Zapala się koniec i miga 12 razy. Pompa wody chodzi cały czas.

Zapala się koniec i miga 12 razy. Pompa wody chodzi cały czas. to efekt działania układu AquaStop

Na folderach reklamowych opisane jest ze niektore modele pralki AMICA maja podwójny układ AquaStop, dodatkowo jeszcze mieszane jest to z AquaSpayem – o co w tym chodzi ?
Niektor pralki posiadaja czujnik – (przelacznik elektryczny i kawalek styropianu jako plywak – umieszczone na podlodze pralki z przodu po lewej) .
Wlacznik ten w przypadku pojawienia sie wody na podlodze pralki powoduje wyswietlenie bledy 12 oraz wypompowywanie wody.

Programatory do wersji z AquaStop-em posiadaja czasem oznaczenie AS w oznaczeniu typu pralki np PA5580A510AS – ale nie koniecznie.
Za działanie AS odpowiada tak naprawde zwora JMP13 – jesli jej niema – połaczenie musi zapewnić czujnik na podlodze, jesli go niema – trzeba wlutować zworke.

Jesli mimo braku układu AS (zworka wlutowana) – pralka sygnalizuje blad 12 – oznacza to ze jest gdzies przerwa i  niema pradu na zworce JMP13  – sprawdż wszystkie zworki !!

7 Replies to “Zapala się koniec i miga 12 razy. Pompa wody chodzi cały czas.”

 1. Nie ma wycieku wody, te programy całe przechodzą prawidłowo od początku do końca, dopiero jak się skończy program i odblokuje się blokada drzwiczek to po 10 sekundach pojawia się ten błąd, dodam że jak odłączę kabelki od grzałki to nie ma tego błędu i te programy też kończą się prawidłowo

 2. Po zakończeniu programów 11 i 12 pralka sygnalizuje błąd 12 mignięć, pozostałe programy kończą się prawidłowo

 3. Witam , Panie Wojtku posiadam pralke Amica optimum 800 po włączeniu każdego programu wypompowuje wode i sygnalizuje błąd D1 filtr jest czysty pralka jest sporadycznie używana proszę o pomoc.

 4. Witam
  1. Czy opisany reset pralki tutaj: http://www.pralkoporadnik.mkwe.pl/porady/reset.html dotyczy również modeli PC?

  2. Jeżeli tak to skoro dioda gotowa nie mruga w ogóle płytka sterująca do wymiany?
  3. Pralka z objawami zepsutego zaworu przesterowania tzn pobiera wodę ale oddaje bezpośrednio do odpadu albo nie wypompowuje i podaje wodę z powrotem do pralki.
  4. W sytuacji z pkt3 pobiera wodę w nieskończoność, czy to problem z hydrostatem (poziom wody).
  5. Pralka przed tymi awariami nie wirowała nie wypompowywała wody- wymiana sinika pompy wody.
  6. Dodatkowo pralka nie pobiera płynu do płukania
  7. Przepalony kabel od grzałki pztrząc od frontu prawy.

  Opisałem objawy i awarie które udało mi się zauważyć. Ostatnie pytanie czy „grzebanie-naprawianie” tej pralki to nie jest przypadkiem syzyfowa praca. Nadmieni że pralka ma 7 lat i po ok 3.5 roku wymieniałem łożyska.
  Pozdrawiam
  Marcin

  • Witam.

   reset od serii PA nie dziala w PC

   naprawa po zawrciu na zaworze przesterowania – koszt 70 zł (50 naprawa + 20 kurier)

   czy warto naprawiac czy kupic nowa ktora sie rozpadnie na atomy zaraz po gwarancji – nie wiem 😉