Tryb serwisowy pralki AMICA PA

Tryb serwisowy jest funkcja pralki pozwalająca na osobne sprawdzenie działania poszczególnych komponentów i funkcji pralki. Nie jest to „autotest” wyszukujący niesprawne elementy, lecz jedynie pomoc dla serwisanta w diagnozowaniu uszkodzenia pralki.
Do przeprowadzenia pełnego testu wymagany jest dopływ i odpływ wody. jednak sprawdzenie niektórych elementów nie wymaga wody.
Cześć I Uruchomienie testu – przejście do trybu serwisowego

Krok Czynności: Diody

Gotowa

pracuje koniec
1 Pralka  powinna  znajdować  się  w   stanie  „gotowa”; jeśli znajduje się w stanie innym niż „gotowa”, należy ja do tego stanu doprowadzić. Pralka powinna mieć zamknięte drzwi. Świeci
2 Przekręcić pokrętło wyboru programu na 0;
3 Nacisnąć i trzymać wciśnięty „START”
4 Przekręcić pokrętło na pozycje 1 Mruga
5 Przekręcić pokrętło na pozycje 8 świeci świeci
6 Zwolnić przycisk „START’ Świeci świeci
7 Przekręcić pokrętło na pozycje 1 Świeci świeci
8 Nacisnąć „START’ świeci świeci
9 Zwolnić „START’ Świeci świeci świeci
Pralka znajduje się w trybie serwisowym

Uwaga!
Po kroku 9 automatycznie zasilana jest blokada drzwi. Jeżeli blokada drzwi jest niesprawna, drzwi są otwarte lub w inny sposób wymuszane jest wykrycie błędu nr 1 (patrz specyfikacja sygnalizacji błędów) pralka nie przejdzie do trybu serwisowego tylko rozpocznie sygnalizowanie błędu nr 1.
Cześć II — testowanie pralki i wyjście z testu serwisowego.

Testowanie pralki odbywa się w następujący sposób
przekręcić pokrętło wyboru programów na wybrana pozycje – Uwaga: nie przekręcać przez pozycje 0!; nacisnąć i zwolnić przycisk „START’ obserwować zachowanie pralki

Testy zawarte na poszczególnych pozycjach programatora
Pozycja a Test: Wykonanie:
1 Napełnianie pralki do poziomu presostatu przez komorę prania wstępnego Podanie napięcia zasilania na elektrozawór EV1 (lewy patrząc od frontu pralki). W momencie osiągnięcia przełączenia presostatu napięcie jest zdejmowane.
2 Napełnianie pralki bez kontroli poziomu przez komorę płukań Podanie napięcia na obydwa elektrozawory. Uwaga – w momencie osiągnięcia poziomu przelewu presostatu pralka wychodzi z trybu serwisowego i pokazuje bląd 4 – przepełnienie.
3 Napełnianie pralki bez kontroli poziomu przez komorę prania zasadniczego Podanie napięcia na elektrozawór EV2. Uwaga – w momencie osiągnięcia poziomu przelewu presostatu pralka wychodzi z trybu serwisowego i pokazuje bląd 4 – przepełnienie.
4 W typach pralek wymienionych na wstępie zdublowany punk 2.
5 Test pompy / wypompowanie wody Podanie napięcia zasilania na pompę.
6 Test pompy obiegu w pralce „C” W typach pralek wymienionych na wstępie pozycja nieaktywna
7 Test zmotoryzowanego dystrybutora wody W typach pralek wymienionych na wstępie pozycja nieaktywna
8 Test grzałki: grzanie do 40C Następuje dobranie wody do poziomu presostatu przez elektrozawór EV1 i załączenie przekaźnika grzałki. Odłączenie przekaźnika następuje po osiągnięciu około 40C.
9 Test silnika: wykonanie ruchów piorących. Bęben wykonuje ruchy piorące: 12s z prędkością około 53 rpm, 3s przerwy. Ruchy wykonywane są naprzemiennie w prawo i w lewo, pierwszy ruch zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
10 Test silnika: wykonanie wirówki. Następuje odpompowanie wody (podanie napięcia na pompkę) i wykonywana jest wirówka analogiczna do wirówki zawartej w programie prania 8 pralki.
11 Test układu AąuaSpray (SpringSystem). W pralkach bez tego układu pozycja nieaktywna. Następuje dobranie wody do poziomu presostatu przez EV1. Przez 1 minutę zasilany jest zawór przesterowania (DV), po ok. 1 minucie zasilana jest pompka w cyklu 23s włączona, 7s wyłączona.
12 W typach pralek wymienionych na wstępie pozycja nieaktywna
13-14 Wyłączenie wszystkich wyjsc. Wszystkie wyjścia pralki (z wyjątkiem blokady drzwi) wyłączone
15 Wyjście z testu serwisowego Przejście do stanu „gotowa”

24 Replies to “Tryb serwisowy pralki AMICA PA”

 1. Witam,
  palka Amica Optimum 1000 Aqua Spray – od pewnego czasu mam 2 problemy
  1, mam wrażenie że pobiera zbyt mało wody (gdy ciuchy są w pralce to wody „niema”) – ile powinna pobierać?;
  2, zawór przesterowania nie kieruje wody ponownie do bębna aby zraszać pranie, dodatkowo na obu stykach (kablach zasilających) jest napięcie przez całe pranie – jak sprawdzić zawór.
  Pozdrawiam

 2. pralka polar LT 613 około 20-letnia; pobiera za dużo wody i woda się wylewa i nie kontynuuje prania. po ustawieniu programu odwirowanie można tę wodę pobraną spuścić do zlewu. hydrostat sprawny. podczas przedmuchania wężyka niby to powietrze wpada do bębna ale dość opornie.

 3. Dzień dobry.
  Mam problem z pralką Amica PA 5580B421 aqua spray. Przestała spuszczać wodę. Rozebrałem i na płytce wypaliła się jedna nóżka od przekaźnika podobnież od grzałki. Wymieniłem Pompę wody. Próbowałem zrobić reset wodę nabrało pokręciło, odwirowało spuściło wodę i pompa wody chodzi cały czas. Nie wiem co z tym zrobić. Przesyłam zdjęcie płytki.
  Proszę o poradę.

 4. Witam,
  podczas testu „Test układu AąuaSpray (SpringSystem). W pralkach bez tego układu pozycja nieaktywna.” pralka po minucie nie odcina napięcia z zaworu przesterowania, triak był przelutowany ponieważ był uszkodzony. wygląda to trochę tak jakby sterowanie na triaku było błędne ze strony scalaka.

  moj model: PA5510B421
  coś tu można poradzić…?

  Pozdrawiam
  Kamil

  • wymiana triaka najczęściej własnie tak się kończy – triak jest cały czas wysterowany, można wgrać oprogramowanie bez aquasprayu

  • a jak wgrać takie oprogramowanie…? jakie są możliwości…?

   przy rozpoczęciu prania zawór zamyka odpływ, po praniu (przed pierwszym płukaniem) zawór się otwiera woda jest odpompowana ale już się nie zamyka :/ pompa chodzi, pralka zaczyna napuszczać wodę do płukania….. i tak woda się leje i leje… i tyle z prania.

  • Panie Wojciechu, jaki byłby koszt nowego programatora do mojego modelu: PA5510B421 a jaki koszt naprawy u Pana tego programatora, który mam…?

  • Proszę przesłać na mail. wrudz małapa o2 .pl zdjecie uszkodzonej płytki ocenie zniszczenia.

 5. Problem z grzaniem wody w pralce Amica seria PA (kod 5 błysków). Grzałka, czujnik temperatury, przewody sprawne. Po rozmowie telefonicznej z panem Wojciechem została do sprawdzenia płytka z procesorem. Okazało się że wizualnie płytka jest w stanie dobrym bez widocznych śladów korozji. Za radą pana Wojciecha sprawdziłem płytkę pod listwą. Okazało się że styki na które przychodzi wtyczka od czujnika temperatury były pokryte nalotem. Pomógł papier ścierny, pralka sprawna. Panie Wojciechu dzięki za pomoc.

 6. Witam.
  Pralka po zwarciu zawory przesterowania.
  Pralka nie reaguje na przycisk START, nie blokuje blokady. Sama po 15 sekundach pokazuje błąd: 1 raz mrugnie GOTOWA i świeci KONIEC. Np. na programie 8 można załączyć krótkie pranie i płukanie extra. Test 5%: w trzecim kroku (14) świeci GOTOWA. Test serwisowy, także trzeci krok (8) kontrolki gasną na 2s i pokazuje się błąd 1.
  Czyli wygląda, że moduł mocno dostał.
  Pozdrawiam.

  • test 5% koczy się przepełniem – tj zapaleniem błedu 4 i właczeniem wypompowywania, a z trybu serwisowego wyjscie 15 i START

 7. Witam,
  U mnie sytuacja jest taka pralka wykonuje test 9 i 10 natomiast podczas prania po kilku albo kilkunastu minutach zatrzymuje się z błędem 7 -mignięć. Co do testu 9 i 10 wykonuje je bez wyświetlania błędów

 8. Moja pralka gotuje wodę na programach w temperaturze 40 C i miga przy tym lampka gotowa 5 razy, w tym teście na pozycji 8 również zagotowała wodę, w czym może być problem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*