Tryb serwisowy pralki AMICA PA

Tryb serwisowy jest funkcja pralki pozwalająca na osobne sprawdzenie działania poszczególnych komponentów i funkcji pralki. Nie jest to „autotest” wyszukujący niesprawne elementy, lecz jedynie pomoc dla serwisanta w diagnozowaniu uszkodzenia pralki.
Do przeprowadzenia pełnego testu wymagany jest dopływ i odpływ wody. jednak sprawdzenie niektórych elementów nie wymaga wody.
Cześć I Uruchomienie testu – przejście do trybu serwisowego

Krok Czynności: Diody

Gotowa

pracuje koniec
1 Pralka  powinna  znajdować  się  w   stanie  „gotowa”; jeśli znajduje się w stanie innym niż „gotowa”, należy ja do tego stanu doprowadzić. Pralka powinna mieć zamknięte drzwi. Świeci
2 Przekręcić pokrętło wyboru programu na 0;
3 Nacisnąć i trzymać wciśnięty „START”
4 Przekręcić pokrętło na pozycje 1 Mruga
5 Przekręcić pokrętło na pozycje 8 świeci świeci
6 Zwolnić przycisk „START’ Świeci świeci
7 Przekręcić pokrętło na pozycje 1 Świeci świeci
8 Nacisnąć „START’ świeci świeci
9 Zwolnić „START’ Świeci świeci świeci
Pralka znajduje się w trybie serwisowym

Uwaga!
Po kroku 9 automatycznie zasilana jest blokada drzwi. Jeżeli blokada drzwi jest niesprawna, drzwi są otwarte lub w inny sposób wymuszane jest wykrycie błędu nr 1 (patrz specyfikacja sygnalizacji błędów) pralka nie przejdzie do trybu serwisowego tylko rozpocznie sygnalizowanie błędu nr 1.
Cześć II — testowanie pralki i wyjście z testu serwisowego.

Testowanie pralki odbywa się w następujący sposób
przekręcić pokrętło wyboru programów na wybrana pozycje – Uwaga: nie przekręcać przez pozycje 0!; nacisnąć i zwolnić przycisk „START’ obserwować zachowanie pralki

Testy zawarte na poszczególnych pozycjach programatora
Pozycja a Test: Wykonanie:
1 Napełnianie pralki do poziomu presostatu przez komorę prania wstępnego Podanie napięcia zasilania na elektrozawór EV1 (lewy patrząc od frontu pralki). W momencie osiągnięcia przełączenia presostatu napięcie jest zdejmowane.
2 Napełnianie pralki bez kontroli poziomu przez komorę płukań Podanie napięcia na obydwa elektrozawory. Uwaga – w momencie osiągnięcia poziomu przelewu presostatu pralka wychodzi z trybu serwisowego i pokazuje bląd 4 – przepełnienie.
3 Napełnianie pralki bez kontroli poziomu przez komorę prania zasadniczego Podanie napięcia na elektrozawór EV2. Uwaga – w momencie osiągnięcia poziomu przelewu presostatu pralka wychodzi z trybu serwisowego i pokazuje bląd 4 – przepełnienie.
4 W typach pralek wymienionych na wstępie zdublowany punk 2.
5 Test pompy / wypompowanie wody Podanie napięcia zasilania na pompę.
6 Test pompy obiegu w pralce „C” W typach pralek wymienionych na wstępie pozycja nieaktywna
7 Test zmotoryzowanego dystrybutora wody W typach pralek wymienionych na wstępie pozycja nieaktywna
8 Test grzałki: grzanie do 40C Następuje dobranie wody do poziomu presostatu przez elektrozawór EV1 i załączenie przekaźnika grzałki. Odłączenie przekaźnika następuje po osiągnięciu około 40C.
9 Test silnika: wykonanie ruchów piorących. Bęben wykonuje ruchy piorące: 12s z prędkością około 53 rpm, 3s przerwy. Ruchy wykonywane są naprzemiennie w prawo i w lewo, pierwszy ruch zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
10 Test silnika: wykonanie wirówki. Następuje odpompowanie wody (podanie napięcia na pompkę) i wykonywana jest wirówka analogiczna do wirówki zawartej w programie prania 8 pralki.
11 Test układu AąuaSpray (SpringSystem). W pralkach bez tego układu pozycja nieaktywna. Następuje dobranie wody do poziomu presostatu przez EV1. Przez 1 minutę zasilany jest zawór przesterowania (DV), po ok. 1 minucie zasilana jest pompka w cyklu 23s włączona, 7s wyłączona.
12 W typach pralek wymienionych na wstępie pozycja nieaktywna
13-14 Wyłączenie wszystkich wyjsc. Wszystkie wyjścia pralki (z wyjątkiem blokady drzwi) wyłączone
15 Wyjście z testu serwisowego Przejście do stanu „gotowa”

24 Replies to “Tryb serwisowy pralki AMICA PA”

  1. Amica PA5580B420, bęben chodzi nierówno i słychać nierówne (raz na obrót) lekkie ocieranie bębna o uszczelkę fartucha.

  2. Posiadam amice awg 6122 sd nie odpompowuje wody. Po jakimś czasie wyświetla symbol wiatraczka i błąd e 03. Po wymianie pompy nie reaguje wcale i po czasie wyświetla ponownie błąd e 03 z symbolem wiatraczka. Bardzo proszę o pomoc.