Pralka amica PA nie kończy prania, diody gasną, nie działają wszystkie programy.

Znikające programy.

Typowa przypadlość pralki polegająca na tym ze niektóre programy przestają dzialać, diody gasną gdy przekręcamy gałką wyboru programów, dodatkowo pralka nie chce konczyć czasem przerywa program i wszytko gaśnie…
Przypadłość ta ma to do siebie, że początkowo występuje sporadycznie lecz z czasem nasila się aż zaczynaja działać tylko niektóre programy, a potem nawet i te odmawiaja posłuszeństwa…
przyczyna tego jest niewlasciwie zaprojektowany wlacznik glowny – jest on zamontowany w plytce tylko za pomoca lutowania i ma tenedencje do wylazenia z laminatu.

wypalony włącznik
Naprawę zaczynamy od poprawienia lutów na włączniku – dobrze go dociskając do płytki. WW sumie to powinno już wystarczyć na parę lat jednak zalecam przykleić go na rogach odrobina poxipolu lub innego kleju 2 składnikowego.

 

Jeśli włącznik jest wypalony – możesz zamówić nowy w sklepie MKW-ELectronics lub przesłać płytkę do naprawy

14 Replies to “Pralka amica PA nie kończy prania, diody gasną, nie działają wszystkie programy.”

 1. Witam. Mam problem z wiekową już pralką AMICA OPTIMUM 600 – Ze wszystkich programów prawidłowo działa jedynie program „RÓŻNE” , „WIROWANIE”, „ODPOMPOWANIE WODY” i „PŁUKANIE” – choć to ostatnie nie zawsze. Przy całej reszcie pralka przez kilka sekund (max 5) nabiera trochę wody i staje. Gdy napuszczę wody na programie Różne aż do momentu gdy silnik choć raz zakręci i zmienię na inny z programów które nie ruszają od zera to owy zaskakuje i pierze. Szczotki silnika wymienione, Hydrostat sprawdzony i wyczyszczony układ. Cały układ dopływu jak i odpływu wody wyczyszczony. Połączenia elektryczne wyczyszczone. Zamek drzwi zmostkowany ale jeszcze w czasie gdy programy działały. Czy to już wina sypiącej się pamięci programów ?. dodam że kontrolek żadnych nigdy nie rozłącza a po nabraniu trochu wody na niedziałających programach pralka może stać w nieskończoność i nie wyświetli żadnego błędu tak jakby stała na pałzie i czekała na wodę.

  • zapomniałem dodać że jest to model: PC5560A412. Dziś zauważyłem że na praniu bawełna 40 stopni (zapewne na innych nie działających też) po już udanym jego uruchomieniu poprzez napuszczenie wody najpierw w programie Różne , po pierwszym wypuszczeniu wody pralka staje i po jakimś czasie wyświetla komunikat o braku wody w bębnie i nie rusza dalej. Po przełączeniu od razu na program Różne pralka przechodzi ten program normalnie. Grzebać lutownicą w stykach całego programatora ?

  • dzięki za odpowiedz, znalazłem przyczynę – faktycznie zawór wody nie działał ze względu na uszkodzony jego przewód zasilający (okolice kondensatora bo tamtędy wiązka idzie). Dodatkowo w mostek blokady drzwi wpiąłem stycznik symulujący ich blokowanie i zwolnienie blokady co wyeliminowało problem z wyświetlaniem błędu blokady). Pralka hula sprawnie – teraz wymiana łożysk bo zaczyna się koncertowanie przy wirowaniu i obędzie się bez zakupu nowej :).

 2. Stokrotne dzięki !!
  Pralka działa jak nowa, a już chciałem ją zutylizować.
  Doskonała instrukcja, pozdrawiam !

 3. Witam,
  W trakcie prania, moja Amisia PA4580A520 stanęła i zgasły wszystkie diody. Po restarcie, świeciły się diody „płukanie extra” i „pracuje”. Blokada drzwi niezałączona. Pralka po włączeniu, reaguje za każdym razem jak powyżej i nic się nie dzieje. Nie da się przeprowadzić resetu, ani wejść w tryb serwisowy, jakby była martwa.

  Czy jest możliwość reanimacji płyty głównej, albo inne działania?

  PS. Super poradnik!

  • Pewnie została otwarta i zalał się zawór i zrobiło się zwarcie – trzeba obejrzeć płytkę i ocenić zniszczenia.

 4. Dziękuję!
  Ten poradnik zaoszczędził moje pieniądze, środowisko i pralkę. Wszystko działa wyśmienicie. Cała operacja zajęła 15 min!

  • Witam.Dziękuje. Super serwis i to bez prowizji.Wielki szacun dla pana .Mój problem jest taki że moja Amica PD 6080 A422 startuje i po 5 sekundach stoi.Na marginesie dodam że posiadam dwie takie pralki i jedną już udało się naprawić dzięki panu (zawór przesterowania),drugą też miała ten sam problem elektronika naprawiona lecz chyba padła pamięć, pralka startuje po 4-5 sekundach stoi.Odkrłem że po odłączeniu hydrostatu zaczyna pracować ale do momęntu odwirowania i znów stop.Proszę o pomoc jeśli to możliwe.

  • Odłączenie hydrostatu = poziom wody ok, nie za mało, nie za dużo, do wirowania musi być podłączony hydrostat żeby podać sygnał – puste.
   Może sam wężyk od hydrostatu zatkany ?

 5. Dziękuję za ocalenie mojej pralki. Styki się poluzowały, z jednej strony odeszły od płytki. Docisnąłem, przelutowałem cztery punkty i podkleiłem po przekątnej jak radzono. Pralka chodź ma dzisiaj jedenaście lat znowu pracuje. Jeszcze raz dziękuję. Artykuł dał mi bodziec do działania. Czapką do ziemi się kłaniam z trafną diagnozę

 6. Dziękuję bardzo za poradę. Dokładnie to samo przytrafiło się mojej pralce, przy czym wyłącznik główny się tylko wygiął (nie oderwał się od laminatu – nie trzeba było nic lutować – przedzwoniłem na wszelki wypadek omomierzem).

  Uratował Pan pralkę przed przedwczesną utylizacją 🙂

 7. Bardzo przydatny poradnik.Trafna diagnoza i praktyczne wytyczne.Usterka usunięta zgodnie ze wskazówkami autora. Pralka działa. Panie Wojtku bardzo dziękuję.

 8. Jeszcze raz dziękuje za poradę, była jak najbardziej trafna włącznik podlutowałem i dodatkowo skleiłem chociaż dokladnie przylegał do plytki i nie było widać że cokolwiek odchodzi ale jednak coś z tymi stykami było nie tak .Bardzo przydatna strona pozdrawiam