Pralka amica pobiera wodę i wylewa ją równocześnie.

Uszkodzenie Jet Systemu – pralka pobiera wodę i ją wylewa do kanału.

Objawy:
Po włączeniu pralki na którykolwiek program prania pralka pobiera wodę, zaczyna prać po czym po chwili wypompowuje wodę i pobiera nowa. Pralka sygnalizuje przy tym czasem błąd 3 błyśnięć co oznacza niski poziom wody lub 5 błysnięć – co oznacza problem z grzaniem wody.

Diagnoza:
Uszkodzony (przez zalanie lub zatarcie) zawór przesterownia Jet Sysytemu (trójnik pod bębnem pralki) jak również spalony triak sterujący w/w zaworem i rezystory podłączone do jego bramki.
Zawór przesterowania w pralce AMICA

Tak wygląda panel programator serii PA z uszkodzeniem.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Tak wygląda panel programator serii PB

Amica PRZÓD

Opis naprawy:

Najpierw sprawdz czy procesor jeszcze jest żywy – Zrob reset – jesli plytka nie miga 15 razy – procek jest martwy
– musisz zamówić nową płytkę (: – oferuję takie w dobrej cenie 😉
należy jeszcze sprawdzić czy procesor się nie grzeje, w przypadku przepięcia często uszkodzenie procesora powoduje ze przegrzewa sie on i niby dziala ale jego dni są już policzone. UWAGA: Zaworu przesterowania nie zalecam naprawiać, rozbierać itp …. poprostu trzeba go wymienić. Zawór jest zrobiony z kruchego plastyku i ma duzo zaczepów – najczesciej przy próbie rozebrania wewnętrzna sprężyna łamie kawałek obudowy i całośći nie daje sie poskłądać … Następnie w razie potrzeby uszczelnic wszystkie węże wychodzące z zasobnika proszku.
Elektronikę należy zdemontować i wymienić triak sterujący zaworem (jest to pierwszy triak od prawej o oznaczeniu Z0607 lub Z0601 oraz typowo padają też rezystory (330 ohm i 10k ohm SMD) podłączone do srodkowej nóżki tego triaka.

Jesli pralka dalej nie działa wlasciwie – tj zawor przesterowania jest caly czas wysterowany – lub nie dostaje wcale pradu – pozostaje jeszcze przeprogramowanie pamieci 24c04 – użyj wsadu od pralki A510 –  bez funkcji aquaspray – pralka jeszcze bedzie dzialać długo i szczeliwie.

Możesz przesłać płytkę do mnie do „naprawy” usuwającej sterowanie zaworem co spowoduje że pralka będzie działać normalnie jakby nie miała systemu AquaSpray czy JetSystem.

105 Replies to “Pralka amica pobiera wodę i wylewa ją równocześnie.”

 1. witam jaki jest koszt przeprogramowania amica comfort plus 800 aqua spray zeby ominac aqua spray i jak z panem sie skontaktowac poza forum

 2. Witam, Mam pytanie pralka amica PA5510B421X pobiera wodę i zaraz wypuszcza, wymieniłem zawór przesterowania, ale nic to nie dało, zrobiłem test programatora i mruga 15 razy -czyli powinien być ok. Sprawdziłem płytkę i w okolicy pierwszego triaka są czarne rezystory-czy to może być powodem tej usterki?

 3. Witam Panie Wojtku mam problem z PA5510b421x kiedyś przy sprawdzaniu opompki odprowadzającej wodę, znajomy zrobił zwarcie gdzieś na dole pralki ( nie było mnie przy tym) i spalił się pierwszy czarny triak od lewej tuż nad złączem serwisowym . Teraz chciałem pralkę naprawić dla mamy, więc kupiłem używany programator i nowa pompke. Programator kupiony od serwisu który twierdzi że sprawny na 100%. Po wymianie pralka raz wyprala i potem zaczęła wywołać błąd nr 4 . Za Pana poradą tel. odpialem hydrostat i sprawdziłem rurkę od niego niestety błąd ten sam. W trakcie resetu 5% pralka tylko wlewa i wylewa wodę jednocześnie i nic wiecej . RESET 15 mrygniec i przechodzi tylko z gotową na pracuje. Czytając Pana poradnik pomyślałem, że to może jednak zawór przesterowania. Proszę o podpowiedź bo już naprawdę jestem zdesperowany A zależy mi bardzo by pomóc mamie emerytce. Z góry dziękuję.

  • po odpięciu hydrostatu, wtyczki, nie rurki, błąd 4 ? to programator uszkodzony.

  • Człowiek od serwisu pralkę od którego kupiłem mówił że sprawdzał przed sprzedażą i wszystko było ok, a w wykazie błędu 4 też mowa o zaworze, tak wyjmowalem wtyczkę od hydrostatu i na każdym programie ten sam błąd.

  • bł 4 bł – z odpiętą wtyczką hydrostatu jednoznacznei oznacza uszkodzenie programatora.

 4. Witam. Posiadam pralkę PA5580 – objawy pobiera wodę i zaraz ją wypuszcza. sygnalizuje błąd 2 błyśnięć- czy to uszkodzony programator?

  • albo zawór przesterowania, albo i zawór i programtor/ Wymontować – bedzie to po nim widać.

 5. Witam raz jeszcze, nie dodałem, że próbowałem wymontowany siłownik zaworu Jet System podłączyć pod 230 V aby się wysunął. Nic. Tylko się nagrzał. Niby nie ma problemu z zakupem, za niewielkie pieniążki są na necie ale przed zakupem raczej powinno się wiedzieć, czy elektronika dostarczy właściwe napięcie. Podstawiona pod zaciski tymczasowa (neonowe czerone oczko) kontrolka świeciła zarówno przy funkcji spryskiwania, jak i wypompowywania.
  Pozdrawiam, G. Saczkowski z Gorzowa.

 6. Witam, jakie powinno być napięcie na zaciskach siłownika zaworu przesterowania Jet Systemu i czy jest to siłownik dwustanowy-bez napięcia zamknięty, z napięciem otwarty(wysunięty)?
  [Amica Comfort plus 1200 AA aqua spray]

  • to jest zawór dwustanowy – w śrdku jest grzałeczka pozystorowa – wiec pomiar rezystancji nie bardzo… po podłaczeniu do sieci 240V po ok minucie powinien być wysunięty.

 7. Witam, moja Amica PA4512B421X zaczęła prać w bieżącej wodzie (czyli chwilę po uruchomieniu prania na 1programie pobiera i wylewa wodę w tej samej chwili). Czy i jak można sprawdzić czy zawór jest sprawny – podpiąć go pod 220v i zaobserwować czy pracuje? Wyjąłem go i sprawdziłem, czy coś nie blokuje działania ale niczego nie było w środku. Trochę opornie działa ale nie wiem jak go dobrze sprawdzić. Proszę o pralkoporadę 😉

  • Jeśli triak sterujący zaworem przesterowania się spalił – będzie to na nim widoczne – odkruszony kawałek, opalona okolica, a po drugiej stronie spalone rezysotory 103 i 331 – jeśli nie mozna na nich odczytać oznaczeń – oznacz iż sa spalone.

 8. Witam.
  Posiadam pralkę amica PC5580B425.
  Pralka jednocześnie pobiera i wypuszcza wodę i czasem wyskakuje błąd E05 sytuacja ta miedzy innymi pojawia się na programie bawełnaa 40 lub różne 40, ciekawostką jest że na programie sport działa prawidłowo to jest wpuszcza wodę, grzeje, wypuszcza, wiruje. Czy wystarczy wymienić tylko zawór przesterowania?

  • Może być uszkodzony zawór przesterowania, a może coś w nim utknęło.

 9. Witam, mam problem z pralką Amica AWCE 10DA, mianowicie po włączeniu programu prania, pralka pobiera wodę i nie przestaje(bęben się napełnia prawie do pełna) czekam na hydrostat żeby podmienić ale pan w sklepie stwierdził że stary działa i pytał o elektrozawór,według mnie działa ponieważ po wciśnięciu pauzy odcina nalewanie, jaka może być przyczyna ?