiec kupiłem używany programator zamontowałem ale problem jest nadal pralka włącza się pompuje wodę dość krótko obróci raz bębnem i za chwile odpompowuje wodę nie wirując przy tym .Praktycznie odbywa się to na każdym programie zaczyna pranie jakby dobrze a za chwile kończy.Sprawdziłem szczotki na silniku i są dość długie moja pralka jest mało używana no ale problem jest i już opuszczam ręce bo nie wiem co jej jest i proszę o pomoc.

  • Prosze zacząć od profilaktycznej wymiany silnika pompy wody – one mają tendencje do zacinania się i co daje takie objawy.

  • ale silnik pompy odpompowuje wode a pralka nabierze wode obróci bebnem ze 3 razy i zaraz popmpa pracuje i odpompowuje wode??

  • A jaki dokładnie jest błąd ? może przepełnienia albo wody na dnie pralki

 245. Pralka Bosch WAS 24463PL/45 ma 1,5 roku. Pogniecione pranie. Nie jest pogniecione tylko w dwóch ustawieniach, w których pobiera bardzo dużo wody – hydrostat wymieniony. Serwis fabryczny „rozkłada ręce”.

  • hydrostat można przeregulować – opisy sa u mnie na stronie, a pogniecenie – to raczej za duże obroty wirowania.

 246. witam
  mam pralkę amica awb510d. problem jest taki że gdy włączam pralkę i nastawiam program zaczyna pobierać wodę i gdy pobierze to nie wiruje tylko na wyświetlaczu pojawia się END i pralka wypompowywuje wodę. z góry dziękuje za informacje

 247. Witam. Mam problem z pralką Amica PB5590A410, po praniu gdy odpompuje wodę, lub gdy uruchomię po prostu odpompowanie, pralka odpompuje większość wody po czym zaczyna „myśleć” i dochodzi do wniosku że pora wyrzucić błąd którego nie ma w książce serwisowej tzn. zimna woda+30*+40*+ mrygająca gotowa i paląca się „koniec”. Miałem akcję z wodą na dnie pralki, odchyliłem i zaskoczyła ale cały czas po odpompowaniu teraz wyskakuje ww. błąd. W czym może być problem??
  Pozdrawiam.

 248. Witam, mam pralke beko, dosc „wypasiona” elektronika i silnikiem inverter i chyba to jest problem. Po wlaczeniu programu wciaga wode, potem mysli, cos tika w srodku kilka razy mniej wiecej raz na 30-50 sekund, potem pokazuje na wyswietlaczu ze ze wzgledu bezpieczenstwa sie wylacza i wypompowuje wode i sie rzeczywiscie wylacza. Po wylaczeniu jeszcze kilka razy klika i cisza, Beben sie nie rusza. Sprzet nie jest sprzedawany w Polsce i nie wiem jak to ugryzc?
  Moze ktos moze pomoc?
  Dzieki z gory!

  • Może jakiś wyciek w srodku – i sygnalizuje błąd. Ja nie mam do niej dokumentacji.

 249. Witam! Amica optima 1000. Problem podobny do jednego z tutaj omawianych, tzn.: Zaczyna cykl prania, ale bęben tylko drgnie i wyświetla się błąd 021. nie ma „siły” nim poruszyć. Powiedziano mi, aby włączyć wirowanie. Jest to samo. Pozdrawiam.

  • do sprawdzenia szczotki w pierwszej kolejności – a pozatym -wtyczka silnika, sam silnik

 250. Mam pralkę Polar PWA 800. Nie wiem, czy powinna ona wirować w każdym cyku płukania, czy tylko po ostatnim. Nie pamiętam jak było na początku użytkowania. Obecnie wiruje tylko na końcu, a w poszczególnych cyklach płukania tylko jakby przez chwilę chciała to robić po spuszczeniu wody, po czym przechodzi dalej (?)

  • Przykro mi ale nie wiem. Ale czy to jest jakimś problemem ? Czy ma wpływ na jakośc prania ?

 251. posiadam pralke typu Amica PCT 5510A412.
  Od pewnego czasu pierze ” na zimno”, grzalka jest OK, wszystkie przekazniki sprawdzone, moze sa jakies typowe uszkodzenia tego typu pralek?
  Do grzalki nie dociera napiece zasilajace…..

  • …. przeprowadzilem tzw. 5 % Test , wszystko jest OK, grzalka grzeje….

  • nie jest to zadna typowa przypadłość – do sprawdzenia – hydrosat jeszcze no i czy grzeje w trybie serwisowym?

 252. Pralka Amica AWO410D
  W zależności od programu zawiesza się na 43 lub 12 minucie, w tym czasie cały czas pracuje w trybie odpowiednim dla danej minuty. Rzadko (jeśli już to po dłuższym czasie – więcej niż 30 min) odblokuje się i zakończy pranie.
  Programator ?

  • W naszej Amice – tej samej, dzieje się także to samo , przy 43 minucie lub 12 się zawiesza, teraz po Pana/Pani komentarzu boje się że to jakaś trefna seria :/

  • Silnik pompy wody do wymiany na początek, wszytko się psuje, nawet mercedesy 😉

 253. Witam. Posiadam pralke Amica PA 5560A410.
  Mam uszkodzony programator i strasznie sie z nim namęczyłem, doprowadzenie do ładu nastawy programów itd. Ale głównym problemem jest tutaj uszkodzenie grzania wody. Na początku od razu wywalało błąd 5 mignięć uszkodzenie grzałki i nie grzała. Niekiedy „załapywała” mi w trybie serwisowym. Teraz po wymianie wszystkich triaków, warystorów, rezystora, kondensatorów( które po 10 latach mogły wyschnąć) i przekaźnika od grzałki jest troszeczkę lepiej (przynajmniej mi się tak zdaje). Sądzę że wina leży w sterowaniu cewka przekaźnika grzałki. W tej chwili jest bardzo podobnie ale teraz nagrzeje się trochę i po tym nagrzaniu wyskakuje błąd. (Obwód NTC jest cały)

  Proszę o pomoc.

  • moze złącze NTC jest skorodowane – jest ono blisko szufladki na proszek i „lubi” sobie zgnić..

 254. Pralka Amica Ecotronic 700 Plus PB5570A412. Przy wirowaniu daje regularne stuki (tłuczenia) raz na obrót. Przy wirowaniu na sucho (bez wsadu) kręci cichutko. Obstawiam amortyzator. Tylko który i jak rozpoznać ten uszkodzony?

 255. Dziękuję za odpowiedz
  Mam jeszcze pytanie jak dostać się do silnika ?Silnik pompy wody wymieniałem kilka miesięcy temu i wydaje się sprawny
  Przy wczorajszym praniu pralka odwirowała normalnie,ale ta sytuacja zdażyła się po raz drugi

  • silnik jest na 2 srubach od przeodu przykeconych, a potem sie go wyciąga.

 256. Witam serdecznie.
  Mam problem z moją pralką gorenje WS50129 S.
  Mianowicie: Pralka na każdym programie pobiera wodę i zaczyna prać po czym nie przechodzi do kolejnego cyklu tylko sygnalizuje alaram poprzez ciągły jeden dźwięk. W instrukcji wyczytałem, że to sygnał czujnika temperatury więc wymieniłem grzałkę i czujnik. Po wymianie nic się nie zmieniło nadal to samo… Czy to może być moduł sterujący? Sprawdziłem hydrostat działa prawidłowo..
  Z góry dziękuje za odpowiedź, Maciej

 257. Witam
  Mam problem z pralką PA5560A 411C
  Pralka nie odwirowuje nie wchodzi na wysokie obroty.Nie migają diody .Całe pranie wygląda normalnie .

  • Prosze zacząć od wymiany silnika pompy wody, oraz od sprawdzenia głownego silnika – szczotki itp.
   Jak to nie pomoze to przesłac płytke do wgrania od nowa programu.

 258. Pralka Whirpool podczas prania nie pobiera wody, po czym po jej wyłączeniu w wolnym tempie zbiera się w bębnie woda. Co to może być?
  stało się to po wymianie na ulicy rur

  • do sprawdzenia zawory wody – pewnie jakiś syfek wleciał do nich.

 259. Witam. Moja PA podczas prania na 4 (wstępne + gotowanie) nie kończy prania tylko błyska 12 razy. Poprzednio po jakimś praniu było 13 razy. Ale zdecydowaną większość prań kończy z sukcesem , chociaż błąd 7 błysków też wystąpił. Ok rok temu poleciał silnik i od założenia używki zdarza mu się bzyknąć a nie rusza chociaż kontynuuje pranie za chwilę i błąd silnika nie występuje. Już wymienić programator . Ma Pan takie w ofercie???

  • 12 bł – to woda na dnie pralki, ale na gotowaniu moze też para skrapla sie na programtorze – obówd błedu 12 jest od strony szufladki na proszek.

  • Niestety wody brakna dnie pralki brak. Poprawiłem luty na przekaźnikach oraz gniazdach kostek (też były wyraźnie pęknięte wokół) . Pranie zwykłe 30 i 40 stopni bez problemów. Niestety pranie z gotowaniem zakończone błędem 12 mrugnięć.Wyczekałem i błąd następuje podczas wypompowania wody po gotowaniu. Jest chwilę wcześniej dolanie wody , kilka ruchów bębnem i wypompowywanie .I pompa nie przestaje pracować tylko następuje błąd. Za żadne skarby błąd nie dawał się skasować przez przytrzymanie startu. Dopiero jak poruszyłem styropianem na czujniku wody na podłodze pralki pozwolił się skasować.
   I kolejne zwykłe pranie bez usterek….

 260. Witam. Mam pralkę Amica Full Control Assist AWST10L.
  Mój problem polega na tym, że po włączeniu pralki zaczyna prać, natomiast po 2-5 minutach od razu się wyłącza, bez wirowania i wypuszczania wody. Problem pojawia się ostatnio za każdym razem przy uruchamianiu. Pierwszy taki raz pojawił się ok. 2 tygodnie temu.

 261. Witam. W pralce Amica PC5510A423 mam uszkodzony programator (procesor) czy będzie pasował na wymianę z pralki PCT5510B412 ???

 262. Witam
  mam problem z amicą ape1000s. Po załączeniu pobiera wodę jednak rozruchu bębna od razu powoduje zwarcie. Kiedy odłączyłem przewody, które wchodzą na płytkę umocowaną na dole obudowy bębna pralka działa prawidłowo ale nie mogę otworzyć drzwiczek.

  • Witam pownie
   okazało się że te przewody które rozłączałem są to przewody do grzałki, która jest przepalona i robiła zwarcie.

 263. Witam posiadam pralkę amica awco10d ,nie wiem co się stało,bo pralka zrobiła 1 pranie,wyłączyłam programator i chciałam drugie pranie włączyć to nagle nic się nie stało ,nie włącza się ;/ czy to może mieć związek z przepaloną wtyczką?od kabla z pralki?Kiedyś kontakt się zepsuł i spaliło wtyczkę,ale normalnie działała,załamana jestem ,bo nie stać mnie na nową pralkę ;(

  • No od sprawdzenia czy wtyczka działa trzeba zacząć – przecież wystarczy tam podłaczyć np. żelazko czy inny sprzęt przenośny. A jeśli zasilanie jest dobre – to proszę wymontować programator i przesłać zdjęcie – to ocenię czy nadaje się do naprawy.

  • a czy wystarczy wymiana wtyczki?Bo w kuchni specjalnie złodziejkę podpięłam i to wtyczka uległa uszkodzeniu,bo normalnie prąd jest .Dziadziu umie wtyczkę zmienić

 264. Witam serdecznie
  Mam problem z amica pa5580a520 – nie uruchamia się to znaczy po wybraniu programu zaświeca się dioda gotowa i po wciśnięciu przycisku start nic się nie dzieje. W momencie naciskania start mignie 1 raz dioda gotowa, proszę o jakąś podpowiedż

  • Proszę zrobić test 5% – na youtube „Amica RESET”

  • Witam raz jeszcze
   Dziękuje bardzo po wykonaniu testu praleczka ruszyła

 265. Dzień dobry,

  Amica PA. Problem: czasem jest wszystko ok. Czasami kod błędu 2 i pierze do końca, czasam kod błędu 3 i program się zatrzymuje. Test 5% – wszystko idzie dobrze do czasu napełnienia do przepełnienia. Napełnia się, zatrzymuje i zapala się koniec (przy bębnie pełnym wody). Wszystko drożne (przewód do presostatu, odpływ, presostat sprawdzony zgodnie z opisem na stronie).
  Programator się skończył, coś innegom trudno powiedzieć?

 266. Witam. Mam pralkę Amica comfort plus1200-problem nie wiruje. Łożyska na bębnie sprawdzone, luzów nie ma, pompka głośno chodzi ale działa, wąż spustowy dałem też na poziom podłogi woda zeszła do zera z pompki, jak ma wirować to cisza omija program. W trybie serwisowym wirowanie się załączyło.

  • zużyta pompa wody – pralka mierzy sobie czas wypompowywania – i jeśli jest on zbyt długi to rezygnuje z wirowania.

 267. Witam,posiadam pralke Amica AWST10L.Pralka po zakonczonym programie prania i wypompowaniu wody,na samym początku rozpedzania silnika przy wirowaniu,swiecące się diody gasną na sekundę i silnik wraca na obroty piorące.Po wyłaczeniu i ustawieniu pokrętła na wirowanie dzieje się tak samo.Silnik został sprawdzony jest sprawny,komutator przeczyszczony,czy problemem jest uszkodzony któryś z 3 przekaźników na płytce,lub uszkodzony triak,dodem że moduł nie mażadnych uszkodzeń widocznych gołym okiem.

  • Spotkałem się z takim uszkodzeniem i był to uszkodzony programator… Pomogła mu tylko wymiana.

 268. witam serdecznie
  posiadam pralkę whirlpool wyświetliła błąd f12 wyczytałem,że to problem z grzałką lub sterowaniem , grzałkę sprawdziłem i według miernika ma 21 omów i brak przebicia czyli z tego co wyczytałem dobra , gdy uderzyłem ręką w miejsce nad programatorem coś w nim błyska i po włączeniu pralka grzeje lecz okazało się ,że grzeje za mocno , co może być uszkodzone ?

  • Do sprawdzenia przekaźniki, a grzałkę można wymienić w ciemno – mierzenie nic nie daje bo grzalka może mieć przebicie jak się zrobi gorąca.

 269. Witam,
  mam problem z pralką Whirlpool awe6519/p, pobiera bardzo powoli wodę z 5-10min i wyje przy tym co może być przyczyną?

  • Po odkręceniu węża dopływowego jest dostępne sitko – wyjmuj się je kombinerkami. Ew – zawory wody do czyszczenia.

 270. Mam nietypowe pytanie. Czy pralka długo nie uzywana psuje się? Zastanawiam się nad kupnem pralki, ale mieszkam za granicą, a do kraju przyjeżdżam co kilka miesięcy. Czy to jest szkodliwe dla pralki, jeśli ją użyje raz na kilka miesięcy? Dziękuję za odpowiedź.

  • Szkodliwe to może nie jest, ale może zaśmiardnąć jak się zostawi zamkniętą.

 271. Witam. mam pralke Amica AWSN12DA po zakonczeniu prania które przebiegło bez problemu wyswietlił sie błąd E21/22 – uszkodzona prądniczka tachometru lub cewka , zwarty triak silnika na programatorze
  błędny odczyt napięcia z tachometru na programatorze.. Gdzie szukac prawdopodobnej przyczyny ?? Pozdrawiam

  • WItam. Zadnej reakcjie ze strony pralki tylko wyswietala E22 i włącza sie blokada drzwiczek>Pozdrawiam

  • no to silnik do sprawdzenia, wtyczka silnika lubi sobie zgnić.
   Gdyby była uszkodzona prądniczka – to silnik by sie 3 razy zakręcił dosyć szybko.

  • Witam.Silnik wyjołem i przeglądnołem komutator wyczysciłem wygląda OK szczotki około 4 cm połączenia OK:Pjak sprawdzić dokładniej ??

 272. Witam Pana
  Jestem posiadaczem pralki AMICA PCT 4510B412 OPTIMA DIGITAL.
  Prosze o prosbe gdyz nie wiem co sie dzieje z pralka, gdy pralka jest wyłaczona (nie pracuje ) w bębnie pralki zbiera się woda ( na dobe ok. 3l) Gdy pralka pracuje wszystko jest z nia ok.
  Jaki moglby by byc z nia problem ?
  Z gory dziekuje za odp
  Pozdrawiam

  • Zawory zabrudzone i przeciekają, nierozbieralne – tylko wymiana – albo zakrecać dopływ wody.

 273. Witam,
  mam pralkę AMICA AWST 10L. Wcześniej wyskakiwał bezpiecznik w instalacji, przybyły mechanik stwierdził, że to, na pewno silnik. Kupiłem silnik, co prawda używany ale 3 letni, i problem jest ten sam. Drogą prób doszedłem, że korki wyskakują w przypadku, gdy jest podłączony do silnika przewód uziemiający, gdy go odłączyłem pralka zaczęła pracować, ale zawiesza się w trakcie prania: konkretnie, na programie do bawełny (30 st) po ok. 10 min staje i świecą się nast lampki: płukanie extra-żółto, wyłączenie wirowania-żółto i start-pause-czerwono, natomiast włącznik główny gaśnie. Gdy nastawiłem na samo tylko wirowanie, to wiruje, odpompowuje wodę i w ogóle nie kończy cyklu- musiałem wyłączyć ręcznie. Proszę o jakąś poradę, bo potrafię wymienić sam tylko nie chcę działać na oślep… a diagnoza z silnikiem chyba była nietrafiona.

  • Może to grzałka ma przebicie ? Trzeba szukać na alegrłość nic sie nie stwierdzi.

 274. Witam. Wczoraj zakupiłem pralkę Electrolux EWT 1062TDW. Przed załączeniem zdjąłem wszystkie blokady transportowe tzn 3 według instrukcji. Po włączeniu do zasilania wybrałem tryb który był zalecany według instrukcji do pierwszego użytku aby wypłukać nieczystości z bębna. I mój problem polega na tym że wyskakuje błąd w postaci migającej kontrolki Klucza co wdłg.instr. oznacza źle domkniętą klapę. Błąd wyskakuje albo zaraz na początku albo po praniu wstępnym i cały czas daje sygnał dźwiękowy. Co innego może oznaczać ten symbol? Jak to naprawić?
  Dodam że gdy robi pranie wsępne to dośc mozolnie idzie i dość głośno jak na nową pralkę.

  • bęben oraz klapa są prawidłowo zamknięte…nie ma oznak nieszczelności 😉

  • no o nieszczelność chodzi – tylko o wewnętrzne zabezpiecznie. Jeśli się da otworzyć – to znaczy że źle jest zaryglowane.

 275. Witam kilka dni temu oddałem do fachowca silnk z pralki awce 10da do sprawdzenia ,fachowiec stwierdził ze popsuł się wirnik w silniku i jest do wymiany koszt 170zl, i teraz mam pytanie pralka normalnie odwirowuje tylko wydłuża czas prania czy to rzeczywiście może być wirnik w silniku???

  • Mało prawdopodobne, wydłużanie prania to najczęsciej jest zużyty silnik pompy wody, grzałka przepalona itp.

 276. Witam,
  Pralka Elektrolux EWF12670.
  Po napełnieniu wody (słychać jak mechanizm rygluje drzwi) pojawia się błąd zamknięcia drzwi i pralka przestaje prać. Parę tygodni temu objawy były identyczne, ale pomogło przeczyszczenie styków mechanizmu ryglowania drzwi.
  Tym razem nie pomogło.
  Co może być przyczyną. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Albo rygiel, albo zawiasy, samo czyszczenie styków nie wiele da – jak mechanizm wyrobiony.

 277. witam. Mam problem z pralką Amica pa5560a411. Mianowicie po załaczeniu pralki do prądu świeci dioda gotowa. pozniej po wyborze programu i nacisnieciu przycisku start pralka nic nie robi… nie przechodzi w tryb „pracuje”. co może być powodem ? Płytka sterująca? Pozdrawiam

 278. Witam.

  Mam pralkę Amica PA5560A420. Pralka nie chciała odpompowywać wody. Gdy zdemontowałem pompkę okazało się, że jest tam sporo różnych rzeczy typu monety jakieś cekiny, nici itd. Wyczyściłem ją i pompka pracuje ale nie chce odpompować wody. Gdy ścinę węża na wejściu pompki to czasem zaskoczy i odpompuje ale tez nie zawsze. Pompka po prostu jest słaba. Czy da się z nią coś zrobić czy do wymiany?

  • silnik pompy wody wymienić – to bardzo łatwe, a siła silnika nie ma nic do rzeczy – pewnie jeszcze gdzieś zaklajstrowane – trzeba czyścić.

 279. Mam problem z pralką Amica AWE510L Dopóki była na gwarancji to nie był duży problem trzy razy wymieniana płytka serwisant stwierdził że powodem zbyt wysokie ciśnienie wody a na wymianę pralki się nie zgodził nie powiem dłużej wytrzymała bez awarii. Ato było tylko do czasu i teraz podejrzewam płytkę żadna dioda nie świeci tylko pyka przekażnik i pierwszy triak od strony przełącznika programów wyłupany a pytanie mam zasadnicze czy warto ją wymieniać skoro pada średnio co pół roku a koszt ponad trzysta złotych wymiany i co może być powodem częstych awarii a drugie pytanie czy płytki od PA pasują do AWE510L bo cieżko spotkać ten typ pralki.
  Z poważaniem Mieczysław

  • do awsl nie mam płytek, cisnenie wody nie ma nic do rzeczy ! jakaś bzdura z tym cisniem wody !

   wyłupany tiak – to zwarcie na elemncie wykonawczym,
   nie ma wpływu na to ze pół roku czy coś, poprostu gdzieś coś zrobiło zwarcie
   nawet jak sie zamontuje moduł od PA to tak samo padnie jak dostanie zwarcia !

   wiazka od PA jest taka sama jak we wszystkich amicach – mozna przekładać z całym panelem

 280. Witam

  Posiadam pralkę Electrolux EWF1240 . Zabrałem się za wymianę kołnierza. Stary wyszedł bez problemu. Nowego nie jestem w stanie wcisnąć. We wszystkich manualach internetowych jest mowa o zdjęciu frontu i ewentualnie przeciwwagi aby założyć fartuch i sprężynę. Po oględzinach doszedłem do wniosku, że w mojej pralce jest to niewykonalne. Tylna obudowa (w kształcie litery U) schodzi ładnie, ale wtedy na przedniej części wisi cały bęben. Próby zdjęcia samej przedniej obudowy nie przyniosły rezultatu. Proszę o pomoc.

  Tomek

  • Przykro mi ale elektroluksa bardzo dawno temu robierałem i juz nie pamiętam. Ot wredne są i nie lubię ich 😉

 281. Witam,
  Pralka Amica AWN612D nie działa. Objawy: Po włączeniu jakiegokolwiek programu podaje wodę do komory detergentu, nie podaje wody do bębna, nie obraca bębnem. Na wyświetlaczu nie pojawia się żaden błąd.
  Przy włączeniu pralka zaczyna odliczać program ale jedynie przez pierwsze 3 minuty, później nie odlicza, a po kilkunastu minutach wyświetla END. Czy znajdzie Pan jakąś diagnozę?

 282. Witam.
  Posiadam pralkę Electrolux Lavamat 52630 i niestety mam z nią problem. Pralka była wyłączona, ale podłączona do prądu. Nagle było słychać pewne spięcia prądu, ostatni dosyć mocniejszy i niestety zapach spalonego plastiku. Pralka nie chcę się już załączyć, nie reaguje na nic. Czy wiadomo co mogło to być? Jeszcze zdarzyło się raz lub dwa jak pralka wypuściła wodę na podłogę.
  Pozdrawiam

  • Bez rozebrania i znalezienia uszkodzenia nie da sie, ale jak się rozbierze to na węch łatwo się ustali co się spaliło.

 283. Witam ponownie praleczka AWCN12DA błąd E21 rozwiązany ale następny problem E32 zwarty termistor a ma wartość 13,5 k w temp.ok 3 stopni,praleczka w garażu.Jak się okazało szczotka zawieszona chciałem wrzucić wirowanie to pompka zaczyna wypuszczać silnik zaczyna kręcić lewo-prawo-lewo i błąd E32.Podejrzewam procesor bo co termistor ma wspólnego przy wirowaniu on jest od pilnowania grzania,pytanie czy programator do wymiany czy jeszcze coś może być do zrobienia ?

  • Dziwne ale praleczka podawała ten błąd do założenia paska po założeniu wirowanie wchodzi czas kończy ale nie wyświetla end ,podłącze ją do prania i przelecę cały cykl prania zobaczę co jeszcze ją boli.

  • Jak na koniec nie wyświetla koniec – to moze jakiś problem z blokada drzwi – albo jej sterowaniem

  • jak w garażu – to może zawilgła albo skorodowała płytka elektroniki ?
   Zwarcie/przerwa na termisotrze – wyświetla bez względu czy potrzebny będzie termistor czy nie – więc na wirowaniu też 😉

 284. Proszę o pomoc – pralka Beco po zakończeniu każdego programu prania (pranie, dodatkowe płukanie, odpompowanie) pokazuje 00:00 zamiast „end” i nabiera wody przez kilka sekund a potem ją wypuszcza, powtarza się to 4 razy, nie pomaga wciśnięcie przycisku reset, dopiero po 4-krotnym pobraniu i wylaniu wody pokazuje się „end” i można uruchomić następny cykl prania.

 285. Witam ponownie – mam takie pytanie – skoro stwierdza Pan uszkodzony silnik to proszę mi powiedzieć czy silnik z AMICA AWCN 10DA jest identyczny jak w AMICA AWCE10DA i czy bedzie pasowac w 100 % ? Proszę o odpowiedź pilną. Pozdrawiam 🙂

 286. Witam !
  Pralka Amica PA5580A510 przerywała pranie dioda migała 3 razy, wymieniłem silnik pompy po wymianie pompy i załączeniu programu włącza się koniec i mruga 12 razy. W pralce na podłodze jest czujnik i styropian, podłoga sucha. Jak zaradzić ?
  Z góry dziękuję za podpowiedz !
  Pozdrawiam !

 287. Witam ma problem z pralka Amica AWCE 10da .pralka pierze dłużej niż powinna, a mianowicie zamiast 1.5h pierze 2.5 h i jak jest więcej prania w pralce to nie odwirowuje proszę o pomoc i z góry dziękuje

  • Często takie wydłużenie cyklu prania jest za sprawą uszkodzonej pompy wody, poprostu zacina się. Należy jeszcze sprawdzić grzałkę.

  • Askoll to firma produkująca dla Amica – wcześniej nazywała się plaset, a 25 W to moc silnika – troche mało ale da radę…

  • Zwarcie na sterowaniu silnika ! silnik załącza się przecież nawet bez blokady drzwi -czyli ktoś coś z kablami nakombinował!
   P.S. świetny film, trzyma w napięciu i cały czas na wysokich obrotach 😉

 288. Witam
  Mam problem z pralką AWCN12DA zgłasza się błąd E21,czy to problemy z tacho itp. czy z pompą wody itp. Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedz

 289. Witam . Posiadam pralkę Amica AWCE 10 DA… Od kilku dni stoi popsuta. Podczas ostatniego prania pralka zaczęła wirowac mimo ukończenia cyklu prania… Teraz podczas podłączenia pralki do prądu pralka się uruchamia, podczas próby uruchomienia programu pralka ciągle wiruje… Podczas resetowania pralka się nie zatrzymuje tylko ciągle wiruje…. Niby można programatorem ustawiać sobie cykl prania ale pralka ciągle wiruje i wywala błąd E22 . Wcześniej pralka podczas. Wirowania hałasowala… . Proszę o jak najszybsza odpowiedź i pomoc w ustaleniu co pralce może dolegac i w jaki sposób ją naprawić. Pozdrawiam =)

 290. Witam mam pralkę Amica PCT i muszę wymienić lewy amortyzator więc moje pytanie jest takie: czy mogę ten zwykły lewy amortyzator zamienić czerwonym?

  • Nie wiem, zawsze zamieniam części takie jak w fabryce przewidzieli…

 291. Witam mam problem z pralką AWST10L
  Po skończeniu prania włączają się wszystkie diody czyli :
  Płukanie extra – pomarańczowy
  wyłączenie wirowania – pomarańczowy
  Start\Stop – czerwony
  przycisk główny – pomarańczowy
  Niestety nie znalazłem nigdzie tego błędu więc proszę o pomoc

  • nie wiem co to, gdzieś ktoś pisał ze to jakieś problemy z napięciem zasilania, gdzie indziej że uszkodzony moduł, znam taka sytuacje tylko z opowiadań…

 292. Witam
  mam problem z pralką amica awcn10d od jakiegoś czasu pojawiały się problemy z nieodwirowanym praniem na ta chwilę na 10 prań odwirowane są 2. dodatkowo podczas prania pralka jakby nie ma siły obrócić bębna nie jest to regułą bo raz staje w jedną raz w druga stronę (jak pokręcę kołem pasowym to zaczyna się obracać). sprawdziłem i przeczyściłem szczotki i komutator co do pompy nie zauważyłem nieprawidłowości poza tym że pracuje przez cały cykl odwirowania i nie ma problemu z odpompowaniem wody(przeczyściłem). „ktoś” mi doradził wymianę hydrostatu – wymieniłem na nowy i dalej to samo. wężyk od hudrostatu drożny przeczyszczony. bęben kręci się bez oporów, brak wycieków. nie wiem czy to normalne bo wcześniej nie zwracałem uwagi ale w stanie czuwania słychać takie delikatne „piszczenie” chyba z płytki po prawej stronie

  • Piszczenie jest prawidłowym objawem. Podmienić silnik i sprawdzić na innym.

  • nie zdążyłem jescze sprawdzić silnika (bo nie mam na podmianę) ale stwierdziłem że jeszcze dopisze jeden syndrom a mianowicie program krótkiego odwirowania (600obr/min) który powinien trwać 3 minuty (sprawdzałem u znajomego) trwa od 9 do 11 minut w tym czasie bęben kręci sie raz w jedną raz w druga stronę podobnie jak podczas prania

 293. Witam posiadam pralkę amica awo410d w której podczas prania pokazuje się błąd E4. Z tego co znalazłem w instrukcji błąd odpowiada za pompkę wody. Sprawdziłem przewody od podawania wody i odpływowe od hydrostatu wszystkie są ok, po ponownym sprawdzeniu po jakimś czasie nadal po wypompowaniu wody wyskakuje błąd. pompkę sprawdzałem na sucho i działa ale zauważyłem że po wypompowaniu wody np. tylko podczas płukania strasznie się grzeje, czy to może być przyczyną pokazywania się błędu e4.

  • Jeśli wirnik pompy ma luzy – to do wymiany – – nawet jak na sucho się kręci poprawnie.

 294. Witam mam pralkę Bosch WAE20164PL, od około miesiąca do dnia dzisiejszego musiałam trzasnąć drzwiami żeby pralka sie uruchomiła, niestety dziś już nawet to zawiodło. Czy to wina zamka w drzwiczkach?

  • Może luzy na zawiasach, a może już się wyrobiła blokada drzwi. Nie jest to jakieś drogie ..

 295. Witam.
  Amica Awsn12da
  Dzis w trakcie prania energetyka wylaczyla prad.po wlaczeniu pradu ,pralka nie wlaczyla sie, nie reaguje na przycisk on,nie pali sie zadna dioda.
  z gory dziekuje za odpowiedz

  • nie jest to dobry objaw – pewnie skończy się na wymianie całego panelu

 296. Witam.Mam pralke amica APE 1000. Pralka w ogole nie wlacza sie. Tak jakby nie miala pradu.Maz sprawdzal styki w programatorze i tam prad jest. Po rozkreceniu styki dochadzace do programatora sa osmolone. Ostatnio pralka dzialala normalnie.

  • jak osmolone – to trzeba szukać co zrobiło zwarcie !
   Ale pewnie to tylko kurz na przetwornicy.

 297. Witam Pana, mam problem z pralką Amica APE 1000S. Podczas odwirowywania prania przy prędkości 800-1000 obrotów z okolic bębna dochodzi piskliwy dźwięk. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam i życzę pomyślności w Nowym Roku.

  • No mechanicznych uszkodzeń nie potrafię naprawiać na odległość.

 298. Witam:)
  Posiadam pralkę amica PA5510B421. Po włączeniu pralki dioda gotowa mruga 15 razy ale pralka wykonuje swój program do końca. Wyczytałem w kodach błędu, że jest to błąd wskazujący na uszkodzoną pamięć. Pytanie moje brzmi: czy jest to element do naprawy czy musiałbym wymienić cały programator? Jeśli jest do wymiany to prosiłbym o wskazówki jak to zrobić i gdzie ewentualnie mogę zakupić takowy element? Czy reset pralki ma sens, czy to nic nie da przy takim uszkodzeniu?
  Pozdrawiam

 299. Dzięki za dobre chęci 🙂
  dałem radę – naprawiłem
  poruszałem dzyndzelkiem 😉 w czujniku wylewu wody w obudowie
  pralka pierze 🙂
  Wszystkiego Dobrego na nadchodzące Święta wszystkim czytającym,
  ruszajcie dzyndzelkami a będzie dobrze 😉
  Pozdrawiam

 300. Witam
  mam pralkę Amica 800 comfort AAA
  po praniu firan w zeszłym tygodniu wyskakuje kod E-07 i nie można uruchomić pralki, próbowałem przechylać pralkę – nie wylała się woda, czytałem że kod pojawia się jeżeli pralka ma nieszczelność, po uruchomieniu włącza się pompka i wyskakuje kod e-07
  proszę o jakąś radę mam stosy prania a za 3 dni święta
  Pozdrawiam

 301. Jestem posiadaczem pralki BEKO. Mam pytanie podczas spustu wody przed wirowaniem słychac jakiś odgłos chrobotania. Co to może być jakieś łożysko w pompie?

  dziekuję za odpowiedz

 302. Witam.
  Wczoraj pralka AMICA AWSE10DA po zakończeniu prania, gdy na wyświetlaczu było 2 min do końca, zaczęła głośno buczeć i szarpać bębnem, czuć było spaleniznę. Na wyświetlaczu pojawił się błąd E021. Po ponownym podłączeniu pralki do prądu, zapala się wyświetlacz, można wybierać programy, lecz po naciśnięciu START pralka zaczyna buczeć.

  Co to może być ? 🙂 Pozdrawiam

  • Pralka po wybraniu programu zaczyna cykl, pobiera wodę, zrywa bębnem jakby nie mogła go obrócić. Z każdym szarpnięciem bębna widać przygasanie świateł. Nawet po wybraniu cyklu spuszczania wody pralka cały czas szarpie bębnem.

  • zwarcie na triaku, mozna przeslac do naprawy lub zaczac od samodzielnej wymiany triaka i tranzystora nium sterujacego

 303. Dzień doby.
  Dowiedziałam się, że w mojej pralce ( Amica PB 4590 A423)uszkodzony jest programator. Czy jest możliwa jego naprawa, a jeśli nie, to czy opłaca się kupić nowy?
  Pozdrawiam

 304. Dzień Dobry,mam problem z pralką Amica APE 1000,zrobiła zwarcie poprzez wyciek z pod fartucha wody po przewodach na kostkę silnika błąd e-22.Kostka osmolona,styki przeczyściłem,napięcia na silniku pomierzone,silnik sprawny.Pozostaje programator PC5.04.90.400.Po wymontowaniu programatora widoczny osmolony element chyba cewka obok trzech kondensatorów.Czy to będzie przyczyną nie załączania się silnika

  • Osmolenie nie ma zwiazku z uszkodzeniem. Prawdopodobnie padł obwód wejsciowy prądniczki tacho. Prosze przesłać zdejecia płytki na @ to ocenie czy naje sie do naprawy.

 305. Witam:
  Mam pralkę Amica PC5580B425
  Czy jest możliwość sprawdzenia w trybie serwisowym czy działa system Aqua Spray?Jeśli tak to na którym numerze?

  • Tak jest test JET SYTEMU, ale nie pamietam na którym programie, łatwo poznać po załaczeniu pompy wody!

 306. Witam Pralka Gorenje wa60149 wyświetla błąd f5, wszyskie przewody sprawdzone oraz przeczyszczone, hydrostat dmucham i słychać jak działa. Pralka nabiera wody, raz zakręci wypompuje wode i wyskakuje bład.

 307. Wita.Mam Electrolux EWF8040W. Pralka bez ubran pracuje ok,po załadowaniu na poczotku jest ok ,ale jak chce wejsc w wieksze obroty, zaczyna ja mocno telepac,i zawiesza sie na kilka minut,pozniej znowu probuje wejsc na obroty i jest to samo.Podejrzewam amortyzatory.Mam pytanie,czy wybite amortyzatory i przy tym duze wibracje, moga zawieszac pralke na kilka minut,czy moze to byc tez moduł?Amortyzatory oplacalo by sie jeszcze wymienic,ale jak dojdzie moduł to juz nie ma sensu.

 308. Witam Pana
  Posiadam Pralkę Amica PA4580a520, wykonałem przez Pana zalecane procedury ustawień fabrycznych jak również procedurę testu. W teście na koniec zapalają się wszystkie trzy diody ale pralka nie przechodzi do poszczególnych etapów prania.
  W momencie gdy wyłączę zasilanie i na nowo ustawię programator np. na 2, to pralka zaczyna nabierać wodę , po czy od razu przechodzi do wirowania. Sprawdziłem również funkcję odwirowywania to jeśli wyłączę zasilanie i ustawię program na 9 to ta funkcja działa. natomiast jeśli po jakimkolwiek ustawieniu programu powrócę do 0 i powtórnie ją załączę np. na 2 to od razu zapala się dioda „pracuje” bez przyciskania przycisku start. Jeśli pozostawię pralkę to zapala się dioda „koniec” i miga dioda „gotowa” ok 7 lub 8 razy (miga tak szybko ,że trudno policzyć). Moje teoria jest taka ,że może być uszkodzony programator, na płytce drukowanej nie widać , żadnych śladów uszkodzeń.
  Proszę o odpowiedź i ewentualne sugestie co do dalszych kroków.
  Pozdrawiam. W.Stankiewicz

  • Do sprawdzenia prądniczka tacho – może się magnes odkręcił!

 309. Witam
  Posiadam pralkę AWST10L
  Od jakiegoś czasu dziwnie zaczęła się zachowywać
  Nie mogła zakończyć prania ponieważ na wirowaniu nie mogła się rozpędzić i program wirowania się zapętlał tzn gdy tylko silnik miał wejść na obroty to przygasały diody i zaczynała program wirowania od nowa. Czasem pojawiał się słynny błąd czyli 3 diody od lewej bez power.
  Trochę ją pomęczyłem na różnych programach wyczyściłem szczotki i wirnik, sprawdziłem połączenie silnik-sterownik i po tym przestała kręcić w lewo, padła na amen 3 diody od lewej i zero współpracy.
  Sterownik do naprawy, wymieniłem przekaźniki, kondensator (ten żółty) oraz triak bta 312 – 600b na zamiennik bta 12 – 600b bo tamten był niedostępny, przy okazji dojrzałem spalony opornik przy samym procesorze co już źle wróżyło naprawę.
  Jednak po poskładaniu wszystkiego w całość okazało się że pralka ożyła i ma się świetnie 🙂
  Koszt naprawy 12zł + 4pack piwa 🙂
  Zanim wyrzucicie sterownik do kosza to warto spróbować go ożywić ponieważ jak to widać w moim przypadku nie zawsze musi procesor paść a koszt niewielki nawet w razie niepowodzenia naprawy
  Nowy programator to koszt ponad 300zł gdybym nie naprawił to pralka wylądowała by na złomie i kupił bym nową bo to połowa wartości nowej

  Pozdrawiam i życzę sukcesów w naprawie

 310. Witam Panie Wojciechu mam problem z pralką Amica AWCE 12DA a mianowicie pod koniec cyklu prania zapala się kod błędu E03 . Po przeczytaniu instrukcji wyczyściłem filtr który był mocno zabrudzony , ale problem pozostał dalej zapala się ten sam błąd , oczywiście sterownik został zresetowany . Sprawdziłem też pompę na wyjętym filtrze – pracuje . Co mogę jeszcze sprawdzić lub zrobić . Proszę o pomoc i z góry dziękuję

  • Jeśli silnik pompy ma luzy – trzeba go wyminic – mimo iz pracuje.

  • Silnik pompy wody wymienić, na sucho to on sobie może chodzić, a z wodą nie!

 311. Dzień dobry! mam problem z pralką Amica. Mąż robił pranie i oprucz proszku (cała miarka) wlał również cała miarke mocneo pieniącego się płynu do naczyń licząc na to że jego ciuchy robocze lepiej się wypiora. Po tym praniu pralka przestala odpompowywać wode i wirować początkowo dobrze działa cale pranie przebiega prawidłowo, oczywiście nadal mocniej pieni. jak dochodzi do odpompywania wody nie przestaje działać i wyskakuje bląd E06. pomocy!

 312. Witam,
  mam takie pytanie, ostatnio coraz częściej zdarza się że pralka nie kończy programu, tzn czasami nie odwiruje czasami w innym momencie przerwie program, czasami zrobi do końca. Jak programu nie kończy to albo miga kontrolka albo świeci się że skończyła. Pompa wraz z silnikiem była wymieniana około 3 miesięcy temu. Może mają Państwo pomysł gdzie szukać przyczyny?
  Model pralki:PA5580A520

 313. Proszę o pomoc w diagnozie usterki w mojej pralce Amica PA5560A420.
  Pralka po wybraniu programu rozpoczyna pranie normalnie i po upływie jakiegoś czasu przerywa pranie – pali się kontrolka pracuje a gotowa mruga 3 razy. Z tabeli błędów wynika że coś nie jest tak z odpływem (wąż odpływowy+filtr sprawdzone i są czyste).
  Z tego co zaobserwowałem to przed wyświetleniem błędu (3 mrugnięcia) pralka się zatrzymuje i bez przerwy działa funkcja AutoSpray.
  Po wprowadzeniu pralki w tryb serwisowy i wybraniu pozycji 5 (test pompy) woda nie jest wypompowywana tylko działa funkcja AutoSpray i woda nie wypływa z pralki.
  Proszę o określenie co mam sprawdzić lub wymienić w mojej pralce.

  • Ja kupuję w hurtowni popularna, wymiana nie jest skomplikowana.
   Całość trzma się na drucie zaczepinym z sprężynką, wyciaga się go najłatwiej pod zawiasem, po odkręceniu drzwiczek.

 314. Witam.
  Amica PA4580A510
  Podczas wirowania zauważyłem/poczułem smród topionej gumy.
  Pralka została wyłączona,pranie wyjęte.Po otworzeniu drzwiczek pralki z bębna wyszedł tuman białego dymu o zapachu spalonej gumy.
  Metalowy bęben pralki przy gumowym fartuchu był strasznie gorący – przy wyjmowaniu prania wytopiło dziurę w obrusie.
  Jak poradzić sobie w tej sytuacji?

 315. Witam. Mam pralkę BEKO i gdy dzisiaj chciałam nastawić pranie wlewając płyn do płukania zauważyłam że wszystko wylało się dołem z pod pralki. Wyczyściłam filtr i dozownik a mimo to podczas pobierania wody wylewa się z pod niej i to bardzo. Proszę o pomoc 🙂

 316. Witamy,

  Wynajmujemy mieszkanie w którym znajduje się pralka Amica AWCT 10 L.
  Po podłączeniu do gniazdka pralka nie reaguje – nie wyświetla się jakakolwiek dioda. W czym może tkwić problem?

  Pozdrawiamy!

  • Prosze sprawdzić zasilanie oraz filtr na wejsciu – po zdjeciu górnej pokrywy kabel zasilania idzie do takiej dosyć duzej puszki – trzeba zobaczyć czy zailanie z niej wychodzi.
   Jeśli zasilanie jest prawidłowe – to niestety padł moduł programatora – co oznacza spory wydatek ;( ( nie dają sie naprawiać )

  • Da się naprawić taki moduł. Układ LNK304 (i zestaw parę elementów L,C,R). Koszt części ok 10-15 PLN bez robocizny.

  • Tak rzeczywiście to częsta przypadłość. Należy zacząć sprawdzanie od rezystora ok 22 Omów na wejsciu układu LNK, no i przy wymianie niejako obligatoryjnie wymienić kondensatorki i cewkę.

  • W dolnej części pralki znajduje się woda. Można spróbować odłączyć pralkę od źródła zasilania i odchylić ją do tyłu. Woda spłynie ze spodu pralki. Pralka następnie będzie pracować w normalny sposób. Możliwy jest również brak możliwości prawidłowego odpompowania wody przez pralkę. Sprawdzić wąż spustowy. Wąż może być również uszkodzony wewnątrz pralki. Tego typu naprawę należy zlecić specjaliście.

 317. Witam.
  Mam pralko-suszarkę Indesit wdn2296xwu. Problem polega na tym, że grzałka grzeje przez cały czas, a po osiągnięciu wymaganej temperatury nie wyłącza się. Programator trzeba ręcznie przesunąć o jeden ząbek, żeby zaczął się następny cykl. Tak jest przy wszystkich temperaturach.
  Pozdrawiam

  • Nie naprawiam indesitów- ale może tam nie załącza czujnik temepratury i ona czeka na sygnał od niego…

 318. Witam,
  W jajki sposób (jak podłączyć) hydrostat podłużny 4 piny z amiki PA zamiast hydrostatu okrągłego 3 piny amika awp510l??
  Proszę o pomoc.
  Może ma ktoś schematy?
  Dziękuję

 319. Witam, moja pralka to amica pa4580a520. Kiedyś miałem problem z odwirowaniem lecz po jakimś czasie sam znikł, jednak pare dni temu problem powrócił. Pralka nie odwirowuje i się zatrzymuje, lampka świeci się 3 razy, programator wydaje się nieuszkodzony. Czy w takim wypadku programator może być uszkodzony skoro przez jakiś czas pralka działała normalnie? Dodam jeszcze, że zepsuła się przy praniu małego dywanika, jednak jak wsiąkła w niego woda to trochę ważył. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 320. Witam,
  Problem dotyczy pralki Amica pa5560a411. Pralka nie chce się włączyć. Jakiś czas temu zerwał się hak od drzwi, dlatego że na siłę ja otwarłem po tym jak nie chciała ruszyć. Dzisiaj kupiłem ten hak, rozkręciłem drzwiczki, zamontowałem i pralka ruszyła, zrobiła jedno pranie i drugiego już nie chce. Nie włącza się. Próbowałem robić te testy ale też nie można ich ukończyć bo na kanałach od 1-5 gasła. Teraz wcale nie wskakuje nic, czasami wskoczy na 8 lub 9 (wirowanie lub odpompowanie). Czy to problem dalej z tym domknięciem drzwiczek czy co? Przecież pranie zrobiła, więc drzwiczki były dobrze domknięte. Udało mi się zrobić kilka razy reset poprzez przytrzymanie przycisku start na kilku kanałach m. in. 15, 9, 8. Proszę o jakieś instrukcje, pozdrawiam.

  • Można zastąpić dowolnym 16A 600V, ale uwaga – triak nie pada nigdy samotnie…

 321. witam , pralka seria PA , wykonywałem reset – test 5% , przez wszystkie operacje przechodziła zgodnie z Pana opisem , ale na końcu nie przestawała pobierać wody i jednocześnie pracowała pompa , w końcu zaczęła migać 4 razy – wody było dość sporo – , nie można było przerwać procesu przyciskiem START .
  czy to jest objaw jakiejś usterki ?
  Maciek

  • Tak ma być, konczy sie tetem przepelnienia – powinna sie zalaczyc pompa wody.

 322. Pralka amica full control assist AWST 10 l po mniej więcej 3 minutach , po nabraniu wody wyłącza się -świeci się czerwona kontrolka.Próba odwirowania kończy się podobnie. Po chwili wyłącza się pozostawiając częścwody. Proszę o poradę co z tym robić .

 323. Witam Jestem posiadaczem pralki Amica awse 10da . Pralka jest po wymianie łożyska. Teraz mam problem z odwirowaniem prania. Po wybraniu programu odwirowania załączają się obroty bębna – raz prawe raz lewe lecz nie wchodzą na wysokie obroty. (zachowuje się jakby chciała wyważyć) w tym czasie chodzi również pompa wody. Testowałem pralkę na pusto – wszystko przebiegło ok – tzn były wysokie obroty. Co może być przyczyną takiego zachowania się pralki proszę o pomoc. Pozdrawiam.

  • do sprawdzenia układ filtr i pompa wody oraz węzyk hydrostatu, potem jeszcze szczotki na silniku

 324. Witam,

  Posiadam pralkę WDN 1063 M firmy Amica.
  Pralka zatrzymuje proces prania na programach 8 i 13 tj. całkowicie się wyłącza.
  Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
  Co należy sprawdzi w pierwszej kolejności?
  Filtr wody wyczyszczony.

 325. Witam mam problem z pralką AMICA AWSN10DA pralka pobiera bardzo mało wody tylko i wyłącznie przez komore prania wstępnego dodatkowo nie wiruje po pobraniu wody zaczyna kręcić prawo lewo na wyświetlaczu nie ma żadnego błędu proszę o pomoc

 326. Witam
  Pralka Amica seria PA – pralka nie rozpoczyna pracy na zadnym programie , świeci się jedynie kontrolka „gotowa” , brak kompletnie żadnej reakcji .
  Maciek

 327. Witam i proszę o poradę, co zrobić jeżeli podczas włączenia prania pobierana woda w większej części wylewa się przez filtr pompy ( filtr jest czysty i dokręcony). Dotyczy pralki Amica awse12da. Pozdrawiam, Krystyna Fedorowicz

 328. Witam.

  Pralka ma ok. 1 roku; model AWN510D.
  W pewnym momencie przestała odwirowywać. Na wyświetlaczu błąd E03. Woda nie spuszczana do końca. Wyjąłem filtr wody /niestety zrobiłem to nie wyłączając programu – mój błąd !/ pompa wody daje teraz inny odgłos i bardzo słabo odpompowuje. Próbowałem przedmuchać wąż odpływowy ale absolutnie nie daje się tego uczynić – czuć ogromny opór. Podejrzewam, że podczas odkręcania filtra ‚coś’ mogło się przedostać dalej i teraz blokuje.
  Jak można się do tego zabrać ? Odpiąć wąż od pompy ?

  Serdecznie pozdrawiam
  gregsid

  • Tak, można odpiąć wąż od pompy – tylko trzeba poem wszystko dobrze wysuszyć zeby nie zrobić zwarcia.

 329. Witam. Posiadam pralke amica optimum 600
  pc 55 xx A4xx bez wyświetlacza. Po wymianie łożysk pralka przestała grzać wode. Grzalka sprawna prawdopodobnie programator, ale jak to sprawdzic i naprawic ?? Pozdrawiam

  • całość (wanna) podnosi się do góry, jest nasadzona na amortyzatory, a same amorki przykręcone do podłogi.

 330. witam ponownie
  problem dotyczy pralki AWO410D, początek prania jest ok, pobiera wodę, grzeje, pierze i wylewa i tu zaczyna się problem, nie startuje z wirowaniem, zaczyna kręcić i za chwilę przestaje i zaczyna wylewać wodę którą już wylewała wcześniej i tak w koło, wymieniłem pompę wody sprawdzony przewód od hydrostatu, trzeba wyciągnąć sporo mokrego prania aby odwirowała, pralka bez prania chodzi bez problemu – co jeszcze sprawdzić?

 331. Amica Amica awo 410d wyskakuje błąd E53,pralka napełni się wodą po chwili zostaje woda wypompowana i pralka buczy,czy będzie to uszkodzony programator?

 332. Witam serdecznie, mam problem z pralko-suszarką Ardo WD1000. Polega on na tym, że czasami po włączeniu napiera wody „jak opętana” i wylewa przez drzwiczki. Nie zdarza się to za każdym razem, ale męczy mnie już siedzenie w łazience i pilnowanie każdego prania. Proszę o radę. Pozdrawiam serdecznie.

  • Proszę sprawdzić czy wężyk od hydrostatu nie jest przetarty albo zatkany.

 333. Witam!

  W pralce Amica PD6080B422 wywala mi błąd E24, przy czym pralka pierze normalnie.
  Co to za błąd? Podejrzewam że coś z silnikiem ale nie wiem dokładnie.

 334. Witam
  Posiadam pralkę Amica PA4580B421X (2003r). W czasie wirowania doszło do zwarcia, został uszkodzony triak zaworu przesterowania Z0607MA. Po wymianie na MAC87A8 i sprawdzeniu rezystorów 330O i 1,4kO. Pralka nadal głucha. Nie włącza się żaden program, świeci tylko dioda gotowa. Test 5% dioda gotowa mruga tylko przy początkowej sekwencji 15,14, potem świeci w sposób ciągły. Diody pracuje i koniec – nie świecą. Prze zwarciem, pralka „gubiła” często program lub nie dawała się uruchomić. Problem tkwił w opuszczonych drzwiach i blokadzie. Czy jest to problem z uszkodzonym procesorem i wymianą programatora?

 335. Posiadam pralkę Amica Optimum 800 PC4580A423. Problem dotyczy blokady drzwi. Wygląda na uszkodzony triak (blokada cały czas wysterowana). Błąd zgłaszany jest po około 10 sekundach od startu.
  Triak ma symbol z7my501 obudowa SOT223. Jaki zamiennik użyć. Jaki prąd bramki? Z góry dziękuję i pozdrawiam. Ta strona to kawał dobrej roboty!!

  • Ja nie stosuję zamienników tylko oryginalne, ale czasem trafiają mi się do naprawy z jakimś wielkim triakiem i tez działa – choć orginał ma malutki prąd bramki…
   triak to Z0107 5mA 0,6A 400V

 336. W dniu 22.07.14 zgłaszałem juz do Pana problem (jest na forum) okazała się że problemem był filtr przeciwzakłóceniowy (wyciekal olej) i spalona grzałka, wymieniłem filtr przeciwzakłóceniowy (teraz jest troszke inny model, ale to podobno nie powinno miec znaczenia) i dałem nowa grzałkę, Pralka wyprała z 5-6 razy i niestety znów mam ten sam problem że pojawil się błąd E34 i grzałka znów padła. Co może ją psuć?

  • Pewnie jakaś chińska grzałka…
   Może zatkany jest wężyk od hydrostatu – albo sam hydrostat ma zwarcie – wtedy grzałka będzie grzać na sucho i się spali.

 337. Jak sie ściągnąć łożysko w pralce amica comfort +800 ? Nie chodzi mi o zdjęcie obudowy pralki tylko o samo łożysko czy ściągnąć je „ściągaczem” ?

  • Poprostu trzeba wybić. Ja używam kluczy nasadowych i przedłużki 1/2 cala i walę w to młotkiem.

 338. Witam.
  Proszę o pomoc.
  Pralka Amica ecotronic 700 plus, na każdym programie w momencie kiedy ma się obracać bęben zapalają się kontrolki „koniec” i mrugająca „gotowa”
  i silnik nie rusza. Proszę o pomoc w diagnozie.

  • A silnik sprawdzony ? Szczotki całe ? Przekaźniki silnika pracują – słychać klikanie?
   Jescze lubi zgnić wtyczka silnika.

 339. Witam, posiadam pralkę AMICA FULL CONTROL AWST 10 L, ok 5 lat, dzisiaj przestała wirować i odpompowywać wodę, po przełączeniu na te programy bęben się nie obraca, słychać pracę jakiegoś urządzenia, ale nic się nie dzieje. Pranie wyciągam mokre i tak jak by nie doprane.
  Proszę o pomoc.

  • Witam.
   ściągnąłem i przeczyściłem wszystkie węzę, wszystko drożne, dalej nie wypompowuje i nie wiruje, gdy dam na wirowanie pompka się kręci, ale bęben już nie. gdy dam na pranie pobiera wodę bęben kreci, ale po zakończeniu prania gdy ma przejść do wirowania nic się nie dzieje i zaświeciły się kontrolki start/pauza na czerwono i płukanie ekstra na żółto.
   proszę o rade.
   pozdrawiam.

  • Pompa kręci się czy pompuje wodę ? Jeśli są luzy na wirniku pompy to trzeba wymienić silnik – to częsta usterka. To ze pompa potrafi pompowac powietrze nie znaczy że i pod wodą da radę się kręcić… .

 340. Dzień dobry,
  Od kilku lat jestem posiadaczem pralki Amica PA5560A411. Ostatnio pralka zachowuje sie dosyć dziwnie: programy trwają bardzo długo, potrafi zakończyć program po praniu – przed płukaniem, lub po płukaniu i przed wirowaniem; długo pompuje wodę, pomimo, że w bębnie jej nie ma (pompa wtedy jest gorąca). Czasami przy włączeniu przyciksu prania krótkiego wszystko jest ok. Czyszczenie filtra i Test 5% nie pomógł. Programator i inne części wygladaja na nie uszkodzone. Nie widać innych objawów niepoparwnego funkcjonowania. Proszę o pomoc i poradę.

  • pewnie silnik pompy wody ma luzy i sie zacina, do sprawdzenia jeszcze wezyk hydrostatu – moze byc zatkany

 341. Witam.

  Posiadam pralkę Amica PA510, pralka przestała chodzić , po ściągnięciu górnej obudowy odkryłem że jest przepalony pojedyńczy przewód koloru czerwonego.Jego wyprowadzenie jest połączone ścieżką ze zworką Wymieniłem również przekaźnik który też prawdopodobnie jest uszkodzony(zapach spalenizny). Po wymianie kawałka kabla oraz wymianie przekaźnika,świecą się dwie diody, KONIEC oraz PRACUJE z tym że KONEC się świeci jasno a PRACUJE lekko blado.Pralka nie daje oznak życia Proszę o informację w związku z tym ewentualnie jakie koszty naprawy.

  • no żadko kiedy procesor wytrzymuje palenie scieżek… moim zdaniem płytka nie do naprawy ;(

  • zawory wody moga buczeć… może drgania się przenoszą na coś – jakieś meble.

 342. pralka amica nawigator system awb510d.pralka często nie wykonuje pełnego programu,nie kończy programu wirowaniem lub płukaniem i wirowaniem,wówczas sygnalizuje brak wody,program kończy napisem end,nie wyświetla żadnych kodów błędów,serwis w okresie gwarancji był bezradny,bez kodów błędów nic nie może zrobić,stwierdził że pralka jest sprawna.w razie kłopotów serwis proponuje reset pralki przez wyjęcie wtyczki z gniazdka.

  • prosze zacząć od wymiany silniczka pompy wody – ona lubi sie zacinac i wtedy takie sa objawy.

 343. Witam pana. Posiadam pralkę AMICA AWM610D. Mam mały problem, pralka grzeje wodę tylko na programie _auto czyszczenie_. Natomiast na programach piorących nie chce się załączyć. Cały cykl prania idzie normalnie, niestety z zimną wodą. Program auto czyszczenie woda gorąca.

  • prosze poprawic luty na przekaźniku grzałki ew sama grzałkę wymienic – to nie jest jakiś duży koszt ani nie jest to skomplikowane.

 344. Pralka Amica Dy6namic System PA5580 A510na każdym programie przechodzi od razu w stan „koniec” i nie działa wymiana wyłącznika blokady drzwi na nowy nic nie dała tak samo reaguje czy dadzą coś te różne testy 5% i restarty pralki, czy podejrzewacie jakąś inną usterkę, proszę o odpowiedź

  • po jakim czasie przechodzi na koniec ? jesli po 1 sek to uszkodzone jest w programtorze sterowanie blokada – mozna przesłać do mnie do naprawy

 345. Witam. Moja pralka to Amica PCT5580B412. Ostatnio zauważyłem że bardzo wydłużył się cykl prania ( zamiast 1,5 godziny pierze 3). Pralka działa normalnie, grzałka grzeje.

  • proszę zacząć od wymiany silnika pompy wody – często on jest sprawcą takich cyrków – poprostu sie zacina, no i jeszcze grzałka może byc przepalona ale jeszcze jakoś działa – to też może wydłużac pranie.

 346. Pralka Amica PC4580B425 dziś puściłem pranie na 95C i w jego trakcie pkazało się na wyświetlaczu że została 0:01 do końca prania i ta minuta świeciła się z 40 minut (pralka kręciła praniem, szyba była gorąca) w między czasie coś zaczeło strzelać w środku i czuć było lekko palonym plastikiem, po jakimś czasie pralka zaczęła pobierac wodę (szyba już chłodniejsza) wyświetlacz zmienił się na 0:31. Jak wróciłem to pranie było skończona ale świecił się kod E34 (czyli coś z grzaniem).
  Pusciłem teraz test 5% i wszystko było dobrze do momentu jak sądze podgrzewania wody do 35C(szyba raczej zimna nie czuć jakiegoś podgrzania) bo od tego momentu pralka mieli wodę w lewo i w prawo i dalej się nic nie dzieje (trwa to już z 15 minut). Czyżby grzałka się uszkodziła (stad ten swąd i to strzelanie w pralce, jakby cos pękało)?
  czy na końcu testu powinno byc odpompowanie wody? Wyłączyłem test i pusciłem program odpompowania wody, bo trochę jej w pralce zostało.
  Pozdrawiam Greg

  • no jak strzela sie pali – to trzeba rozebrać – bedzie widoczne co sie uszkodziło

 347. Witam!
  Posiadam pralkę Whirlpool AWG400.
  Problem pojawił się taki:
  Po zamknięciu drzwiczek i wciśnięciu „Start” włącza się pompa spustowa i działa cały czas (normalnie po wciśnięciu „Start” włączała się na chwilę po kilku sekundach, a następnie po kilku następnych wyłączała się, pralka zaczęła nabierać wody i program realizował się dalej). Teraz pompa załącza się natychmiast, ale się nie wyłącza, pralka równocześnie nabiera i odpompowuje wodę aż do momentu gdy zapala się kontrolka „brak wody” i po jakichś 2 minutach od przerwania programu pompa wreszcie się wyłącza (prawdopodobnie w tym samym czasie, co odblokowują się drzwiczki). Nawet gdy wymuszę przerwanie programu przekręcając pokrętło na „0” pompa działa aż do zdjęcia blokady. Sprawdziłem hydrostat – po dmuchnięciu klika, przedmuchałem rurkę i bęben – nic nie pomogło… Nie ma też żadnych wycieków. Objaw wystąpił nagle. Bardzo proszę o pomoc. Co nawaliło ? Jaki element, Pana zdaniem, jest do wymiany?

  • zwarcie na triaku sterującym pompą – trzeba obejrzec – pewnie bedzie widać na nim odprysk i okopcenie.

 348. witam posiadam pralkę Amica AWCE 08D w której problem dotyczy załaczenie dalszej częsci cyklu prania. Pralka pobiera wodę jednak nie zaczyna prac po dmuchnięciu w hydrostat pralka zaczyna prać. Dzieję się tak jakby ciśnienie nie dochodziło do hydrostatu. W pralce uszkodozny mam kołnierz gumowy czy to może być przyczyną?

  • Pralka sprawdzona jednak że aby uruchomić cykl prania trzeba ręcznie dolewać jej wody i wtedy program startuje

 349. Dotyczy PA5580A510. Na części programów (1,2,3,12,13,14,15) brak zgłoszenia „gotowa”, na pozostałych pali się ale równocześnie zapala się „redukcja wirowania”. Redukcję można wyłączyć ale po przekręceniu na program na którym nie zgłasza gotowości (wszystkie diody wygaszone) i przy ponownym powrocie na program na którym zgłasza gotowość, redukcja pali się ponownie. Na programach czynnych są pomieszane funkcje, między innymi gotuje tam gdzie nie powinna.

 350. Witam serdecznie.Mam problem z całkowitym odwirowaniem w pralce Amica Comfort 1200.Podczas odwirowania i pracy pomki cały czas przelewa się woda tak jakby cały czas była załączona funkcja Aqua spray.Wydaję mi się że podczas wypompowywania wody zawór powinien odcinać tę funkcję.Woda zamiast odpływać krąży w obiegu zamkniętym.Dopiero po dłższym czasie wody ubywa.

  • Słuszne podejrzenia! do sprawdzenia zawor – uwaga – nie lubi wilgoci.

  • Kiedy na tym zaworze powinno pojawić się napięcie ? Podczas prania czy tylko podczas wirowania również ?

  • Witam ponownie.Chciałem się pochwalić że rozwiązałem problem.Za bardzo słabe odwirowanie odpowiadała dwugroszówka która jakimś cudem dostała się do zaworu przesterowania.Blokowała ona całkowite zamknięcie odpływu na funkcję Aqua spray.

 351. Witam. Mam taki problem. Na pralce amica dynamic system pa5560a411 mam brak oznaczeń programatora. To znaczy mam numerki ale podpisy który program do czego się zmazały. Była bym wdzięczna za wypisanie numerków z podpisami programów

 352. Witam serdecznie. Proszę o pomoc w sprawie mojej pralki amica ape 1000. Przedostatnie pranie było okej oprócz tego, że nie zostało odwirowane dokładnie jak na 1000 obrotów podejrzewam, że na ok. 600 obrotów. Kolejne i zarazem ostatnie pranie: przed ostatnim nabraniem wody razem z płynem zmiękczającym pralka nie wypuściła wody po przedostatnim płukaniu, zatrzymała się i wskazała błąd E06. Następnie wyjęłam mokre pranie i próbowałam spuścić wodę szarym wężykiem przy filtrze, ale nic nie leciało (ani kropli) całą wodę spuściłam filtrem. Dno pralki suche, zero przecieków. Proszę o wskazówki. Pozdrawiam i czekam 🙂

 353. witam, pralka amica PA5560A411, po wybraniu programu nie reaguje na przycisk start, dopiero po 3 lub 4 albo i 5 razem załapuje. jaka morze być przyczyna ?
  Z góry dziękuję.

 354. Witam
  Posiadam pralkę amika AWO410D, problem z pralką jest taki że czasami zatrzymuje się na 30 – 40 min do końca wyleje wodę i mieli tam i z powrotem i nie chce wirować, wymieniłem silnik pompy i dalej to samo, raz kończy a czasami ma problem, co powinienem jeszcze sprawdzić lub wymienić?

 355. Witam.
  Niedawno wprowadziłem się do wynajętego mieszkania i od samego początku mam problem z pralką. Chodzi mi konkretnie o model AMICA FULL CONTROL AWST 10 L. Za każdym razem po 10-15 minutach od uruchomienia pralka zaczyna buczeć, w dodatku pojawia się charakterystyczny dźwięk, jakby ktoś nasypał do niej drobnych kamieni. Dodatkowo pod pralką za każdym razem pojawia się kałuża wody, nieduża co prawda ale jednak nie jest to normalne. Odpływ oraz wąż doprowadzający wodę są w porządku. Filtr pompy wyczyszczony. Problem nie zniknął. Co w takiej sytuacji mogę jeszcze zrobić, poza namówieniem właściciela na nową pralkę ?

  • Proponuję wymienić silniczek pompy wody. Koszt niewielki i czynność nie skomplikowana.

 356. Witam,
  posiadam pralkę automatyczna firmy Privileg model „Pro Comfor 83616”. Do teraz nie było z nią większych problemów aż do dzisiaj, a mianowicie wyłącza się po kilku pierwszych minutach prania przeważnie od 3 do 10 (woda jest już wtedy nabrana ) w zależności od programu. Pralka pokazuje na wyświetlaczu , ze do końca pozostało 0 min., a każda próba naciśnięcia przycisku start/pauza po tak zakończonym praniu powoduje wyświetlenie komunikatu error i mrugniecie czerwonej diody. Dodam iż odwirowanie i odpompowywanie wody działa bez zarzutu. Proszę o poradę, jaka może być ewentualna przyczyna tej usterki.
  Z góry dziękuje.

 357. Witam,mam pralkę Amica typ AWCE08D.Pralka naciąga wodę i wypuszcza,ale bęben nie chce ruszyć,Pojawia się symbol E21.Co to oznacza? Pozdrawiam,

 358. Witam
  wymiana pompy nie pomogła. Poszperałem trochę na necie i stwierdziłem że pralka może mieć problem z ułożeniem prania, rozkręciłem i ponownie przykręciłem wałek z magnesami od tacho i usterka USTĄPIŁA. Mógł się poluzować i powodował błędny odczyt. Tachogenerator odpowiada za ułożenie prania.

 359. Witam . Mam pytanie co oznacza kod wyświetlony na wyświetlaczu ; ECC informuję,że jest to automatu Amica AWSN 10da. Wzięłam zresetowałam automat i już nic nie działa, nic nie można zrobić, włączyć. Co to może być, co się zepsuło, co zrobić trzeba ?

  • Nie znam tego komunikatu, moze to martwy procesor i poprostu takie segmenty wyswietlacza zapalily sie przypadkowo, czy jest jakakolwiek rekajca na przyciski ??

 360. Witam
  Mam 3-letnią pralkę Amica awo 410d, od pewnego czasu pralka zatrzymuje się na 40 czasami 33 min do końca, wody w bębnie nie ma, pranie jest ciepłe, a płyn do płukania czeka w pojemniku. Pralka rewersuje, i co jakiś czas pompa wchodzi w pracę i tak w kółko. Hydrostat z 3 stykami ma wtedy przerwę na wszystkich stykach, ściągniecie wężyka i przewodów z niego nie powoduje ruszenia zegara, próbowałem też wąż odpływowy ściągnąć w dół do kanału, wody poleciało tylko troszkę i nic to nie dało. Również dając program wirowanie potrafi zatrzymać się 6 min do końca. Wyłączając pralkę i wyjmując połowę prania i puszczając ponownie wirowanie pralka pracuje do końca bez zatrzymania. Przejrzałem płytkę sterującą wymieniłem profilaktycznie 3 kondensatory, ale nic to nie dało. Pralka nie okazuje żadnych błędów.Proszę podsunąć mi jakiś pomysł. W jednym z postów ktoś opisywał podobny problem, ale nie było odpowiedzi.
  Mariusz.

  • A można wiedzieć dla czego taka propozycja skoro za każdym razem kiedy zegar zatrzymuje się pralka zdążyła już wypompować wodę ?

 361. Witam, wymieniałem łożyska już po raz drugi niby bez problemów, ale tym razem po podłączeniu pralka na każdym programie wchodzi mi na wysokie obroty jakby zaczynała wirować. Próbowałem resetować, ale nic nie dało. Noże coś uszkodziłem? Gotowa świeci 7 razy więc problem z napędem, ale jaki?

  • Problem z silnikim, Czy wtyczki nie założył Pan odwrotnie ? Wtedy pali sie prądniczka oraz układ wejsciowy na programatorze.

 362. Witam,
  Mam pralkę Amica Comfort Plus 800 z AquaSpray. Po kilku minutach prania zaczynała jednocześnie pobierać wodę i ją wypompowywać, a po kilku następnych pojawiał się błąd 05. Okazało się, że zawór przesterowania był spalony, do tego triak. Po wymianie zaworu i triaka dalej to samo. Wymieniłem rezystory 100kOhm oraz moduł TNY264GN i nie ma żadnej poprawy. Co jeszcze można sprawdzić, wymienić żeby pralka działała?
  Pozdrawiam Kamil

  • To zła metoda wymienianie losowych elemtntów i eksperymentowanie a nuże zadziała…, wymiana przetwornicy napięcia jest bezcelowa, należy sprawdzić rezystory połączone z triakiem, wartości 103 i 330.

  • Dzięki za podpowiedź. Faktycznie rezystory są uszkodzone, ten o oznaczeniu 103 czyli 10k i drugi, na którym nie widać całego oznaczenia, ale na płytce jest opisany jako 330R więc wychodzi, że to jest 331 a nie 330. W takim razie potrzeba ten 331?
   Pozdrawiam

 363. Witam. Pralka amica pa55 /60a 411.
  Po włączeniu programu włącza się pompa wody i pracuje cały czas, woda cały czas jest naprawiana.
  Wykonałem test procesora wynik pozytywny.
  Sprawdziłem przewody hydrostatu oraz dmuchałem w hydrostat słychać klikanie. Jak odłącze pompę wody to nabierze wodę do odpowiedniego poziomu i pracuje dalej.
  Reset zrobiony.
  Gdzie mam szukać dalej ?
  Proszę o poradę z góry dziękuję

  • Proszę sprawdzić triak sterujący pompą – jeśli się uszodził – będzie po nim to widać!

  • Jeśli po zamknięcu drzwi – załącza się pompa wody – triak jest spalony! ( a jak nie jest – to znaczy był, tylko ktoś go wymienił na dobrego)

 364. Witam Panie Wojtku
  Raz już Pan pomógł uratować moją pralkę może i tym razem się uda.
  Pralka to Amica PA55 80A510, pralka zaczyna prać,nabiera wody ,bęben zaczyna się obracać i po krótkiej chwili pralka staje i dioda gotowa miga 7 razy.
  Pozdrawiam

  • Do sprawdzenia w pierwszej kolejności prądniczka na silniku! Może magnes się odkręcił.

  • Witam rzeczywiście magnes był odkręcony ,ale po powtórnym zamontowaniu silnika pralka nadal miga 7 razy.Czy mogę we własnym zakresie jakoś sprawdzić tę prądniczkę i czy po zamontowaniu silnika powinno się zrobić reset pralki ?

   Pozdrawiam

  • Resetów nie trzeba robić – powinno zadziałać odrazu. Prosze dokladnie posrawdzać wtyczki i kable az do programaora – krecąć bębnem pralki – na wejsciu tacho powinno być kilka V zmiennego.

 365. witam, nie mogę coś wysłać zapytania … wysyłam ponownie:

  potrzebuję porady: pralka amica pb5511b425 – pokazuje się błąd E07 – wiem że to zalanie wodą. Pralkę przekręciłem , wyleciało trochę wody. jednak nadal błąd jest. Czy oznacza to że trzeba ją zaprogramować od nowa? czy można to zrobić samemu, czy jest jakiś instruktarz programowania tej pralki?

  Pozdrawiam

  • Woda na dole pralki – usunąć wodę i wyciek! Żadne programownie !!

  • witam,
   woda usunięta, kod błędu E07 nadal jest … a jak znaleźć wyciek jak nie mogę jej uruchomić?

   pozdrawiam

  • Czujnik wody to plywak styropianowy – który otwiera obwód. Proszę sprawdzić czy jest obwód zamknięty (omomierzem), ew. czy syropian się nie zaciął itp.

 366. witam…mam pytanie moja pralka Amica(typu niestety nie pamiętam ale bez wyświetlacza) nie bierze pł